Święta - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | niedziela, 23 cze, 2013 |

Skwer Władysława Tomaszewskiego w Puszczykowie

Taką nazwę będzie nosił teren przy „Krzyżu Powstańczym” w Puszczykowie. O upamiętnienie Władysława Tomaszewskiego poprzez nadanie nazwy ulicy lub placu wystąpiło do burmistrza Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa.

Władysław Tomaszewski (1865-1914) był bankowcem, ekonomistą, działaczem gospodarczym i dyrektorem Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Jako jeden z pierwszych zbudował w 1897 r. dom przy dzisiejszej ulicy Cyryla Ratajskiego, stając się tym samym prekursorem budownictwa letniskowego w tym rejonie. Czynnie uczestniczył w pracy pozytywistycznej dla dobra kraju. Należał do sekcji ekonomicznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i kulturalnym Poznania, był kolekcjonerem i mecenasem sztuki.

Dom W. Tomaszewskiego, widok od ul. Cyryla Ratajskiego

Dom W. Tomaszewskiego, widok od ul. Cyryla Ratajskiego

Na swojej posesji, wraz z żoną Anielą, ufundował figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którą poświęcił ksiądz oficjał Edmund Dalbor, późniejszy pierwszy prymas niepodległej Polski. Figura została poświęcona 15 lipca 1910 r. w dniu 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, co było aktem patriotyzmu i odwagi wobec trwającej germanizacji obszarów zaboru pruskiego. (red.)

Skwer figurka matki boskiej

Skwer – figurka Matki Boskiej

Tablica pamiątkowa Puszczykowo

Tablica pamiątkowa Puszczykowo

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 7.8/10 (Głosujących: 16)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo