Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | niedziela, 23 cze, 2013 |

Skwer Władysława Tomaszewskiego w Puszczykowie

Taką nazwę będzie nosił teren przy „Krzyżu Powstańczym” w Puszczykowie. O upamiętnienie Władysława Tomaszewskiego poprzez nadanie nazwy ulicy lub placu wystąpiło do burmistrza Stowarzyszenie Przyjaciół Puszczykowa.

Władysław Tomaszewski (1865-1914) był bankowcem, ekonomistą, działaczem gospodarczym i dyrektorem Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Jako jeden z pierwszych zbudował w 1897 r. dom przy dzisiejszej ulicy Cyryla Ratajskiego, stając się tym samym prekursorem budownictwa letniskowego w tym rejonie. Czynnie uczestniczył w pracy pozytywistycznej dla dobra kraju. Należał do sekcji ekonomicznej Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Aktywnie uczestniczył w życiu politycznym i kulturalnym Poznania, był kolekcjonerem i mecenasem sztuki.

Dom W. Tomaszewskiego, widok od ul. Cyryla Ratajskiego

Dom W. Tomaszewskiego, widok od ul. Cyryla Ratajskiego

Na swojej posesji, wraz z żoną Anielą, ufundował figurę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którą poświęcił ksiądz oficjał Edmund Dalbor, późniejszy pierwszy prymas niepodległej Polski. Figura została poświęcona 15 lipca 1910 r. w dniu 500. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem, co było aktem patriotyzmu i odwagi wobec trwającej germanizacji obszarów zaboru pruskiego. (red.)

Skwer figurka matki boskiej

Skwer – figurka Matki Boskiej

Tablica pamiątkowa Puszczykowo

Tablica pamiątkowa Puszczykowo

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj