Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | sobota, 22 cze, 2013 | 1 Komentarz

Subwencja dla szkoły w Krośnie do zwrotu?

Po wielu miesiącach Ministerstwo Finansów wydało decyzję w sprawie subwencji oświatowej dla Zespołu Szkół w Krośnie. Zdaniem ministra Mosina powinna oddać 1 152 849 złotych. Władze Mosiny odwołały się od decyzji, kierując do ministerstwa, zgodnie z przysługującym prawem, pismo o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Subwencja Oświatowa – Zespół Szkół w Krośnie

Ministerstwo Finansów domaga się zwrotu nienależnie pobranej (wg ministerstwa) części oświatowej subwencji ogólnej za lata 2010 (530 437 zł) i 2011 (622 412 zł). Gmina Mosina nie zgadza się z argumentami przedstawionymi przez Ministerstwo. Chodzi m.in. o twierdzenie, że w przypadku usytuowania budynków szkoły w dwóch miejscowościach Gmina powinna podawać adres szkoły z pominięciem danych z aktu założycielskiego szkoły (nowa szkoła leży de facto w Mosinie, ale należy do Zespołu Szkół w Krośnie z siedzibą w Krośnie).

Gmina dysponuje także pismem z Ministerstwa Edukacji Narodowej, z którego wynika, że z formalnego punktu widzenia wpisy wprowadzone do systemu informacji oświatowej dotyczące Szkoły Podstawowej w Krośnie (w tym również dane adresowe SP w Krośnie są  zgodne z aktem założycielskim) i zostały wprowadzone prawidłowo.

O sprawie subwencji oświatowej dla Zespołu Szkół w Krośnie informowaliśmy już czytelników naszej gazety (Czy szkoła w Krośnie straci subwencję oświatową?|Jak radni mogą działać na szkodę szkoły?). Przypominamy, że Ministerstwo Finansów uważa, że na dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół w Krośnie (w tym do budynku nowej szkoły, leżącej już w granicach administracyjnych Mosiny) nie należy się zwiększona subwencja oświatowa przysługująca dzieciom z terenów wiejskich i z miejscowości do 5 tys. mieszkańców. Decyzja wydana została mimo tego, że do Zespołu Szkół chodzą te same dzieci, które przed jej wybudowaniem uczyły się w starej szkole w Krośnie.

Nową szkołę wybudowano, ponieważ w starej brakowało już miejsca. Na taką lokalizację (w granicach Mosiny) zdecydowano się, gdyż jak twierdzi Gmina, w Krośnie nie posiadała dostatecznie dużej działki, na której można by wybudować szkołę wraz z odpowiednim zapleczem m.in. sportowym, takim, jakie jest w nowej szkole. Po zakończeniu budowy Gmina utworzyła Zespół Szkół w Krośnie, składający się z dwóch budynków. Siedzibą Zespołu jest Krosno.

Ministerstwo nie dostrzega, że budynki Szkoły Podstawowej w Krośnie są położone zarówno w Krośnie jak i w Mosinie, twierdzi urząd. W momencie powstania Zespołu Szkół w Krośnie z siedzibą w Krośnie w styczniu 2010 r. Gmina zamierzała dla działalności oświatowej tj. prowadzenia zajęć dla uczniów Szkoły Podstawowej w Krośnie wykorzystać oba budynki. Do maja 2010 r. nie było to jednak możliwe, ponieważ w budynku w Krośnie trwał remont mający na celu podwyższenie standardu budynku szkolnego. Później budynek był i jest do tej pory wykorzystywany także na potrzeby szkoły. Przypomnijmy, sprawę do prokuratury zgłosili w ubiegłym roku radni opozycji. Na ostateczny wynik trzeba będzie zapewne jeszcze trochę poczekać. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • stary mieszkaniec
    wtorek, 18 cze, 2013, 11:22:19 |

    Dobrze że nie połączono zespołu szkół w Rogalinku ze szkołą podstawową i gimnazjum nr 1 w Mosinie bo zwroty byłyby jeszcze większe.

Skomentuj