Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Elżbieta Bylczyńska | czwartek, 3 sty, 2013 |

Będziemy budować – wywiad z Burmistrzem Puszczykowa

Z Andrzejem Balcerkiem, Burmistrzem Puszczykowa rozmawia Elżbieta Bylczyńska.

– Mija półmetek VI kadencji samorządu, w której pełni Pan funkcję Burmistrza Puszczykowa. Jak wygląda obecnie sytuacja miasta?

Andrzej Balcerek:

– W grudniu 2010 roku, kiedy obejmowałem urząd sytuacja miasta wyglądała bardzo źle. Nie mieliśmy płynności finansowej i istniało duże ryzyko przekroczenia ustawowych wskaźników zadłużenia miasta. Na szczęście to już tylko historia. Zmniejszyliśmy poziom większości wydatków bieżących i dokonaliśmy ich racjonalizacji.

– Na początku kadencji twierdził Pan, że Puszczykowa nie będzie stać na żadne poważniejsze inwestycje, np. drogowe.

– To prawda myślałem, że będziemy mogli prowadzić tylko bieżące naprawy. Miasto nie generowało właściwie nadwyżki operacyjnej, nie miało środków na bieżące regulowanie zobowiązań. Wtedy faktycznie trudno było przypuszczać, że w tej kadencji będę mógł powiedzieć , że finanse Puszczykowa mają się całkiem dobrze. A tak właśnie już jest. Miasto generuje nadwyżkę bieżącą na poziomie ponad 3 mln zł. To całkiem poważna kwota, jak na miasto tej wielkości co Puszczykowo. Nie mamy problemu z zachowaniem płynności finansowych, z czym dzisiaj boryka się bardzo wiele samorządów.

– Z których inwestycji zrealizowanych w ciągu tych dwóch lat jest Pan najbardziej zadowolony?

– Każda inwestycja cieszy, bo każda było potrzebna. Jestem bardzo zadowolony, że wykonaliśmy ulice Matejki, Langego, Nowowiejskiego. Kończymy remont budynku na Niwce, w którym znajdzie się 6 mieszkań komunalnych. Rozpoczęliśmy prace związane z rozbudową i przenosinami parkingu i pętli autobusowej na ul. Kraszewskiego przy szpitalu. To ważna sprawa, ponieważ teren, na którym obecnie znajduje się pętla autobusowa nie należy do miasta, ale do szpitala. Inwestycja zdecydowanie zwiększy przy szpitalu możliwości parkingowe. W tym roku udało się wybudować także parking przy ul. Kościelnej oraz chodnik przy ul. Jaskółczej. Ponadto wykonaliśmy I etap termomodernizacji sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 i wybudowaliśmy oświetlenie ulic: Żytniej, Tulipanowej, Solskiego i Kraszewskiego. Pomysłów, co można zrobić nie brakuje. Jednak jak wszędzie wymagają one pieniędzy, a tych na wszystko nie wystarczy. Najbardziej potrzebne jest utwardzenie dróg, o to najbardziej dopytują się mieszkańcy. Niektóre ulice wciąż nie mają kanalizacji deszczowej. Konieczna jest rozbudowa szkoły podstawowej nr 1

burmistrz Puszczykowa Andrzej Balcerek

burmistrz Puszczykowa Andrzej Balcerek

Budżet Puszczykowa 2013

– Jakie inwestycje zaplanowaliście w budżecie Puszczykowa na 2013 rok?

– Łącznie na inwestycje zaplanowaliśmy w budżecie 4,5 mln zł. Najwięcej pochłonie budowa dróg. W przyszłym roku chcemy prowadzić prace na ul: Śląskiej, Środkowej i za Rynkiem oraz modernizować obiekty komunalne. W drugim półroczu 2013 r. planujemy rozpoczęcie rozbudowy szkoły przy ul. Wysokiej, o której wspomniałem już wyżej.

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Puszczykowo, Wywiad, reportaż

Tagi: ,

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Skomentuj