Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | wtorek, 28 maj, 2013 |

Zwiedzamy Puszczykowo z przewodnikiem

Andrzej Mika 0d 1985 roku jest przewodnikiem turystycznym PTTK w Poznaniu, odwiedzającym często wraz z wycieczkami Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie.

– Z tego powodu zacząłem poszukiwać wszelkich informacji na temat Puszczykowa, tych dawnych i tych współczesnych, opowiada. – W ich wyniku powstał przewodnik.

Zwiedzamy Puszczykowo – Przewodnik po Puszczykowie

Publikacja Puszczykowski tryptyk, czyli zwiedzamy Puszczykowo z przewodnikiem przeznaczona jest dla turystów, ale nie tylko. Pokazuje historię oraz umożliwia chociażby w części samodzielne zwiedzanie. Stąd też opis szlaku (koloru zielonego) poświęconego A. Fiedlerowi, jaki na pewnym odcinku prowadzi ulicami miasta. Jako że szlak wiedzie też do Muzeum A. Fiedlera, stąd w części trzeciej znajdzie czytelnik też tekst poświęcony najsłynniejszemu z jego eksponatów, czyli Santa Marii, a konkretnie jej budowie, załodze, przygotowaniom do rejsu i opis samej podróży. Budowa została opisana tak, aby czytelnik, który żaglowiec widział tylko… na filmie o piratach mógł w przystępny sposób poznać jego elementy składowe. Puszczykowo na turystycznej mapie kraju postrzegane jest bowiem przez muzeum, i to nie tylko przez eksponaty przywiezione przez pisarza z egzotycznych podróży, ale zwłaszcza przez znajdujący się w nim żaglowiec Krzysztofa Kolumba. Książka dostępna jest w Muzeum Arkadego Fiedlera i niektórych księgarniach poznańskich.

Zwiedzamy Puszczykowo - Publikacja Puszczykowski tryptyk, czyli zwiedzamy Puszczykowo z przewodnikiem

Zwiedzamy Puszczykowo – Publikacja Puszczykowski tryptyk, czyli zwiedzamy Puszczykowo z przewodnikiem

Andrzej Mika jest członkiem Koła Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu i publicystą krajoznawczym. Publikuje od połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo w prasie tak poznańskiej, jak i ogólnopolskiej. Między innymi w Głosie Wielkopolskim, Przewodniku Katolickim, poznańskim dodatku Gazety Wyborczej, miesięczniku Poznaj Swój Kraj, internetowej gazecie dla seniorów intersenior.pl, i różnych lokalnych niskonakładowych gazetach. Od roku 2002 ukazują się natomiast jego publikacje książkowe dotyczące Poznania i jego najbliższej okolicy. Są to:

Święty Marcin teraz niemal główna ulica w Poznaniu – 2002, Śladami Edwarda hrabiego Raczyńskiego – 2005, Puszczykowskie ścieżki Arkadego Fiedlera – 2008, Santa Marią do Indii – 2009, Puszczykowski tryptyk, czyli zwiedzamy Puszczykowo z przewodnikiem – 2013.

Autor jest laureatem ogólnopolskiego konkursu dla amatorów w 1999 roku na radiowy reportaż o tematyce krajoznawczej, zorganizowany przez Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA z Warszawy i redakcję miesięcznika TTG Poland.

Stworzył też dwa szlaki turystyczne: szlak zielony poświęcony Arkademu Fiedlerowi, jaki prowadzi przez Puszczykowo i las Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz szlak motorowy Śladami Edwarda hrabiego Raczyńskiego. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: , ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj