Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 4 lut, 2014 | Możliwość komentowania Jak bezpiecznie jeździć samochodem zimą? została wyłączona

Jak bezpiecznie jeździć samochodem zimą?

Zimowa aura sprzyja uprawianiu sportów zimowych i podziwianiu przepięknych, górskich krajobrazów. Nie jest jednak korzystna dla uczestników ruchu drogowego, bowiem zagraża bezpieczeństwu.

Realne zagrożenia na drodze

Poruszając się zimą po polskich drogach, trzeba restrykcyjne dbać o zachowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa. Koniecznie powinniśmy wówczas jeździć wolniej i ostrożniej, aby nie ulec wypadkowi ani nie spowodować kraksy drogowej. Takie zasady prowadzenia pojazdów sprawdzają się zresztą przez cały rok.

poslizg zima jazda

Niestety, nawet jadąc ostrożnie, mając dobrze wyposażony samochód i wiedzę o tym, jak zachować się na drodze zimą, możemy stać się ofiarą bezmyślności innych kierowców. Nagminne jest nieprzygotowywanie aut przez właścicieli do jazdy w warunkach zimowych. Karygodne jest jeżdżenie zimą na oponach letnich. Już przy pierwszym ochłodzeniu, kiedy temperatury na zewnątrz w ciągu dnia spadają do poziomu 7 stopni Celsjusza, a warunki te utrzymują się przez kilka dni, należy zmienić opony letnie na zimowe. W wymianie i dopasowaniu ogumienia do danego pojazdu pomocne będą z pewnością informacje dostępne w serwisie oponeo.pl.

Zaopatrzenie samochodu w odpowiednie opony to jedno, ale kolejnym błędem popełnianym przez kierowców jest to, że nie dbają o właściwe odśnieżanie szyb i dachu przed włączeniem się do ruchu drogowego, przez co stwarzają realne zagrożenie na drodze.

Bezpieczna jazda w czasie zimy powinna wiązać się także z zachowaniem bezpiecznego odstępu od innych pojazdów na drodze oraz ze stosowaniem zasady ograniczonego zaufania. W trudnych warunkach zimowej aury należy zmniejszyć prędkość wchodzenia w zakręty. Nie można w sposób nieograniczony wierzyć we własne umiejętności, ponieważ może się to okazać zgubne.

Szkoła zimowej jazdy

Aby poczuć się bezpiecznym na drodze w ciągu srogiej, śnieżnej zimy, warto zapisać się na kurs jazdy do zimowej szkoły jazdy. Takie szkolenia przeznaczone są dla młodych kierowców, niemających jeszcze doświadczenia w jeździe na zaśnieżonych i oblodzonych drogach, jak i dla tych, którzy już od lat mają prawo jazdy, ale nie wiedzą na przykład, jak zachować się na wypadek wpadnięcia w poślizg. Wykwalifikowani instruktorzy w zimowej szkole jazdy przedstawią techniki jazdy, które pozwolą na bezpieczne wychodzenie z każdej opresji, jaka może zdarzyć się na drodze w ciągu zimy. Szkolenia odbywają się na zabezpieczonym terenie, w kontrolowanych warunkach, dzięki czemu nic nikomu nie może się stać.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.