Redakcja GMP | piątek, 18 kwi, 2014 | komentarze 2

Dietetyczne Święta Wielkanocne

Artykułem tym rozpoczynamy cykl porad dietetycznych pod redakcją Beaty Banaszyńskiej, mgr dietetyki i biologii molekularnej z Wielkopolskiego Centrum Medycznego Eskulap w Mosinie.

Święta Wielkanocne to szczególny czas, w którym stoły uginają się pod ciężarem świątecznych potraw i wypieków. Dla osób będących na diecie lub dbających o smukłą sylwetkę, przybranie dodatkowych kilogramów spędza sen z powiek. Jednak nie ma się co martwić na zapas, gdyż już dziś podaję wskazówki jak lekko przejść przez świąteczny okres.

Zamieszczone porady pomogą uniknąć nadmiernych kalorii w spożywanych daniach. Podczas przygotowywania świątecznych dań, możesz zmniejszyć ilości majonezu, a zwiększyć udziału jogurtu np. w sałatkach. Dla zwolenników majonezu można pokusić się o przygotowanie odchudzonej wersji majonezu (przepis poniżej). Z mięs wybieraj chudsze gatunki np. drób, indyk, schab, polędwicę wieprzową. Natomiast jako dodatek do dań podawaj głównie sałatki bez majonezu, surówki  lub duszone czy gotowane warzywa. W tym czasie ogranicz spożycie chleba, ziemniaków, ryży czy kaszy. Postaraj się nie podjadać podczas przygotowywania potraw i ogranicz się tylko do próbowania. Jeśli nie masz silnej woli i wiesz, że zjesz zbyt dużo, to przed każdym posiłkiem wypij szklankę wody z cytryną, dzięki temu wypełnisz żołądek i w efekcie zjesz mniej. Na stole wielkanocnym pojawia się wiele różnorodnych potraw, wybieraj więc te które są najmniej kaloryczne. Prostym sposobem na oszukanie swojego sumienia jest nakładanie potraw na mały talerz, dzięki temu optycznie powiększysz porcję i będziesz miała wrażenie, że zjadłaś więcej. Nie pozwalaj sobie na dokładki, zjedz tyle ile zazwyczaj zjadasz. Pełnię smaków poczujesz celebrując spożywanie potraw. Atrakcyjny wygląd dań pozwala je trawić zanim trafią do ust. Jedź powoli, dobrze gryź każdy kęs. Pośpiech i łykanie kęsów wprowadza nadmiar powietrza do układu pokarmowego, utrudnia trawienie, przesuwanie się treści pokarmowej, co skutkuje problemami natury gastrycznej.

Ważne jest również zachowanie regularności posiłków. W czasie świątecznym podawaj posiłki o odpowiednich porach.  Dzięki temu nie będziesz sięgać po słodkości między posiłkami. W tym szczególnym czasie możesz pozwolić sobie na uczucie sytości, ale nie przejedzenia. Musisz obserwować swój organizm reagować na jego sygnały. Nie piecz zbyt dużo ciast, raczej zakup je w cukierni, limitując w ten sposób jego ilość na świątecznym stole. Z dostępnych ciast wybieraj serniki na cienkim spodzie, szarlotki, biszkopty, a ogranicz spożycie ciast z kremem czy kajmakiem. Jeśli zdecydujesz się na wypiek, to ogranicz kaloryczność łakoci przez mniejszą ilość cukru, tłuszczu, bakalii. Możesz do nich dodać przyprawy takie jak: imbir, cynamon, gałka muszkatołowa, które podkręcą metabolizm. Foremki wykładaj papierem do pieczenia, nie smaruj tłuszczem. Spośród alkoholi wybierz raczej wina czerwone, wytrawne lub półwytrawne, niż wódkę czy likiery.

Poza tym ciesz się atmosferą nie tylko przy stole, ale również na spacerze. Pamiętaj, że podczas Świąt nie chodzi tak naprawdę o jedzenie, ale o coś więcej. Nie pozwól, żeby jedzenie przesłoniło Ci rzeczy większe i ważniejsze. Ciesz się dodatkowym wolnym czasem, ciesz się rodziną i ciesz się tym, że jesteś wciąż na diecie.

Dietetyczny majonez

1 łyżka 45 kcal (tradycyjny majonez 1 łyżka 166 kcal)

Składniki: 200g serek ziarnisty grani (wiejski) 1 szt., 60g jajko ugotowane na twardo (gorące) 1 szt., 2 łyżeczki musztardy, 2 łyżeczki octu, sól, pieprz do smaku.

Wykonanie:

Wszystkie składniki, oprócz jajka zmiksuj blenderem. Jeśli serek wiejski ma za dużo śmietanki, to nie dodawaj jej całej, gdyż wtedy majonez wyjdzie zbyt rzadki. Następnie dodaj ugotowane, ciepłe jajko i jeszcze raz zmiksuj na gładką i gęstą masę. W ten sposób uzyskasz smaczny majonez o kremowej konsystencji.

Sałatka brokułowa z rzodkiewką

Składniki: 1zielony brokuł, 2 pęczki rzodkiewek, 4 jajka.

Sos: 200 g jogurtu naturalnego 1 opakowanie, 80g sera feta 4 plasterki, 1 łyżeczka majonezu, przyprawy: sól, pieprz, czosnek, słodka papryka

Wykonanie:

Brokuł ugotować na parze, żeby zachował jędrność  i piękny zielony kolor, a następnie odstawić go do ostygnięcia. Rzodkiewki umyć i pokroić na ćwiartki. Jajko ugotować na twardo i pokroić w ósemki. Sos przygotować miksując za pomocą blendera jogurt z serem fetą, majonezem i przyprawami. Składniki wymieszać z sosem.

Beata Banaszyńska

mgr dietetyki

mgr biologii molekularnej

Wielkopolskie Centrum Medyczne

Eskulap – PREMIUM

 

Tematy w następnych numerach:

– Leczenie żywieniowe otyłości i przykładowy jadłospis

– Pomocna dieta w problemach żołądkowych

– Z cukrzycą za pan brat

– Wyjaśnienie problemu nadmiernego sięgania po słodycze

– Napoje gazowane i ich negatywny wpływ na zdrowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • Many
    piątek, 18 kwi, 2014, 19:25:15 |

    Ciekawi mnie ten Majonez, chyba spróbuję go zrobić 🙂

  • Chelita
    poniedziałek, 2 mar, 2015, 21:59:15 |

    Tez takie robiłam rok temu 🙂 Bardzo mi smakowały, ale na stole nie wygrały z tjyrycadnymi jajkami z szynką… Ot, proste smaki maja domownicy :)A ja, korzystając z okazji, ze świątecznie już, życzę wszystkiego naj 🙂

Skomentuj