T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | poniedziałek, 27 sty, 2014 | komentarze 4

Dlaczego młodzi uciekają z kraju ?

Wielkim marzeniem Kingi Kuśnierz, licealistki z Puszczykowa „jest zostać w przyszłości dziennikarką” – tak napisała w liście do Redakcji. Kinga bardzo chciałaby móc czasami napisać jakiś artykuł do naszej gazety. Postanowiliśmy stworzyć dla niej specjalną rubrykę, w której przyszła dziennikarka – obecnie uczennica I klasy LO – zajmie się tematyką dotyczącą młodzieży. Na początek zmierzyła się ze sprawami naprawdę trudnymi i bardzo poważnymi.

Dlaczego młodzi uciekają z kraju?

Ostatnio często słyszymy o problemie starzenia się państwa – rodzi się mniej obywateli, a wielu młodych ludzi po ukończeniu nauki lub jeszcze w jej trakcie emigruje do innych krajów. W Polsce zostają sami dorośli i starsi mieszkańcy. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta, mianowicie – młodzież w Polsce ma ciężko, jeśli chodzi o kształcenie się i późniejsze zarobki. Coraz więcej czasopism młodzieżowych alarmuje: „Licealisto, jeśli chcesz studiować i znaleźć pracę, to wyjedź za granicę! A jak chcesz zostać w Polsce to zrezygnuj ze studiów!”. Niektórzy odpowiadają na to wezwanie, że Polska jest krajem, który rozwija się pod względem edukacyjnym. Z tym, że młodzież po ukończeniu nauki ma wielkie problemy, żeby znaleźć pracę w swoim zawodzie. Świeży absolwent nie może czasami dostać pracy nawet w przydrożnym barze. Młodzi się buntują. Przecież żyjemy w czasach, w których na pierwszym miejscu stawia się naukę i karierę. Problemem są także zarobki. Ale nie możemy całej winy zwalać na dorosłych kierujących edukacją. Przecież młodzi ludzie też trochę są winni – gdy w kraju zwiększa się bezrobocie lub powstają inne tego typu sytuacje – zabierają torby i uciekają. Polsce brakuje tych młodych, energicznych i ciekawych świata osób, które mogłyby starać się rozwiązywać problemy. Niestety trudno dojść do porozumienia, gdy dorośli zrzucają winę na młodych, a młodzi na dorosłych.

[wp_ad_camp_1

W celu sprawdzenia jak młodzież widzi swoją przyszłość w Polsce oraz czy wszyscy chcą z niej uciekać, przeprowadziłam krótki wywiad z uczennicą pierwszej klasy Liceum w Poznaniu.

Kinga Kuśnierz: Co myślisz o młodzieży, która wyjeżdża na studia za granicę?

Uczennica: Popieram tych ludzi, gdyż według mnie to świadczy o ich odwadze, ponieważ nie każdy w tym wieku jest na tyle dorosły, aby rzucić wszystko i wyjechać samotnie, bez rodziny do obcego kraju. Świadczy to też o wielkiej ambicji dzisiejszej młodzieży.

Czy Ty też myślisz o takim wyjeździe?

Gdybym miała taką możliwość – pewnie bym wyjechała.

Dlaczego? Skąd taka pewna odpowiedź?

Ponieważ niektóre kraje mają o wiele lepsze uczelnie i uważam, że otrzymałabym lepsze wykształcenie. Poznałabym wielu nowych, ciekawych ludzi, znalazła dobrą pracę. A zresztą, jak wiadomo życie za granicą jest o wiele lepsze, niż tu w Polsce.

No właśnie! To zdanie wypowiada coraz więcej młodych ludzi. Dlaczego? Co takiego jest np. w Londynie, czego nie ma u nas, w Polsce?

Większe wynagrodzenie, bardziej doceniony trud i wysiłek włożony w naukę. Np. w Polsce większość ludzi patrzy na lekarzy z taką pogardą, a tam to, że jesteś lekarzem powoduje, że mieszkańcy cię szanują.

Jak sądzisz, czy te emigracje z biegiem lat zmaleją, czy wręcz przeciwnie, wzrosną?

Sądzę, że one utrzymają się na stałym poziomie, albo nieznacznie wzrosną, ponieważ mimo wszystko młodzież często nie jest jeszcze gotowa na tak radykalny krok w samodzielne życie.

Jeśli zostałabyś w Polsce, jak wyobrażasz sobie swoją przyszłość w tym kraju?

Swoją przyszłość w Polsce widzę nie najgorzej, ponieważ chcę zostać prawniczką, a ludzie łamali prawo, łamią i łamać będą, więc z zatrudnieniem nie będę miała raczej większych problemów. Dla mnie jest do zawód nieśmiertelny, ale jeśli ktoś chciałby studiować np. turystykę, to w Polsce raczej mu się nie uda znaleźć później zatrudnienia w swoim zawodzie. No chyba, że posiada jakieś znajomości…

Do jakich krajów najczęściej wyjeżdżają młodzi i dlaczego?

Jak wiadomo najwięcej emigracji jest do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemiec i USA. Ponieważ są to kraje wysoko rozwinięte, a Polska jest bardzo zapatrzona w Zachód i myśli, że wszystko tam jest najlepsze. W tych krajach jest także duże skupisko Polonii i Polacy tym również się kierują.

Tylu Polaków wyjeżdża z Polski, czy są obcokrajowcy, którzy do niej przyjeżdżają?

Tak, oczywiście. Ale wszystko zależy od tego, z jakiego kraju są to osoby, bo np. Niemiec przeprowadza się do Polski najczęściej z przyczyn osobistych, miłosnych, rodzinnych, a nie w celu wykształcenia się, czy znalezienia lepiej płatnej pracy. Ale, gdy przyjeżdża do nas ktoś z Afryki, to przybywa z reguły w celu znalezienia pracy, w celu nauki, bo Polska nie jest wcale państwem najgorszym pod względem edukacyjnym, czy nawet gospodarczym.

Co myślisz o poziomie edukacji w Polsce? Czy jest wysoki?

Wszystko zależy od szkoły i kierunku studiów, czy nauki. Naprawdę trudno odpowiedzieć na takie pytanie.

Ostatnio w czasopismach młodzieżowych pojawiło się takie sformułowanie: „Licealisto, jeśli chcesz ukończyć studia i dostać dobrze płatną, wymarzoną pracę to uciekaj z Polski, a jeżeli chcesz tu zostać to nie idź na studia, tylko od razu do łopaty”. Jak się do tego odniesiesz?

Uważam, że to jest czysta propaganda, ponieważ teraz bardzo dużo młodych stawia na wyższe wykształcenie, zawodówki już prawie upadają, bo młodzież myśli, że tylko po Liceum cokolwiek osiągnie. A to nie do końca jest prawdą. Moim zdaniem Polacy chcieliby wszystko dostawać, nie robiąc zbyt wiele.

Na koniec mam takie pytanie: Jakie zawody Twoim zdaniem były, są i będą potrzebne?

Policjant, strażak, lekarz, prawnik, adwokat, sędzia, psycholog, dziennikarz, można by naprawdę wiele wymieniać. Dodam jeszcze, że najprawdopodobniej życie w Polsce jest za drogie dla młodych ludzi, dlatego też być może taki wysoki jest współczynnik tych emigracji.

Dziękuję bardzo za rozmowę i do zobaczenia ponownie.

Podsumowując, jest to „temat rzeka”, można by o nim jeszcze wiele napisać…

Kinga Kuśnierz

Kinga Kuśnierz

Kinga Kuśnierz

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Antoni
  niedziela, 29 cze, 2014, 22:40:17 |

  Przedłużenie wieku emerytalnego,pozbawiło młodych
  do uzyskania pracy. Tak o was się troszczą droga Młodzieży

 • I dobrze
  piątek, 12 gru, 2014, 20:04:42 |

  I dobrze polska za niedlugo nie bedzie istniec :>

 • A
  czwartek, 12 mar, 2015, 15:21:06 |

  Zebrane powody dla których ludzie wyjeżdżają z Polski zagranicę:
  -za płacę zagranicą da się godnie żyć
  -większe poszanowanie obywateli przez rządzących zagranicą
  -zagrażanie wolności obywateli przez instytucje rządowe i prawo(MOPR-MOPS[zabieranie dzieci rodzicom(rozumiem gdy
  ktoś miałby zabić swoje dziecko, ale zdarza się że dużo błachszych powodów te instytucje składają wnioski do sądów)
  Policja(sprawy z kibicami-staruch,akcja na plaży),
  sądy(wysyłanie do DPS bez zgody zainteresowanego, wysyłanie na leczenie bez zgody zainteresowanego,
  skazywanie młodcianych i nie tylko za posiadanie małych ilości marihuany,przez co powodują często
  niepotrzebne kłopoty)
  -okłamywanie polaków przez media i rządzących(akcja z kibicami ruchu na plaży, wersja rządzących o tupolewie)
  -afery w państwie Polskim
  -mniej „patologii” w zagranicznej polityce
  -wyższe płace zagranicą
  -większe dbanie o interesy pracodawców niż pracowników przez polskich rządzących(umowy śmieciowe)
  -większe dbanie o obywateli i Państwo przez rządzących zagranicą
  -wprowadzania praw i ustaw wbrew woli obywateli.

 • Muniek
  sobota, 14 mar, 2015, 12:27:13 |

  @ Antoni,@ I dobrze @ A — Zasady pisowni !!! Gdzie chodziliście do szkoły???

Skomentuj