Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 15 sie, 2014 |

Gałczyńskiego jak plac budowy

Na ulicy Gałczyńskiego w Mosinie rozpoczęły się prace związane z budową tej ulicy. W zakres olbrzymiej inwestycji wchodzi również budowa kanalizacji deszczowej na tej i na pobliskich ulicach.

Na placu budowy widać już fragmenty chodników. Trwa też układanie kolektorów deszczowych. Niestety, podczas prac związanych właśnie z układaniem kolektorów deszczowych napotkano na niespodziewane trudności. Podczas wykonywania wykopów ekipy wykonawcy natrafiły na pozostawione tam przed laty tzw. ścianki Larsena. Te wykonane z grubych blach (ok. 1 cm) profilowane elementy są wykorzystywane m.in. podczas prac w głębokich wykopach jako zabezpieczenie przed zalewaniem wodami gruntowymi oraz jako tymczasowe zabezpieczenia wykopów przed zasypywaniem. Ścianki wbijane są w ziemię specjalnymi kafarami na głębokość wielu metrów. Po zakończeniu prac usuwane. Jednak w Mosinie ścianki z nieznanych przyczyń kilkadziesiąt lat temu pozostawiono. Teraz stanowią one duże utrudnienie.
Po analizie wykonawca zdecydował, że elementy ścianki nie będą usuwane w całości, ponieważ mogłoby to spowodować kolejne perturbacje, np. związane z możliwością naruszenia stabilności gruntów, na których posadowione są okoliczne domy. Zamiast tego metalowe elementy są palnikami odcinane kawałek po kawałku, tylko w tych miejscach, gdzie znajdują się w kolizji z lokalizacją nowego kolektora.
Zgodnie z planem przebudowa ulicy Gałczyńskiego ma się zakończyć do końca tego roku. Gmina Mosina uzyskała na tę inwestycję dofinansowanie w ramach popularnych schetynówek, czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W ramach dofinansowania z budżetu państwa wpłyną 3 miliony zł. Oprócz tych pieniędzy na realizację tego zadania w kasie Gminy zarezerwowano ok. 4 milionów złotych.

galczynskiego_remont

Ulica Gałczyńskiego jest piątą mosińską „schetynówką”. Dotychczas w ramach środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wybudowano ulice: Rzeczypospolitej Mosińskiej w Mosinie, Wysoką w Mosinie, Piaskową w Krośnie, Lipową w Krosinku.

Budowa ulicy Gałczyńskiego to największa tegoroczna inwestycja drogowa realizowana na terenie gminy Mosina. W jej zakres wchodzi, bowiem nie tylko budowa nowej nawierzchni z chodnikami, ale również budowa kanalizacji deszczowej w ciągu ulicy Gałczyńskiego. W planach jest także budowa kolektorów na ulicach: Wiosny Ludów, Sowińskiego, Marcinkowskiego, Brzechwy i Staffa (powstaną na całej długości tych ulic, bądź na ich fragmentach). Realizacja tego zadania ma bardzo duże znaczenie dla tego rejonu miasta. Ułożenie kanalizacji deszczowej pozwoli, bowiem w kolejnych latach utwardzać następne ulice. Żeby umożliwić w przyszłości kompleksowe utwardzanie ulic w tej części miasta, niezbędne jest jednak wybudowanie kolektora deszczowego nie tylko na ulicy Gałczyńskiego, ale także na kilku innych ulicach, m.in. Wiosny Ludów czy Sowińskiego. Dopiero po wybudowaniu kolektorów deszczowych, ten rejon miasta zyska kompleksowe i prawidłowe odwodnienie, co umożliwi budowę nawierzchni ulic. W Mosinie w związku z obowiązującą strefą ochronną ujęcia wody dla aglomeracji poznańskiej nie można utwardzać ulic bez wcześniejszej budowy odwodnień tych ulic. W ramach tej inwestycji kolektor deszczowy ułożony zostanie także w części ulicy Sowinieckiej. Dzięki temu Aquanet po zakończeniu modernizacji Stacji Uzdatniania Wody będzie mógł ułożyć nową nawierzchnię na tej ulicy. (red.)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj