Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 24 lis, 2014 |

Internet LTE w Polsce

Bezprzewodowy internet staje się w Polsce coraz bardziej powszechny, a prędkość pobierania i wysyłania danych oferowana przez rodzimych providerów wzrasta. Jaki jest zasięg działania internetu nowej generacji LTE w Polsce?

LTE – Long Term Evolution

Skrót LTE, który wykorzystywany jest do określania szybkich technologii internetu bezprzewodowego, pochodzi od angielskiego wyrażenia „Long Term Evolution”. Technologia opierająca się na bezprzewodowym pobieraniu danych ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku urządzeń mobilnych – tabletów czy smartfonów. Upowszechnianie internetu LTE rozpoczęło się w roku 2010, kiedy pierwsze testy dotyczące tej technologii zostały wykonane przez operatora sieci komórkowej Plus, ale pionierem sprzedaży technologii LTE na naszym rodzimym rynku ostatecznie został Cyfrowy Polsat.

Na rynku europejskim Polska jest jednym z pierwszych krajów upowszechniających technologię LTE na szeroką skalę. To w naszym kraju po raz pierwszy na tle Europy wprowadzono do użytku pasma 1800 MHz, co umożliwiło przyspieszenie prędkości transferu danych elektronicznych do 150 Mb/s.

Standard LTE korzysta z masztów należących do telefonii komórkowej, dlatego też operatorzy sieci komórkowych z reguły oferują telefony z możliwością łącznia się i obsługi internetu LTE. Pomimo 4 lat istnienia na rynku technologii bezprzewodowego przesyłania i pobierania danych, nie wszyscy mają do niej dostęp.

Ponad połowa Polaków w zasięgu LTE

W 2014 roku szacowano, że nieco ponad połowa Polaków znajduje się w zasięgu technologii LTE, ale na koniec bieżącego roku udział ten powinien zwiększyć się do 66 proc. Standard LTE będzie mógł notować dynamiczny rozwój na terenie Polski, jeśli polski rząd udostępni providerom internetu pasma radiowe, które pomogą w jego upowszechnianiu.

Obecnie z internetu LTE mogą korzystać klienci największych operatorów sieci komórkowych w Polsce:

  • Plus,
  • Play,
  • Orange,
  • T-Mobile.

Plus oferuje trzy taryfy LTE:

  • z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami,
  • z minutami wymiennymi na gigabajty,
  • bez telefonu.

Przykładowo, korzystając z oferty internetu LTE w Plusie bez telefonu, za kwotę 29,90 zł można uzyskać pakiet 18 GB danych, oraz LTE bez limitu z prędkością do 5 Mb/s. Dodatkowo w promocji klient uzyskuje darmowy pierwszy miesiąc oraz 6 miesięcy korzystania z internetu bez opłat.

W Play`u klient może skorzystać z oferty 4G LTE. W cenie zaledwie 29,90 zł miesięcznie otrzymuje się 2 GB internetu i nielimitowane rozmowy w sieci. Orange udostępnia internet LTE średnio dla 9 mln Polaków, w dwóch ofertach – Free Set lub Orange Set. Z kolei czwarty z operatorów – T-Mobile wprowadził internet LTE do swojej oferty jako ostatni provider. Obejmuje swoim zasięgiem około 50 proc. Polaków i oferuje specjalną taryfę Jump z internetem LTE, bez limitów połączeń, SMS-ów czy MMS-ów. Poszczególne taryfy Jump różnią się względem siebie rozmiarami pakietów danych do wykorzystania dla użytkowników.

Źródła:

* http://tech.money.pl/speedtest/

internet LTE

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj