Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 23 gru, 2014 |

Jak dbać o kserokopiarkę?

Dla większości firm i instytucji, kserokopiarka jest niezbędnym urządzeniem, bez którego niemożliwe jest codzienne wykonywanie zadań pracowników. Nic w tym dziwnego, w końcu duża ilość dokumentów, które są potrzebne każdego dnia, wymaga odpowiednich urządzeń do ich obsługi i drukowania, zaś kserokopiarki to maszyny stworzone właśnie w tym celu.

Niemniej jednak, jak każda maszyna, tak i kserokopiarka w miarę użytkowania zużywa się i może ulegać awariom, które mogą okazać się bardzo kosztowne dla przedsiębiorstwa w związku z przerwą w efektywnej pracy. Dlatego ważne jest, by odpowiednio dbać o nią, by maksymalnie przedłużyć czas bezawaryjnego użytkowania sprzętu i zminimalizować ryzyko kosztownych napraw. Oto kilka wskazówek, w których opiszemy jakie działania można podejmować, by zapewnić właściwą i bezproblemową pracę kserokopiarki.

kserokopiarka

kserokopiarka

Po pierwsze – nie oszczędzaj!

Dbałość o kserokopiarkę zaczyna się już w momencie wyboru modelu podczas zakupu. Kserokopiarki nie należą do tanich urządzeń, dlatego część kupujących szuka oszczędności wybierając najtańsze maszyny. O ile w samej tej idei nie ma nic złego, o tyle niektórzy posuwają się nieco zbyt daleko w poszukiwaniach i wybierają urządzenia używane, lub wręcz „poleasingowe”. Jest to o tyle niefortunny wybór, że takie urządzenia to najczęściej nie całkiem sprawne starocie o mocno zużytych na skutek wielu lat intensywnej „służby” podzespołach. Firmy sprzedają je za nieduże pieniądze, ponieważ w ten sposób mogą uniknąć kosztów ich utylizacji. Dla nowego właściciela oznacza to jednak ciągłe problemy, dużą awaryjność i wysoki koszt wydruku pojedynczej strony (trzeba pamiętać, że nowsze urządzenia mają nowsze technologie które obniżają koszt wydruku).

Po drugie – stosuj się do zaleceń producenta

Wielu użytkowników nowoczesnych urządzeń jest zdania, że czytanie instrukcji „wyszło z mody”. To błąd, ponieważ instrukcje zawierają wszystkie wskazówki producenta, które mają zapewnić jak najlepsze i najbardziej optymalne działanie sprzętu. Są tam zarówno wskazania dotyczące samych trybów ustawienia kserokopiarki, jak i stosowanych tonerów oraz sposobu jego wymiany. W tym miejscu musimy też zaznaczyć, że gwarancję jakości wydruku oraz prawidłowego działania kserokopiarki mamy tylko wtedy, gdy używamy tonerów oryginalnych lub rekomendowanych przez producenta. W przypadku zamienników, trudno jest dokładnie przewidzieć, jak zachowa się urządzenie oraz jaka będzie jego wydajność, zaś w przypadku awarii znacznie trudniej jest uzyskać naprawę w ramach gwarancji.

Po trzecie – serwisuj regularnie

Nic tak dobrze nie podziała na stan kserokopiarki, jak fachowe oko technika-specjalisty. Dlatego kserokopiarki powinny podlegać cyklicznym przeglądom, których celem jest wymiana zużywających się podzespołów oraz kontrola stanu tych, które jeszcze wymianie nie podlegają. Niemal każdy producent kserokopiarek zaleca przeglądy techniczne, zaś niektórzy traktują je wręcz jako warunek przedłużenia gwarancji na kolejny okres. Warto więc pilnować terminów przeglądów, ponieważ to najbardziej efektywny sposób zabezpieczenia się przed kosztowną awarią.

 

Dbałość o kserokopiarkę nie należy do czynności wysoce zajmujących ani skomplikowanych. Widzimy więc, że warto podejmować się tych działań, gdyż tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie bezawaryjną pracę urządzenia.

Źródło
Artykuł powstał w oparciu dzięki współpracy z firmą Xerolux zajmującej się w sprzedażą, dzierżawą i serwisem kserokopiarek oraz urządzeń wielofunkcyjnych

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj