Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | poniedziałek, 8 gru, 2014 |

Jak zmieniają się święta Bożego Narodzenia?

Każdego roku zmienia się wymiar świąt Bożego Narodzenia. Mimo że jest to czas związany z wyjątkowym obrządkiem, to do obecnie zachowało się niewiele zwyczajów, które pamiętają jeszcze chociażby nasze babcie. Dziś komercjalizacja świąt sprawiła, że skupiamy się na kupnie drogich prezentów i składaniu najlepszych życzeń z okazji Bożego Narodzenia, a całkowicie zapominamy o duchowym wymiarze tych świąt.

Trudno być może to pojąć, ale dzisiejsze Boże Narodzenie zachowało tylko cząstkę dawnych zwyczajów świętowania narodzin Jezusa Chrystusa. Na przestrzeni wieków ten magiczny czas przybierał coraz to inną formę i dziś w zasadzie tylko powierzchownie przypomina dawny obrządek.

1. Kolędy

Stałym elementem Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd. Niestety, dziś Polak zna raptem kilka tego typu utworów i w dodatku niechętnie podchodzi do ich śpiewania przy wigilijnym stole. Kiedyś rodzinne odśpiewanie pieśni zwiastujących narodziny Chrystusa było stałym elementem wigilijnej kolacji. Obecnie śpiew został zastąpiony odtworzeniem kolęd z odtwarzacza, komputera a nawet telewizora. Zamiast kolędować, Polacy dyskutują przy stole o sprawach bieżących, a kolędy stanowią tylko tło ich rozmów.

2. Życzenia na Boże Narodzenie

Podobny los spotkał świąteczne życzenia. Na szczęście zachował się dawny zwyczaj dzielenia się opłatkiem z bliskimi, natomiast zupełnie przepadły wysyłane pocztą kartki świąteczne. Szybciej i wygodniej sięgnąć po najlepsze życzenia na Boże Narodzenie zamieszczone w sieci i wysłać je w formie e-maila lub wiadomości SMS.

3. Choinka

Zwyczaj, którego korzenie sięgają nawet czasów pogańskich. W Polsce obecny od momentu pojawienia się na naszych ziemiach niemieckich protestantów. Kiedyś ubierana w dzień wigilii, była piękną i pachnącą ozdobą całego domu.  Dziś kolorowe drzewka pojawiają się w zasadzie wszędzie już na miesiąc przed świętami. Polacy coraz częściej decydują się na kupno choinki sztucznej, która jest łatwiejsza w utrzymaniu i można z niej korzystać przez kilka następnych lat. Polacy stawiają na wygodę również w kwestii ozdób choinkowych. Tradycyjne szklane bombki wypierane są przez tańsze odpowiedniki plastikowe. A warto chociażby wspomnieć, że dawniej choinki ozdabiano głównie „naturalnymi” dekoracjami takimi jak jabłka czy orzechy.

4. Święty Mikołaj

Dziś to w zasadzie ikona Bożego Narodzenia. Miły staruszek z długą siwą brodą odziany w czerwony kubraczek zdominował pojęcie o postaci świętego Mikołaja. A trzeba przecież pamiętać, że mowa tu o autentycznej postaci, która żyła na przełomie III i IV wieku. Kultura masowa bardzo skutecznie wykorzystała legendę o hojności św. Mikołaja i wykreowała postać znaną nam dziś z licznych kreskówek oraz reklam. Mało kto pamięta o pierwowzorze Mikołaja, a także o jego niektórych „odmianach”. W niektórych domach prezenty pod choinką zostawia bowiem Gwiazdor, Gwiazdka, a przed laty w krajach socjalistycznych odpowiednikiem św. Mikołaja był Dziadek Mróz.

5. Wigilia

Na szczęście pozostały jeszcze tak ważne elementy jak dzielenie się opłatkiem, życzenia bożonarodzeniowe i niektóre tradycyjne wigilijne dania. Polacy jednak często rezygnują z przygotowywania dwunastu dań i koncentrują się głównie na przyrządzeniu potraw rybnych. Coraz częściej zapomina się również o pustym nakryciu dla niezapowiedzianego gościa oraz o położeniu siana pod obrus. Kiedyś te elementy nieodłącznie towarzyszyły kolacji wigilijnej, a teraz ich wydźwięk, jakby nieco zmalał.

bożonarodzeniowa bombka

bożonarodzeniowa bombka

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie działu życzenia na Boże Narodzenie w iWoman.pl
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj