Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 24 cze, 2014 | Możliwość komentowania Co grozi za jazdę bez ważnego ubezpieczenia samochodu? została wyłączona

Co grozi za jazdę bez ważnego ubezpieczenia samochodu?

W roku 2014 minimalna płaca została ustalona na poziomie 1680 zł. W przypadku samochodów osobowych, kara odpowiada  dwukrotności minimalnego wynagrodzenia czyli 3200 zł. Właściciele samochodów ciężarowych lub autobusów muszą liczyć się z karą w wysokości trzykrotnego wynagrodzenia czyli 4800 zł. Posiadacze pozostałych pojazdów zapłacą jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia czyli 500 zł.

Kary dla posiadaczy pojazdów mechanicznych są również uzależnione od okresu w którym pojazd pozostaje bez ubezpieczenia. Jeśli okres ten jest mniejszy niż 3 dni należy zapłacić 20% wyżej wymienionych opłat. Jeśli okres bez ważnego ubezpieczenia wydłuża się do 14 dni zapłacimy 50% kary. W przypadku gdy pojazd porusz się po drodze bez wykupionego ubezpieczenia przez okres powyżej 14 dni właściciel zapłaci już 100% kary czyli odpowiednio: 3200 zł, 4800 lub 500 zł w zależności od typu pojazdu.

Należy pamiętać, że mandat za brak ubezpieczenia OC mogą otrzymać nawet ci właściciele pojazdów, którzy nie zostaną zatrzymani przez patrol policji. Jest to możliwe ponieważ, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny monitoruje bazę polis komunikacyjnych i wykrywa przerwy w ubezpieczeniu danego pojazdu. Trzeba  o tym pamiętać jeśli nasz pojazd stoi przez dłuższy czas w garażu i jest wyłączony z użytkowania.

Do kontrolowania kierowców pod kątem opłacenia składki OC uprawnione są takie instytucje jak: Policja, organy celne, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Każdy kierowca ma obowiązek zabierania ze sobą dokumentu potwierdzającego opłacenie ubezpieczenia OC. Podczas rutynowej kontroli drogowej policja ma prawo odholować pojazd na parking oraz wystawić mandat karny, którego wysokość jest uzależniona od ilości brakujących dokumentów. W przypadku braku jedynie dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC kierowca zapłaci mandat w wysokość 50 zł. Za każdy, następny  brakujący dokument kara będzie wyższa o następne 50 zł. W sumie, maksymalna kwota mandatu którą możemy zapłacić w przypadku braku dokumentów to 250 zł.

Warto jednak wiedzieć, że jeśli jesteśmy zatrzymani przez policję do kontroli drogowej, mamy wykupiona polisę ale z jakiegoś powodu nie posiadamy przy sobie dowodu zakupu, nasz samochód niekoniecznie musi zostać odholowany a kary nałożone. Wystarczy donieść brakujący dokument do UFG tak szybko, jak jest to możliwe. Unikniemy w ten sposób opłaty za odholowanie auta na parking policyjny.

Szacuje się, że niemal 20% wypadków powodują właśnie kierowcy, którzy nie posiadają ważnej polisy. Oznacza to, że prawie co 6 wypadek na drodze spowodował kierowca, który w terminie nie przedłużył ubezpieczenia samochodu lub w ogóle go nie wykupił.

Jeśli nie wykupimy polisy OC, a spowodujemy wypadek, poza wyżej wymienionymi karami, będziemy zmuszeni do oddania Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu wypłaconego odszkodowania. UFG ma bowiem prawo do tzw. regresu, czyli żądania od sprawcy wypadku zwrotu wypłaconego wcześniej odszkodowania. Należy pamiętać, że te kwoty  mogą sięgać kilku milionów złotych a w przypadku wystąpienia szkody kosztami zdarzenia będzie obciążony sprawca. Brak polisy OC nie jest najlepszym sposobem na oszczędność a konsekwencje mogą poważnie obciążyć nasz domowy budżet. Lepiej oszczędzić porównując cenę i zakres ubezpieczenia OC oferowanego przez różne firmy ubezpieczeniowe za pomocą kalkulatora na stronie finmarket.pl.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.