Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Elżbieta Bylczyńska | poniedziałek, 29 wrz, 2014 | komentarze 2

Kolejka do kolejki czyli niecodzienna pasja

Parowozy polskie i wagony w skali 1:10 budują jeden po drugim. Mają ich już całą kolekcję. Zenon i Robert Bocianowie – ojciec i syn (z zawodu stolarze), mieszkańcy Pecnej pasjonują się kolejką ogrodową od wielu lat. Latem tego roku można było podziwiać, a także przejechać się taką kolejką w Zamku Poznańskim, gdzie wystawili swoje dzieła. Wystawa trwała dwa miesiące, zwiedziło ją 3 tys. dzieci. Był oczywiście rozkład jazdy, „pociąg” kursował co pół godziny po 200 – metrowym torowisku.

– Wykonanie parowozu to nawet rok pracy, wyjaśnia Robert Bocian (syn). – Małe kolejki kolekcjonowałem od dziecka, jak wielu chłopców w tym wieku byłem nimi zafascynowany. Montowałem torowiska, zbierałem parowoziki i wagony w skali H-0. Montowałem te modele i torowiska ponad 20 lat. I pewnego dnia w 2010 roku poprosiłem tatę, który ma zdolności techniczne, żeby wyrysował mi plany i wzory parowozu OK -1 w skali 1:10. Zaczął szkicować go na sklejce, później pojechaliśmy do Wolsztyna, gdzie jest taki parowóz i tak się dał wciągnąć. Budował go sam, bo ja nie miałem czasu, byłem zajęty w swojej firmie.

Zenon i Robert Bocianowie

Zenon i Robert Bocianowie – ojciec i syn (z zawodu stolarze), mieszkańcy Pecnej

Z tego względu podzieliliśmy się pracą, on budował parowozy, ja wagoniki i tory, czyli całą infrastrukturę. Ojciec jest w tej chwili na emeryturze i może poświęcić temu zajęciu więcej czasu. Budujemy kolekcję parowozów i wagonów polskich, z tym, że OK-1 nie jest parowozem polskim, ale ponieważ jeździł po naszych torach w Wolsztynie postanowiliśmy wtedy go zbudować. Mieliśmy dostęp do niego, mogliśmy uzupełniać na bieżąco to, czego nie znaleźliśmy w planach modelarskich w Internecie. Robiliśmy zdjęcia, drukowaliśmy i nanosiliśmy wymiary. Wszystkie elementy tendra wycinaliśmy ręcznie z blach, teraz posługujemy się już laserem.

Kolejka Pt 47 - już dymi

Kolejka Pt 47 – już dymi

Szyny do naszych kolejek sprowadzamy z Niemiec, są to szyny oryginalne (według oryginalnego wzoru), tam produkowane. Resztę budujemy sami – podkłady, rozstaw itp. W tej chwili mamy trzy parowozy polskiej produkcji i jeden parowóz wersji amerykańskiej. W swoim taborze posiadamy także kilka wagoników, którymi wozimy dzieci.

Kolejka Pt 47 -gotowy do jazy

Kolejka Pt 47 -gotowy do jadzy

Kolejka parkowa dla dzieci w Pecnej

Pasjonaci z Pecnej postanowili zrobić coś dla społeczności lokalnej. W porozumieniu i przy współpracy z tamtejszą szkołą budują na boisku cały kompleks kolejowy. Docelowo małe pociągi będą jeździć po torowisku liczącym ok. tysiąca metrów z okazji świąt i różnych uroczystości szkolnych. Jest to już stała współpraca. Do tej pory przejazd odbywał się na mniejszym odcinku. Dzieci oczywiście są bardzo zadowolone, kiedy „pociąg kursuje” ustawiają się w kolejce do kolejki.

Kolejka Targi Poznań 2013-2

Kolejka Targi Poznań 2013-2

– Chcemy pokazać młodzieży trochę historii, bo za chwilę wszystko zniknie… Pozostaną tylko muzea. Takie pociągi to przeszłość. Ruchu planowego parowozów już nie ma nigdzie w Polsce, nawet w Europie. Parowozownia w Wolsztynie była chyba jedyną w Europie w ruchu planowym, do wiosny tego roku parowóz OL-49 kursował na trasie Wolsztyn – Poznań jako lokalne połączenie. Nie kursuje już, bo nie opłaca się utrzymanie parowozu, koszt eksploatacji przewyższa koszt utrzymania jeżdżących obecnie szynobusów. Można go jedynie wynająć na wycieczki turystyczne.
Robert Bocian na co dzień prowadzi w Pecnej firmę stolarską, produkującą schody i drzwi, która cieszy się bardzo dobrą opinią. Razem z ojcem i kilkoma pasjonatami zamierza niedługo zarejestrować Stowarzyszenie Miłośników Kolejki Parkowej. Zaprasza do współpracy (i do stowarzyszenia) wszystkich zainteresowanych miłośników kolejek, telefon: 509 802 032.

Kolejka Targi Poznań 2013 - 4

Kolejka Targi Poznań 2013 – 4

E.B.

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (2)

 • kolejkowicz 127mm
  czwartek, 18 cze, 2015, 13:42:23 |

  Coś o kolejkach ogrodowych można znaleźć na forum http://750mm.pl/

 • Maszynista
  czwartek, 15 paź, 2015, 23:33:17 |

  Bardzo ciekawy artykuł, dziękuje za miło spędzony czas.
  A to 750mm forum to straszna lipa, troszkę taka umieralnia dla pasjonatów kolejek.

Skomentuj