Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 4 cze, 2014 | komentarze 3

Latem zacznie działać plaża przy hotelu Szablewski

Podczas najbliższych wakacji będzie można korzystać z plaży i kąpieliska przy Hotelu Szablewski, nad jeziorem Dymaczewskim.

Formalności związane z uruchomieniem kolejnego, bezpiecznego miejsca do kąpieli są już na ukończeniu. Ta letnia „miejscówka” przy hotelu Szablewski to kolejna wspólna inicjatywa Gminy Mosina i hotelu. Wiele prac zostało już wykonanych, np. zmodernizowano dwa funkcjonujące tam pomosty, wyczyszczono dno i uporządkowano linię brzegową. Co ważniejsze, miejsce do kąpieli nad jeziorem Dymaczewskim przeszło już pozytywnie audyt. Żeby zgodnie z przepisami móc tam zażywać bezpiecznej kąpieli, konieczne jest jeszcze tylko badanie wody, oczywiście zakończone pozytywnym wynikiem.

plaża przy Hotelu Szablewskim (jezioro Dymaczewskie)

plaża przy Hotelu Szablewskim (jezioro Dymaczewskie)

Nad bezpieczeństwem osób kąpiących się w jeziorze będzie czuwał ratownik – mówi Waldemar Krzyżanowski, zastępca burmistrza Mosiny, inicjator tego przedsięwzięcia.

Plaża nad jeziorem Dymaczewskim przy hotelu Szablewski nie będzie jedynym miejscem, udostępnionym miłośnikom plażowania i kąpieli. 1 lipca br. ponownie będzie można się kąpać w miejscach uruchomionych w ubiegłym roku, czyli na tzw. gliniankach na Pożegowie, które przygotowała Gmina Mosina oraz nad jeziorem Jarosławieckim (zrealizowanym we współpracy trzech samorządów: Mosiny, Komornik i Puszczykowa oraz Wielkopolskiego Parku Narodowego).

Jezioro Jarosławieckie w Jarosławcu

Plaża nad jeziorem Jarosławieckim w Jarosławcu

Plaża na gliniankach została oddana do użytku w ubiegłym roku. Wycięto wówczas krzaki, zwieziono i rozplantowano wiele ton piasku. Na plaży zamontowano także przebieralnie z wielkoformatowych plansz z pięknymi zdjęciami flory i fauny Wielkopolskiego Parku Narodowego. Oczywiście ustawiono także ławki i kosze na śmieci. Na strzeżonej plaży nie mogło zabraknąć wieżyczki ratownika. Na obrzeżach plaży stanął także hangar na łódkę i sprzęt ratowniczy.

W tym roku będzie tam jeszcze ładniej. Wczesną wiosną wykonaliśmy już ponowne karczowanie krzaków. Zdecydowaliśmy także o powiększeniu samej plaży. Na wygospodarowanych miejscach rozplantowano już piasek. Jestem bardzo zadowolony z jeszcze jednej rzeczy – w tym roku na gliniankach będzie można popływać też kajakami (będzie je można wypożyczać) – mówi W. Krzyżanowski.

Waldemar Krzyżanowski na gliniankach przed wieżą widokową (Pożegowo)

Waldemar Krzyżanowski na gliniankach przed wieżą widokową (Pożegowo)

Gmina prowadzi także rozmowy z przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani uruchomieniem na plaży małego punktu gastronomicznego, w którym byłoby można kupić lody, napoje, ewentualnie hamburgera czy zapiekankę.

– Sądząc po olbrzymiej liczbie osób, które korzystały z plaży na gliniankach i nad jeziorem Jarosławieckim, jestem przekonany, że kolejna plaża też będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszej gminy. Dlatego już dzisiaj zapraszam na nasze bezpieczne plaże – dodaje W. Krzyżanowski. (um)

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (3)

 • Małgosia
  środa, 4 cze, 2014, 11:12:28 |

  Generalnie mamy plażę bliżej, na Gliniankach. Do Dymaczewa trzeba się wybrać na cały dzień, szczególnie z dziećmi. Ale może być ciekawie :)

 • Marek
  sobota, 7 cze, 2014, 22:13:49 |

  Ale ściema – byłem tam dzisiaj no może wymalowano na zielono złom o przepraszam pomost ale plaża ? zarośnięta do wody można wejść tylko bokami przy pomoscie do glinianek się nie umywa

 • stary mieszkaniec
  niedziela, 8 cze, 2014, 15:53:48 |

  Kąpielisko jeszcze nie otwarte Czytaj ze zrozumieniem.
  Podczas najbliższych wakacji będzie można korzystać z plaży i kąpieliska przy Hotelu Szablewski, nad jeziorem Dymaczewskim. …konieczne jest jeszcze tylko badanie wody, oczywiście zakończone pozytywnym wynikiem. Po za tym musi mieć opracowany i zatwierdzony regulamin korzystania z obiektu.

Skomentuj