Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Czytelnicy GMP | poniedziałek, 3 lis, 2014 |

Likwidacja dowodów bezterminowych

Od 1 stycznia 2015 r. zostanie zlikwidowana możliwość wyrobienia dowodów osobistych na czas nieokreślony, potocznie nazywanych bezterminowymi.

Ma to związek ze zmianą przepisów prawa, tj. wejścia w życie ustawy z 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, która uchyla ustawę z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, od tego dnia wszystkie wydawane dowody osobiste będą dokumentami czasowymi, tj. na okres 5 i 10 lat. Z możliwości posiadania dowodów na czas nieokreślony mogą korzystać osoby, które ukończyły 65 rok życia. Jest to spore ułatwienie dla starszych ludzi.Osoby, które nie posiadają takiego dowodu, np. z powodu, że posiadany dowód wydany na okres 10 lat, jest nadal ważny lub zwlekające z udaniem się urzędu miasta będą miały na to czas do 31 grudnia br. Dotychczas wydane dowody bezterminowe zachowają moc, będą nadal ważne.

Warto udać się do urzędu po taki dowód i skorzystać z tego uprawnienia. W przeciwnym razie, osoby, które ukończyły 65 rok życia, co 10 lat będą musiały udawać się do urzędu po nowe dowody osobiste, ważne tylko 10 lat. Co może stanowić duże utrudnienie dla osób w podeszłym wieku, często schorowanych.

Łukasz Grzonka
prawnik

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj