Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | poniedziałek, 8 gru, 2014 |

„Mieszkanie dla Młodych” – program cieszy się popularnością!

„Mieszkanie dla Młodych” to program pomocy oferowany przez państwo i skierowany do ludzi młodych, którzy zamierzają nabyć swoje pierwsze mieszkanie. Realizowany jest on przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucji kredytujących. Jak duże jest zainteresowanie nim wśród potencjalnych nabywców lokali mieszkalnych?

Zgodnie z danymi Banku Gospodarstwa Krajowego do 31 sierpnia 2014 roku złożono ponad 10 tys. wniosków o dofinansowanie zakupu nieruchomości w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jego popularność jest zatem duża. W 2014 roku w celu realizacji programu wykorzystano ponad 176 mln zł. Czy oznacza to, że może zabraknąć pieniędzy dla młodych ludzi chcących zakupić pierwszą w swoim życiu nieruchomość?

Do kogo skierowany jest program?

„Mieszkanie dla młodych” to rządowy program, który skierowany jest do osób w wieku do 35 lat. To właśnie oni mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu swojej pierwszej nieruchomości. Mechanizm działania programu jest stosunkowo prosty i opiera się na udzielaniu ze środków budżetu państwa dofinansowania. To wykorzystywane jest zarówno przy budowie wkładu własnego, jak i jako wsparcie przy spłacie części kredytu. Warto przy tym zauważyć, że program został tak skonstruowany, aby mogły z niego skorzystać wyłącznie te osoby, które do dnia nabycia mieszkania nie były:

  • właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego,

  • właścicielem lokalu mieszkalnego,

  • osobą, której przysługiwałoby spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

  • właścicielem lub współwłaścicielem budynku.

Obostrzenia dotyczą również maksymalnej powierzchni użytkowej mieszkania. Aktualnie limit wynosi 50 m2 dla lokalu mieszkalnego i 100 m2 dla domu jednorodzinnego. Jest on większy w przypadku, gdy osoba ubiegająca się o nabycie lokalu mieszkalnego – w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie – wychowuje przynajmniej troje dzieci. Wówczas powierzchnia użytkowa nieruchomości nie może przekraczać 85 m2 dla lokalu mieszkalnego i 110 m2 dla domu jednorodzinnego.

Te miasta cieszą się popularnością

Atrakcyjne warunki programu i fakt, że są już prowadzone prace legislacyjne, które mają wyeliminować niejasne przepisy sprawiają, że wiele młodych osób zainteresowanych jest nabyciem z jego pomocą nieruchomości. Okazuje się, że dotychczas najchętniej beneficjenci nabywali lokale mieszkalne w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu. Tylko mieszkańcy tych trzech miast i ich okolic wykorzystali łącznie ponad 120 mln dofinansowania. Z tego też względu pojawia się pytanie, czy jeżeli dynamika i zainteresowanie programem utrzyma się na dotychczasowym poziomie, nie zabraknie pieniędzy pod koniec przyszłego roku. W chwili obecnej prognozy są optymistyczne, choć wiosenne ożywienie na rynku nieruchomości może tę tezę zweryfikować.

Jakie banki przyłączyły się do programu?

Osoby, które obawiają się, że środków finansowych rzeczywiście może zabraknąć, powinny wiedzieć, że aktualnie wnioski w ramach realizowanego programu przyjmuje 12 instytucji kredytujących. Wśród nich są m.in. Bank Polska Kasa Opieki SA, Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Bank Gospodarki żywnościowej SA czy Bank Zachodni WBK SA. W najbliższych latach lista ta może ulec rozszerzeniu o kolejne podmioty. Wciąż bowiem trwają rozmowy z kolejnymi bankami.

Przejrzyste zasady

Na korzyść programu „Mieszkanie dla Młodych” przemawiają również przejrzyste zasady. Osoby zainteresowane, aby skorzystać z dofinansowania, muszą jedynie złożyć dodatkowy wniosek do wniosku kredytowego. Szczegółowych informacji udzielają także banki. Jeżeli proces weryfikacyjny zakończony zostanie pozytywnie, osoba składająca wniosek musi tylko podpisać umowę kredytową.

Realtor signing contract

Mieszkanie dla Młodych MDM
Sprawdź najlepszą dopłatę w programie Mieszkanie dla Młodych MDM mieszkaniedlamlodych.com/
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Bez kategorii

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj