Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Materiały partnera | poniedziałek, 28 lip, 2014 |

Nie bądź jeleń, weź paragon

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu informuje, że podobnie jak w latach poprzednich w okresie wakacji letnich 2014 ruszyła ogólnopolska akcja Ministerstwa Finansów ”Nie bądź jeleń, weź paragon”.

W czasie kampanii społecznej kontrolerzy skarbowi będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej
transakcji.

Jednym z celów akcji jest zarówno uświadomienie klientom, jakie znaczenie ma każdorazowy odbiór paragonu, jak i spowodowanie, by wydawanie paragonów było powszechne, a podatki odprowadzane były na podstawie rzetelnie ewidencjonowanej sprzedaży.

Wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie nie tylko dla kupującego, ale również dla wszystkich podatników. Otrzymanie paragonu to prawo konsumenta i podatnika. Paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku trafiła do budżetu państwa, czyli do naszej wspólnej kasy, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. Klient biorący paragon niejako mobilizuje sprzedawcę do rzetelnej ewidencji obrotu. Z kolei sprzedawcy, którzy uczciwie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych, przestrzegają zasad uczciwej konkurencji.

Należy zauważyć, iż korzyści z wzięcia lub żądania wydania paragonu jest wiele i co najważniejsze są one związane nie tylko z wpływami budżetowymi ale dotyczą przede wszystkim konsumentów.

Biorąc paragon:

  • ułatwiamy sobie złożenie reklamacji w przypadku wadliwego towaru,
  • mamy możliwość porównania cen,
  • wspieramy uczciwą konkurencję,
  • mamy pewność, że nie zostaliśmy oszukani – wiemy dokładnie za co i ile zapłaciliśmy,
  • zmniejszamy „szarą strefę” (sprzedawcy nie mają możliwości ukrywania swoich dochodów).

Działaniom informacyjno – edukacyjnym – prowadzonym również wśród młodzieży szkolnej, towarzyszyć będą zintensyfikowane działania kontrolne w zakresie wypełniania obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących. Sprawdzane będzie przede wszystkim, czy sprzedaż ewidencjonowana jest na kasach i czy w prawidłowej wysokości.
W przypadku ujawnienia działań niezgodnych z przepisami na nieuczciwych sprzedawców nakładane będą mandaty karne. Od 1 stycznia 2013 r. najniższa kwota mandatu to 160 zł, a najwyższa to 3 200 zł.

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Skomentuj