Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Materiały partnera | środa, 16 kwi, 2014 | komentarzy 18

Niedzielny spacer – rzecz o nowoczesnym patriotyzmie

Stara, zużyta torba podróżna, foliowe worki, butelki po alkoholu… Wśród nich flaga Polski. Przybrudzona piaskiem, przysypana liśćmi – leży, porzucona wraz ze śmieciami pod drzewami na poboczu drogi, będącej szlakiem spacerowym na pograniczu Mosiny i Puszczykowa. Opisany obraz, pochodzący z niedzielnego spaceru, skłania do refleksji nad kondycją i znaczeniem patriotyzmu i jego „nowoczesną” formą.

Mam opory przed tym by nazwać się patriotką. Dawniej był to człowiek mężnie walczący za swoją Ojczyznę, zdolny do heroicznych czynów, poświęcający wszystko w imię przetrwania tożsamości i wartości narodowych. Pamiętając o oddaniu i ofiarności naszych przodków mam wątpliwości czy kiedykolwiek zasłużę na zaszczytne miano patriotki. Myślę, że jest to problem wielu z nas oraz tych, którym patriotyzm kojarzy się tylko z martyrologią. Inni nie pielęgnują w sobie postaw patriotycznych, negatywnie łącząc go z nacjonalizmem. Powstaje pytanie o miejsce w jakim tego rodzaju rozumowanie nas stawia?

Warto tu przytoczyć rozważania na temat patriotyzmu prof. PAN Barbary Skargi i prof. UW Leszka Kołakowskiego, o granicy między „godnym wsparcia” patriotyzmem i „barbarzyńskim” w swej naturze nacjonalizmem. Powyższe postawy porównane zostały do miłości, jaką darzy się dziecko, która może być mądra – wychowująca młodą osobę na mądrego człowieka, lub głupia i ślepa – gotowa nie ingerować, tylko szukać dla dziecka przyjemności i z czasem przeradzająca się w fałszywe uczucie.

Powyższe porównanie można odnieść również do nas i do zachowań człowieka żyjącego w niepodległym, różnorodnym kulturowo kraju, w którym może cieszyć się pełnią swobód. Łatwo jest łączyć się w nieszczęściu. Jednak w przypadku braku zagrożenia nastaje tendencja do darzenia „głupią miłością” swobód i wolności.

Porzucona wśród śmieci flaga Polski

Porzucona flaga Polski

Warunki eksponowania flagi.

 1. Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe.

2. Na otwartym powietrzu flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej musi być dobrze oświetlona.

3. Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.

4. Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.

5. Na fladze nie umieszcza się żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

6. Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie. Flagi związane z wyjątkowymi wydarzeniami przekazuje się do muzeum.

 źródło: www.pl.info.pl, Album Polski. Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny. Protokół flagowy.

Leżąca pośród śmieci flaga Polski świadczy o tym, iż jeszcze wielu z nas musi nauczyć się doświadczać patriotyzmu w czasach dobrobytu i pokoju. Nie tylko ktoś spośród nas pozbył się tego symbolu państwowego w tak niewybredny sposób, ale również nikt z przechodniów nie wydostał flagi spośród piasku i odpadów (po wyglądzie można wnioskować, że leżała tam od dłuższego czasu) i nie zajął się nią w należyty sposób. Nowoczesny patriotyzm nie oznacza walki, lecz gotowość do niej. To pielęgnowanie postaw nie tylko obywatelskich, ale także czysto „ludzkich”: dobrej woli, współodpowiedzialności, dbania o środowisko (dla siebie i kolejnych pokoleń), ale przede wszystkim szacunku – do siebie nawzajem i wyznawanych wartości. To wymaganie od siebie, gdy nie zmuszają nas do tego okoliczności, ani gdy nikt inny od nas tego nie żąda.

Gizela Springer

Napisano przez Materiały partnera opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Wasze komentarze (18)

 • Gość
  środa, 16 kwi, 2014, 15:32:02 |

  Jaki kraj takie traktowanie jego symboli. Może otworzę trochę oczy autorce artykułu. Nie bez powodu kilka milionów Polaków mieszka i pracuje za granicą, cała reszta, która pozostała praktycznie zarzynana jest podatkami i absurdalnym prawem. Nie sądzę żeby przeciętny obywatel chciał umierać za obecnych polityków, za prawo podatkowe i bandę urzędników, którą musi utrzymywać. Oczywiście można powiedzieć, że nie za takich obywateli umierali nasi dziadkowie – niestety nikt urodzony w tym kraju nie jest mu nic winien – ani matka, której nie stać na utrzymanie dzieci, ani emeryt, którego nie stać na leki bo pierwsze w kolejności są opasłe kieszenie polityków… Tak naprawdę na miejscu tej flagi można umiejscowić przeciętnego obywatela naszego pięknego kraju, bo moim zdaniem to on może się czuć wykorzystany, zużyty i wyrzucony na śmietnik… Flaga to tylko symbol natomiast przeciętny obywatel to najważniejsza jednostka budująca torzsamosć narodową

 • Gość
  środa, 16 kwi, 2014, 15:32:55 |

  Bardzo przepraszam miało być tożsamość!!!

 • stary mieszkaniec
  środa, 16 kwi, 2014, 22:33:42 |

  Pisze Pani :„Nie tylko ktoś spośród nas pozbył się tego symbolu państwowego w tak niewybredny sposób, ale również nikt z przechodniów nie wydostał flagi spośród piasku i odpadów (po wyglądzie można wnioskować, że leżała tam od dłuższego czasu) i nie zajął się nią w należyty sposób”. Czy Pani oprócz fotki zrobiła coś jeszcze?

 • Observer
  czwartek, 17 kwi, 2014, 22:34:08 |

  Wspaniałe zdjęcie! Metafora obecnych czasów. Mam nadzieję, że scenografia nie jest wyreżyserowana. Dawno temu słyszałem ciekawe powiedzenie: „Pyta się diabeł Pińczyka: Dlaczego siedzisz w błocie? Bom przywykł..” ( Pińsk- Kresy wschodnie, dużo rozlewisk i bagien ). Polska widziana z wewnątrz nic nie powie, natomiast widziałą z daleka, z większej perspektywy, z emigracji, to obraz absolutnie depresyjny. I flagi na śmietnikach……

 • Gość
  sobota, 19 kwi, 2014, 15:10:16 |

  Panie opozycyjny niech pan przestanie glupio komentowac. Wartosciowy tekst, a wam wszystko przeszkadza.

  • Gość
   niedziela, 20 kwi, 2014, 11:24:53 |

   Wartościowy tekst? Populistyczna, jałowa papka. „wam wszystko przeszkadza” – mnie ta porzucona flaga w ogóle nie przeszkadza. Jeśli ktoś nie ma swoich problemów to rozdmuchuje błahe drobnostki czyniąc z nich katastrofę narodową. Jak krótkowzrocznym trzeba być, żeby pisać „artykuł” o tak nieistotnych sprawach…

   • Adam
    niedziela, 20 kwi, 2014, 13:34:21 |

    Trzeba być co najmniej tak samo krótkowzrocznym i nie mieć swoich problemów żeby taki tekst o „nieistotnych” sprawach komentować. Jak pokazuje dyskusja problem poczucia tożsamości narodowej jest żywy i palący, dlatego należy o nim mówić i pisać tak żeby flaga na śmietniku jednak normalnym zdrowym ludziom przeszkadzała i wywoływała poczucie zażenowania.

    • Gość
     niedziela, 20 kwi, 2014, 16:57:54 |

     Zażenowanie to powinien Pan (normalny i zdrowy) odczuwać widząc młodych wykształconych ludzi bez pracy, kolejki w szpitalach, nepotyzm w urzędach… Tożsamość narodowa w tych czasach to raczej kraj, w którym płaci Pan podatki i czerpie świadczenia. Osobiście wolałbym żyć jako Europejczyk z perspektywami, a nie jako Polak harujący na bandę urzędników… Jak wcześniej nadmieniono nikt nie jest winien lojalności i nikogo do tego nie powinno się zmuszać – jeśli kogoś razi kawałek materiału pozostawiony w lesie niech go po prostu podniesie, wypierze i dalej wielbi, a nie pisze tendencyjne teksy licząc na poklask czytelnika…

 • Adam
  niedziela, 20 kwi, 2014, 18:26:36 |

  Zdecydowanie wolał bym pisać tendencyjne teksty niż być frustratem wylewającym na wszystkich wokoło swój żal. Flaga na śmietniku zawsze mnie będzie razić bez względu na to czy mam pracę czy nie. Najłatwiej jest „płakać wszystkim w rękaw” jak to jest mi źle i głupio komentować że ktoś coś napisał bez sensu. Tacy ludzie jak Ty Anonimie zawsze się znajdą. Anonim skoroś taki bystry napisz coś z sensem. Pokaż na co Cię stać. A póki co dedykuję Tobie tekst piosenki pewnej grupy z Poznania-doskonale do Ciebie pasuje:
  „Bywasz piekącym jadem trollów
  Na internetowym forum
  Vivat Polonia frustrata! Vivat Dąs Psychopata!
  Jam nieudacznik grafoman i śmieć
  Tylko ty możesz być bogiem – na wszystkich podnosisz nogę i
  I załatwiasz te sprawę jak pies”

 • patriota
  niedziela, 20 kwi, 2014, 18:55:23 |

  Adam bardzo dobrze to ujales. Trol internetowy co mu sie wszystko nie podoba co nie po jego mysli politycznej. Dobry tekst i ciesze sie ze autorka nie przeszla obojetnie. W tych czasach wlasnie takich ludzi potrzebujemy, a trole … do budy.

 • mm
  niedziela, 20 kwi, 2014, 18:59:28 |

  Poszła dziewczyna tylko na spacer, a już za bezrobocie probuja obwiniać. Co za czasy.

 • Gość
  niedziela, 20 kwi, 2014, 19:00:46 |

  Haha cięta riposta Adamie

 • Gość
  niedziela, 20 kwi, 2014, 20:28:20 |

  Sam sobie odpowiadasz Panie Adamie?

 • Jednak Polak
  niedziela, 20 kwi, 2014, 20:44:32 |

  Szacun dla autorki tekstu!

 • Jednak Polak
  niedziela, 20 kwi, 2014, 20:47:51 |

  Szuje typu anonim zawsze były i będą i nie potrzeby nimi się zajmować !

  • Gość
   niedziela, 20 kwi, 2014, 21:02:04 |

   Zapewne Polska jest bardzo dumna z takiego dziecka, które ma problemy z pisaniem…

   • Knot
    środa, 23 kwi, 2014, 9:47:55 |

    Pewnie najlepiej wszystkich obśmiać Anonim jak Ci w Polsce tak źle i nie czujesz żadnej więzi to dlaczego jeszcze tu jesteś?

 • Observer
  wtorek, 6 maj, 2014, 23:35:44 |

  Szanowni Polacy! Przestańcie się w końcu historycznie „brać się za łby”, niekulturalnie, niegrzecznie, wyzywając jeden drugiego. Jeden dowartościowuje się przez drugiego. Bardzo przepraszam za użycie tego słowa, ale „szczekacie” jeden na drugiego. Proszę wgłębić się w istotę tego artykułu. Naprawdę zdjęcie wyraża wszystko…

Skomentuj