Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 24 gru, 2014 |

Nowoczesne przedszkole i szkoła w dobie zmian

W ostatnich latach w przedszkolach i szkołach wprowadza się różne zmiany. Dotyczą one zarówno nauczycieli jak i uczniów. Wymagania zmieniają całkowicie oblicze oświaty, zmienia się system nauczania, podręczniki i rodzaj egzaminów. Kwestia oceniania uczniów czy przedszkolaków, a nawet samych nauczycieli również uległ zmianie.

Do zmian, które zostały wprowadzone ostatnimi czasy są miedzy innymi arkusze obserwacji. Dotyczą one różnych aspektów. Istnieją arkusze obserwacji przedszkolaków (od trzech lat), uczniów, ale i nauczycieli. Każdy arkusz obserwacji ma na celu pokazanie czy założone cele zostały osiągnięte, jakie rodzaje środków dydaktycznych zostały użyte i inne. W przypadku arkuszy obserwacji trzy latków na karcie takiej może znajdować się szereg zachowań dziecka czy predyspozycje przedszkolaka.

Na każdym arkuszu obserwacji znajduje się miejsce na wpisanie daty prowadzenia obserwacji oraz dane nauczyciela, który ją przeprowadza bądź jest poddany obserwacji. Wszystko zależy od tego co poddane zostanie obserwacji. Nauczyciele mogą być sprawdzani dzięki zastosowaniu arkuszy obserwacji lekcji. Znajdują się na nich poszczególne pytania, na które odpowiada osoba, która obserwuje daną lekcje z boku. Przyglądający się takiej pokazowej lekcji może stwierdzić, czy założenia nauczyciela są słuszne, czy nauczyciel mówi przekonująco do uczniów oraz czy zastosowane metody są zgodne z założeniami jakie powinny być wprowadzone w szkole. Dzięki arkuszom obserwacji łatwo można dostrzec jakie braki są w danym nauczaniu lub na co warto położyć nacisk przy dalszym nauczaniu. Arkusze obserwacji pomagają również rodzicom, gdyż zwracają im uwagę na to, co ich dziecko powinno już umieć, z czym ma problemu lub z jakich przedmiotów radzi są świetnie.
Można powiedzieć, że cała oświata zmienia się od pewnego czasu non stop. Zmiany zachodzące w edukacji są różne. Niektóre ulegają modyfikacjom inne są bezpowrotnie usuwane po pewnym czasie. Jednak ciągle przed przedszkolami i szkołami pojawia się widmo zmian. Ocena czy są to zmiany na lepsze czy gorsze, to już odrębny temat.

nowoczesna szkoła

nowoczesna szkoła

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj