Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 24 sty, 2014 |

Oddział paliatywny to miejsce trudne

Dzisiaj w szpitalu w Puszczykowie uroczyście otwarto Oddział Opieki Paliatywno – Hospicyjnej, Kaplicę Szpitala, Oddział Jednego Dnia oraz nowoczesną Pracownię Rezonansu Magnetycznego. Inwestycje kosztowały ponad 10 milionów złotych.

Oddział Opieki Paliatywno – Hospicyjnej

Licznie zgromadzonych gości, przedstawicieli władz i wielu poznańskich środowisk oraz pracowników szpitala w imieniu gospodarza, Starosty Poznańskiego – Jana Grabkowskiego powitała Prezes Zarządu Szpitala – Ewa Wieja. W uroczystości wziął także udział Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, który pobłogosławił i poświęcił nowe inwestycje.

uroczyste otwarcie szpitala, Jan Grabkowski

uroczyste otwarcie szpitala, Jan Grabkowski

– Prawdziwym gospodarzem i reżyserem wszystkich pozytywnych zmian w naszym szpitalu w ostatnich latach jest pan starosta Jan Grabkowski, powiedziała prezes Wieja.

– Oddział paliatywny to miejsce trudne, bo jest to miejsce, gdzie wielu naszych przyjaciół kończy swoją drogę i musi być ono we właściwy sposób zorganizowane. Dołożyliśmy wszelkich starań, by miało taki charakter, podkreślił starosta.

Jan Grabkowski przecina wstęgę - szpital w puszczykowie

Jan Grabkowski przecina wstęgę – szpital w Puszczykowie

Jeszcze w styczniu pacjenci oddziału Opieki Paliatywno – Hospicyjnej przewiezieni zostaną do nowego budynku, który został w pełni przystosowany do potrzeb osób znajdujących się w stanie terminalnym. Układ pomieszczeń i szerokie drzwi umożliwiają wywiezienie pacjenta z każdego pokoju na patio. Pomyślano też o tym, by rodzinom pacjentów stworzyć możliwości przebywania i opieki nad chorymi. – Jest to największy oddział w Polsce, liczący 40 łóżek, informuje Ordynator Oddziału Zbigniew Popow. Budowa nowego oddziału trwała rok, koszty z wyposażeniem wyniosły 5,2 mln zł. Fundusze pochodziły głównie z dotacji Powiatu Poznańskiego oraz ze środków własnych szpitala.

nowoczesny wyposażenie szpitala w Puszczykowie

nowoczesny wyposażenie szpitala w Puszczykowie

W Oddziale Dziennym udzielane są usługi z zakresu ginekologii jednego dnia. W ubiegłym roku na oddziale leczono 350 kobiet. Wykonywane tu procedury medyczne dotyczą diagnostyki i leczenia schorzeń ginekologicznych. Są to m.in. zaburzenia postmenopauzalne i leczenie nieprawidłowych stanów dróg rodnych. Remont oddziału trwał trzy miesiące i kosztował 1,1 mln zł.

oddział - sala szpitalna

oddział – sala szpitalna

W Pracowni Rezonansu Magnetycznego, która kosztowała ok. 3,5 mln zł znajduje się aparat wyposażony w technologię Tim, pozwalającą na przebadanie całego pacjenta bez konieczności zmiany pozycji. Specjalna konstrukcja aparatu z krótkim magnesem umożliwia badanie pacjentów cierpiących na klaustrofobie oraz dzieci. Ze względu na profil szpitala wyposażenie pozwala na badania z zakresu neurologii, neurochirurgii, ortopedii i kardiologii.

Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Pracownia Rezonansu Magnetycznego

Nowa Kaplica Szpitalna powstała na pierwszym piętrze, poprzednio znajdowała się w piwnicy. Malowanie i instalację drzwi zapewnił Szpital, pozostałe koszty pokryto m.in. z datków od parafian. Więcej na temat napiszemy w lutowym wydaniu gazety. (red.)

szpitalna kaplica w Puszczykowie

szpitalna kaplica w Puszczykowie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj