Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | czwartek, 25 wrz, 2014 | komentarze 4

Opieka nad pacjentem w Mosinie

W ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (tam odprowadzane są składki zdrowotne) na terenie Gminy Mosina pracują 3 spółki lekarza rodzinnego w Mosinie (Vis Medica i Consensus ul. Dworcowa oraz Medicomplex ul. Konopnickiej), dwie w Pecnej, jedna w Babkach i jedna w Świątnikach.

Lekarze rodzinni Mosina

Do 31 grudnia 2013 r. najemcami budynku przy ul. Dworcowej w Mosinie na działalność lekarza rodzinnego (działalność spółek lekarza rodzinnego w ramach NFZ to typowa działalność gospodarcza), były spółki VIS Medica i Consensus.

Już od 2010 r. ich właściciele wiedzieli, że dalsze wynajmowanie bezprzetargowe obiektu będzie niemożliwe. Od 1 stycznia 2014 r. prawo do najmu będzie możliwe po rozstrzygnięciu procedury przetargowej. W lipcu 2013 roku został ogłoszony przetarg na wynajem w/w pomieszczeń. Po kilkukrotnym postępowaniu przetargowym dotychczas pracujące tam spółki Vis Medica i Consensus mogły doprowadzić do pozytywnego rozstrzygnięcia przetargu dla siebie jednak zrezygnowały z tej możliwości.

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

Po braku rozstrzygnięć w trzech przetargach Urząd Gminy był zmuszony ogłosić rokowania, w wyniku których nowym najemcą wybrano spółkę Medicomplex.

Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z prawem powinna zająć budynek przy ul. Dworcowej 3 i uruchomić tam opiekę zdrowotną dla mieszkańców Mosiny.

Starzy najemcy Vis Medica i Consensus nie respektując do dzisiaj prawnych rozwiązań i zaskarżając wszystkie działania do różnych instancji nie opuszczają jednak obiektu.

Postępowanie Przychodni Zdrowia Vis Medica i Przychodni Lekarza Rodzinnego Consensus jest tym bardziej niezrozumiałe, że w procedurze przetargowej mogło wydzierżawić obiekt przy ul. Dworcowej 3 na warunkach korzystniejszych od spółki Medicomplex.

Działając w ramach prawa i chcąc umożliwić prawomocne działania spółki Medicomplex, prawowitych najemców, sąd orzekł wyrok eksmisji spółki Vis Medica. Spółka będąc dzikim lokatorem mając wyrok sądu nadal nie opuściła budynku.

Nowi najemcy po 9 miesiącach weszli do budynku i rozpoczęli przystosowanie, go do swojej działalności, co spowodowało obecne zawirowania.

Cała sytuacja spowodowana jest wyłącznie łamaniem prawa i bezprawnym zajmowaniem budynku przy ul. Dworcowej 3 przez spółki Vis Medica i Consensus.

Prawowity najemca 9 miesięcy próbował porozumieć się w kwestii bezproblemowego przejęcia obiektu, lecz polubowne rozwiązanie sprawy okazało się bezskuteczne. Uzyskali jedynie możliwość wejścia na korytarze i do kilku nieistotnych dla działalności lekarskiej pomieszczeń.

Cóż robić?

Sytuacja powinna się unormować w ciągu kilku najbliższych dni, ponieważ wtedy Medicomplex uruchomi w budynku przy Dworcowej 3 działalność medyczną. Do tego czasu każdy pacjent może korzystać z porad lekarzy rodzinnych w innych spółkach, każdy może też bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego 2 razy w roku. Każdy pacjent może skorzystać z pomocy innego lekarza rodzinnego bez tzw. kartoteki. i dostarczyć ją w najbliższym czasie.

Co z kartotekami?

Właścicielem kartoteki jest pacjent, a przechowuje je lekarz rodzinny. Na każde życzenie pacjenta lekarz rodzinny musi wydać ksero kartoteki. Nie wolno mu tego utrudniać. Jeśli spółki Vis Medica i Consensus utrudniają wydanie kartoteki jest to kolejnym aktem łamania prawa i wprowadzaniem bałaganu.

O sytuacji został powiadomiony Narodowy Fundusz Zdrowia dysponujący pieniędzmi mieszkańców przeznaczonymi na opiekę zdrowotną. Oczekujemy natychmiastowej reakcji, gdyż spółka, z którą podpisała kontrakt na opiekę lekarską nad mieszkańcami Gminy nie realizuje umowy.

Pacjenci przez kilka trudnych dni proszeni są o cierpliwość, wyrozumiałość i korzystanie z pomocy lekarskiej w innych spółkach lub w szpitalu w Puszczykowie.

Z OSTATNIEJ CHWILI

24 września br. w godzinach popołudniowych nieznane osoby na zlecenie spółki Vis Medica pod pretekstem wyniesienia kartotek pacjentów weszły do budynku i włamały się do pomieszczeń na parterze rozwiercając zamki i demolując drzwi. Wszystkie te bezprawne działania czynione były w asyście pracowników ochrony wynajętych przez spółkę Vis Medica.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • czwartek, 25 wrz, 2014, 14:44:27 |

  Z OSTATNIEJ CHWILI

  24 września br. w godzinach popołudniowych nieznane osoby na zlecenie spółki Vis Medica pod pretekstem wyniesienia kartotek pacjentów weszły do budynku i włamały się do pomieszczeń na parterze rozwiercając zamki i demolując drzwi. Wszystkie te bezprawne działania czynione były w asyście pracowników ochrony wynajętych przez spółkę Vis Medica.

 • Pacjent
  czwartek, 25 wrz, 2014, 16:17:38 |

  Dlaczego reżim dezinformuje pacjentów i sugeruje jakoby jednym rozwiązaniem było zabranie kartoteki i przeniesienie się do Medicomplexu, który jest namaszczony przez burmistrzostwo? Jaki interes ma tow. Krzyżanowski w wspieraniu prywatnej spółki, która pierze pieniądze ze źródła poza medycznego?

  Nerwowe ruchy rozpoczęły się bo wypłynęła informacje, że Vis Medica jest prawie gotowa do przeniesienia w inne miejsce. Reżimowe bezmózgi myślały, że Medicomplex przejmie wszystkich 12tys pacjentów Vis Medici i 9tys Consensusa i będzie el dorado, a ty klops :)

 • stary mieszkaniec
  czwartek, 25 wrz, 2014, 16:46:09 |

  Każdy pacjent może skorzystać z pomocy innego lekarza rodzinnego bez tzw. kartoteki. i dostarczyć ją w najbliższym czasie.
  Właścicielem kartoteki jest pacjent, a przechowuje je lekarz rodzinny. Na każde życzenie pacjenta lekarz rodzinny musi wydać ksero kartoteki. Nie wolno mu tego utrudniać. Jeśli spółki Vis Medica i Consensus utrudniają wydanie kartoteki jest to kolejnym aktem łamania prawa i wprowadzaniem bałaganu.”

  Zgoda,kto poniesie koszty skserowanie kartoteki kosztuje.
  http://www.prawapacjenta.eu/?pId=2240
  każdy może też bezpłatnie zmienić lekarza rodzinnego 2 razy w roku. W/g pani burmistrz 4 X w roku
  Jednym słowem beznadzieja i brak jakiejkolwiek troski o mieszkańców gminy

 • a.w.
  wtorek, 30 wrz, 2014, 13:40:59 |

  właścicielem kartotegi jest zakład opieki zdrowotnej, nie pacjent.

Skomentuj