Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Ogródki w Starym Browarze w Poznaniu Berdychowski VW - T-Roc
Jacek Sobota | niedziela, 7 gru, 2014 | komentarze 2

OSTRZEŻENIE – powtórka z „Ksawerego”?

Orkan, który formuje się w tej chwili nad północnymi brzegami Zatoki Hudsona w Kanadzie – patrz mapa, za kilka dni sięgnie Wysp Brytyjskich. Prognozy wskazują, że ciśnienie spadnie w nim nawet do 945 hPa.

Orkan Aleksandra

To będzie z pewnością przepięknie uformowana formacja cykloniczna, która da się we znaki mieszkańcom zachodniej i północnej Europy z powodu potężnego wyżu, który znajdzie się w tym czasie nad portugalskimi Azorami. Różnica ciśnień między nimi wyniesie prawie 100 hPa. Jako, że oba ośrodki będą znajdować się stosunkowo blisko siebie, to będziemy mieć do czynienia z wyjątkowo gwałtownym przepływem powietrza, czyli wiatrem. Będzie on osiągać w porywach nawet ponad 150 km/h. Fale osiągać mogą wysokość nawet 18 metrów.

To wyjątkowo niebezpieczne zjawisko, które może spowodować poważne problemy w żegludze. Bardzo wysokie fale będą się rozbijać o skaliste wybrzeża zachodniej części Irlandii oraz zachodniej i północnej Szkocji. Czy dotrze nad Polskę? Ostatnie prognozy wskazują, że owszem dotrze, ale przegra starcie z kazachskim wyżem, przez który wytraci impet. Od połowy przyszłego tygodnia będzie nam przynosić porywisty wiatr, zwłaszcza w województwach północnych i zachodnich. Jednakże tego typu niże bywają zwodnicze. Jeśli mamy ważne plany odnośnie drugiej połowy przyszłego tygodnia, to weźmy pod uwagę to, że orkan Aleksandra może nam je pokrzyżować. Takie układy baryczne to wzrost temperatur już w połowie tygodnia, a pod jego koniec temperatury skoczą nawet do 12 stopni.

ORKAN

ORKAN

Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Wasze komentarze (2)

  • pilot
    niedziela, 7 gru, 2014, 17:09:05 |

    Ostatnie prognozy dobrze zapowiedziane, warto więc wziąć pod rozwagę sprawdzone info od Pana Jacka, zwłaszcza przed świątecznym szczytem.

  • Marek
    niedziela, 7 gru, 2014, 17:29:34 |

    Doświadczony kapitan i wszystko wiadomo. Tymczasem polskie serwisy meteorologiczne typu TVN Meteo i ich superkomputery milczą jak ostatnim razem, zamiast podać komunikat o potencjalnie nadciągającym mad Polskę orkanie. Dokładnie 2 lata temu po Ksawerym 500 tys. ludzi zostało bez prądu na wiele dni, a kilku straciło życie.

Skomentuj