Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 16 sty, 2014 | 1 Komentarz

Oświadczenie ws supermarketów w Puszczykowie

W związku z niepokojami zgłaszanymi przez członków Stowarzyszenia PRAWO do MIASTA oraz sympatyków z Puszczykowa, organizacja wystosowała oświadczenie – protest przeciwko wpisaniu do opracowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Puszczykowa wielkopowierzchniowych placówek handlowych.

OŚWIADCZENIE

W imieniu Stowarzyszenia Prawo do Miasta, chcielibyśmy wyrazić stanowczy protest wobec prób ustanowienia zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla okolic ulicy Dworcowej, Solskiego i Moniuszki w Puszczykowie, które umożliwią budowę dużych obiektów – w sumie o powierzchni ponad 2000 metrów kw. powierzchni handlowej.

Uważamy, że Puszczykowo jako miasto położone w otoczeniu Wielkopolskiego Parku Narodowego, powinno zachować swój charakter bliski idei miasta-ogrodu i podmiejskiego letniska. Wszelkie próby zmiany tego stanu rzeczy, powinny napotykać na zdecydowany sprzeciw zarówno ze strony władz miasta, mieszkańców Puszczykowa, ale również mieszkańców całej poznańskiej aglomeracji. Zachowanie dotychczasowego charakteru Puszczykowa jest bowiem sprawą nie tylko lokalną, dotyczy nie tylko mieszkańców miasta lecz całego regionu.

Puszczykowo od ponad 100 lat wraz z Wielkopolskim Parkiem Narodowym jest dla mieszkańców Poznania miejscem wypoczynku i weekendowej turystyki. Uważamy, że tak być powinno nadal. Co więcej, dzięki rozwojowi komunikacji zbiorowej i rowerowej, z zasobów Puszczykowa i okolic mieszkańcy aglomeracji mogą korzystać jeszcze łatwiej. Warunkiem niezbędnym do tego jest realizacja wizji rozwoju miasta jako rozwoju zrównoważonego, z poszanowaniem dla przyrody, zasad ładu przestrzennego i transportu zbiorowego oraz rowerowego. Rozwój Puszczykowa nie powinien naśladować wzorów wielkomiejskich. Nie może oznaczać budowy galerii handlowych, marketów czy wszystkiego tego, co tak skutecznie psuje przestrzeń miejską i narusza ład społeczny Poznania i innych miejscowości otaczających Puszczykowo. Miasto nie powinno także „naśladować” Lubonia, Mosiny czy Komornik, powinno znaleźć swą własną drogę rozwojową.

Naszym zdaniem rozwój Puszczykowa powinien iść w kierunku zachowania jego dotychczasowego, niepowtarzalnego w Wielkopolsce charakteru miasta-ogrodu, w kierunku rozwoju usług związanych z turystyką, rekreacją i wypoczynkiem. To w tych dziedzinach gospodarki, mieszkańcy i władze Puszczykowa, upatrywać powinni szanse dla miasta i jego mieszkańców. To zielone lasy otaczające Puszczykowo, rzeka, tereny nad Wartą, bliskość przyrody, są atutami tego miejsca.

Za zarząd

Andrzej Białas, prezes

Maciej Wudarski, wiceprezes

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Puszczykowo

Tagi: ,

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • Jagga
    środa, 28 gru, 2016, 18:55:24 |

    Zadziwia mnie postawa burmistrza, który broni interesu dewelopera, a nie mieszkańców, którzy protestują przeciwko budowie następnego marketu. Wystarczy jedna „Biedronka”, która oszpeca Rynek.

Skomentuj