Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Redakcja GMP | środa, 23 kwi, 2014 |

Placido Domingo w Poznaniu

Znany jest już szczegółowy program koncertu, którego pierwsza część – jak zapowiadano – poświęcona będzie utworom, skomponowanym do poezji Karola Wojtyły przez syna artysty Placido Domingo Juniora.

Program części drugiej ucieszy wszystkich melomanów, ceniących Placido Domingo za wybitne kreacje operowe, którymi zasłynął na największych scenach świata. Usłyszymy w wykonaniu artysty m. in. wielkie arie barytonowe z oper Verdiego (Traviata, Simon Bocchanegra), oraz słynne „Nemico della patria” z opery Umberto Giordano Andrea Chénier. Inscenizację tej właśnie opery w 2004 roku Placido Domingo oglądał w Teatrze Wielkim w Poznaniu kierowanym wówczas przez Sławomira Pietrasa. Domingo gościł w Poznaniu podczas przygotowań oraz premiery spektaklu, zrealizowanego w koprodukcji z Operą w Waszyngtonie. To nie jedyny poznański akcent w koncercie – artysta zgodził się wykonać utwór „Abba Ojcze” autorstwa związanych z naszym miastem – duszpasterza, dominikanina o. Jana Góry (słowa) oraz kompozytora i chórmistrza Jacka Sykulskiego (muzyka). Placido Domingo zaśpiewa ten utwór w języku polskim, w duecie z Justyną Steczkowską.

Istotnym nurtem działalności Placido Domingo jest promowanie młodych wokalistów. Obok niego na poznańskim koncercie wystąpią dwie solistki amerykańskie. Micaëla Oeste – sopranistka w kierowanym przez Domingo zespole Opery w Waszyngtonie debiutowała na scenach opery w Monte Carlo, San Diego, Chicago i Montpellier oraz na estradzie słynnej Carnegie Hall. Angel Blue – laureatka m.in. powołanego przez Domingo konkursu wokalnego „Operalia”, ma już w dorobku występy u boku artystów o międzynarodowej renomie, takich jak śpiewacy Thomas Hampson, Marcelo Alvarez, Elina Garanca czy dyrygenci: Alberto Zedda, Zubin Mehta, Sebastian Weigle, Sir Simon Rattle. Uczestniczyła w festiwalach w Bregencji, Edynburgu a jej nieprzeciętną prezencję docenili jurorzy wielu konkursów piękności – artystka szczyci się tytułami m.in. Miss Hollywood, Miss California, Miss Las Vegas Miss Nevada. Jej artystyczne emplois wykracza poza muzyczną klasykę – występowała u boku Briana Mc Knighta, Donny Summer, Rubena Studdarda, Charice, Davida Fostera i in.

Koncert poprowadzi od pulpitu dyrygenckiego Eugene Kohn, artysta urodzony w Nowym Jorku, który w ostatnich latach karierę dyrygenta dzieli pomiędzy literaturę symfoniczną oraz operową. Debiutował w Metropolitan Opera spektaklami Giocondy z Renatą Scotto, co zaowocowało wieloma dalszymi produkcjami na scenie legendarnej MET a także w operach w Wiedniu, Berlinie, Barcelonie, Buenos Aires, Paryżu, Kolonii i in. W świecie opery Eugene Kohn zasłynął jako znakomity pianista i akompaniator – początek kariery artysty wyznaczają legendarne nazwiska śpiewaków, z którymi pracował – Renata Tebaldi, Maria Callas, Franco Corelli, Giuseppe di Stefano, Luciano Pavarotti a w ostatnich latach Galina Wiszniewska i właśnie Placido Domingo. Wiele koncertów i recitali wokalnych z towarzyszeniem pianisty ukazało się w postaci nagrań płytowych. W biograficznym filmie Franco Zefirellego „Callas Forever” Eugene Kohn wystąpił obok Fanny Artand i Jeremy’ego Ironsa, wcielając się w rolę… siebie samego sprzed czterdziestu lat – pianisty akompaniatora Marii Callas.


Bilety na koncert PLACIDO DOMINGO LIVE IN POZNAŃ są jeszcze do nabycia na stronach www.imprezyprestige.com, ebilet.pl oraz eventim.pl, a także w salonach empik, sklepach media markt i saturn na terenie całego kraju.
Bilety są też sprzedawane w kasie Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Organizatorzy koncertu: miasto Poznań, Prestige MJM, Teatr Muzyczny w Poznaniu.
współorganizatorzy: Narodowe Centrum Kultury.

Mecenas główny: Kulczyk Investments
Sponsor koncertu: Ing Bank Polski

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj