Żabka w Brodnicy - auto na start Stary Browar Poznań - wyprzedaże najlepszych marek Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross do sprzedaży z wolnej ręki prawo własności zabudowanej nieruchomość położonej w Luboniu przy ul. Krótkiej 8
Elżbieta Bylczyńska | sobota, 26 kwi, 2014 | komentarze 2

Placido Domingo jest już w Poznaniu

Dobry, szczery, serdeczny – tak najkrócej można określić światowej sławy hiszpańskiego tenora, Placido Domingo, który w piątek 25 kwietnia spotkał się w Poznaniu z dziennikarzami na konferencji prasowej. W niedzielę 27 kwietnia, w dniu kanonizacji Jana Pawła II maestro wystąpi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Koncert odbędzie się w Sali Ziemi, przed siedmioma tysiącami widzów.

Czym będzie dzień 27 kwietnia 2014 roku dla Placido Domingo?

– Odpowiadając na pytanie, jak istotny jest ten dzień dla Polski i dla świata chciałbym przypomnieć historię, kiedy wybrano Karola Wojtyłę na papieża. Byłem wówczas w San Francisco, udzielałem wywiadu amerykańskiej prasie, kiedy zapytano mnie, co sądzę o tym wyborze. Wierzcie mi państwo lub nie, ale odpowiedziałem, że wydaje mi się, że oznacza to początek końca komunizmu, mówił Placido Domingo.

Placido Domingo na konferencji prasowej w Poznaniu

Placido Domingo na konferencji prasowej w Poznaniu

– Wiadomo, co potem nastąpiło, należy wspomnieć jeszcze oczywiście Lecha Wałęsę.

Kolejną rzeczą jest to, że nigdy w historii papiestwa nie kanonizowano nikogo w tak szybkim tempie.

Bardzo podziwiałem u Jana Pawła II parę rzeczy, mianowicie – jego oddanie sprawie Kościoła, jego oddanie sprawom społecznym, a pamiętać musimy, że był przecież nie tylko hierarchą, głową Kościoła, ale również sportowcem, był aktorem, był wreszcie poetą, człowiekiem, który codziennie pływał, prowadził bardzo intensywne życie. W swojej działalności społecznej skupiał się bardzo na kwestii dzieci, biedy. Był traktowany na całym świecie jako swego rodzaju gwiazda. Któregoś razu zdarzyło się w Ankonie, że mistrz Tutino, włoski kompozytor, napisał kantatę na cześć pokoju do wiersza Jana Pawła II. Miałem okazję zaśpiewać ten utwór na audiencji u papieża, śpiewałem zresztą dla niego kilkakrotnie, m.in. w Meksyku i Nowym Jorku. Papież zaprosił nas, żeby podziękować za to wykonanie, wówczas też zapytałem go, czy zgodziłby się, żebyśmy wykorzystali jego wiersze do kilku utworów muzycznych. Mój syn, Placido Domingo junior, który jest kompozytorem, kiedy papież udzielił zgody, zebrał grupę znajomych kompozytorów i śpiewaków, m. in. obecne tu Angel Joy Blue i Micaelę Oeste. Tak powstał ten projekt. Pierwszą część niedzielnego koncertu wypełnią pieśni i piosenki oparte na wierszach Jana Pawła II, zawierające elementy religijne i społeczne. Będzie to znakomita okazja, aby ci, którzy nie znają go od tej strony, mogli go poznać. Drugą część wieczoru stanowić będzie repertuar operowy. Wystąpi także Justyna Steczkowska.

Placido Domingo junior i Angel Blue

Placido Domingo junior i Angel Blue

Po konferencji Placido Domingo z osobami towarzyszącymi i oblegającymi go dziennikarzami zwiedził Bramę Poznania. Na widokowym tarasie prezydent miasta, Ryszard Grobelny wręczył mu fragment tysiącletniego drewna dębowego, natomiast dyrektor ICHOT – Robert Mirzyński obdarował artystę okolicznościową monetą – „Bramą”.

Placido Domingo otrzymuje monetę okolicznościową

Placido Domingo otrzymuje monetę okolicznościową

Mistrz zwiedził także Katedrę, był w Złotej Kaplicy, a na zakończenie razem z żoną uklęknął w ławce (dziennikarzy delikatnie poproszono o wyjście) i pogrążył się w krótkiej modlitwie.

Placido Domingo z żoną w katedrze

Placido Domingo z żoną w katedrze

W konferencji wzięli też udział: dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu – Przemysław Kieliszewski i współwłaściciel agencji Prestige MJM – Janusz Stefański.

Organizatorem koncertu jest miasto Poznań, Prestige MJM, Teatr muzyczny w Poznaniu z udziałem Narodowego Centrum Kultury.

Mecenas główny – Kulczyk Investmets, sponsor koncertu – ING Bank Polski

Placido Domingo widok z tarasu na Ostrow Tumski

Ostrów Tumski – Placido Domingo widok z tarasu na Ostrów Tumski

Napisano przez Elżbieta Bylczyńska opublikowano w kategorii Aktualności, Kultura i sztuka, Wywiad, reportaż

Tagi:

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (2)

 • Basia
  sobota, 26 kwi, 2014, 10:27:59 |

  Tak się cieszę, idę na koncert, marzyłam o zobaczeniu go na żywo od zawsze. Dziękuję Redakcji za info. Ale jutrzejsza niedziela jest wyjątkowa z powodu kanonizacji naszego Papieża

 • Elżbieta Bylczyńska
  sobota, 26 kwi, 2014, 16:56:15 |

  Niesamowita wiadomość od maestro Domingo!

  Angel Di Dio to utwór, który zostanie jutro wykonany po raz pierwszy z Chórem i Orkiestrą Teatru Muzycznego w Poznaniu. Jak zdradził nam Maestro Placido Domingo, utwór ten został zachowany na specjalną okazję i właśnie jutrzejszy koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II jest tym specjalnym dniem. Niezmiernie nam miło, nie możemy się już doczekać!
  http://teatr-muzyczny.poznan.pl/aktualnosci,15,niesamowita-wiadomosc-od-maestro-domingo,56.html

Skomentuj