Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Czytelnicy GMP | środa, 6 sie, 2014 |

Gigantyczne ceny podręczników szkolnych

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a przed wieloma rodzicami jeszcze widnieje perspektywa kompletowania wyprawki do szkoły dla swoich pociech. Jednak ta czynność większości kojarzy się w ogromnymi wydatkami, a to za sprawą gigantycznych cen podręczników szkolnych.

Dlaczego koszt zakupu książek szkolnych dla dzieci jest tak wysoki? Jak sobie z tym poradzić? Podręczniki szkolne to niezbędnik każdego ucznia. Przeze wiele lat można było korzystać z odkupionych książek od kolegów i koleżanek z wyższych klas. Niestety, wydawnictwa postanowiły wprowadzać, co roku nowe i zaktualizowane wydania już istniejących podręczników by dostosować ich treść do ciągle zmieniających się programów nauczania. Z tego też powodu, rodzice są zmuszeni kupować zestawy nowych książek i ćwiczeń do niemalże wszystkich przedmiotów i to każdego roku! Nie byłoby to o tyle straszne, o ile ich ceny byłyby niższe.

Co składa się na koszt wyprodukowania podręcznika szkolnego? Przygotowanie i zredagowanie podręcznika szkolnego może zająć nawet trzy lata. Po jego napisaniu musi on przejść szereg kontroli i testów, aby była pewność, że spełnia wymogi edukacyjne wykształtowane przez Ministerstwo Edukacji. Ponadto, na cenę podręcznika składają się takie elementy jak: podatek VAT, koszt materiałów zużytych do produkcji samej książki, wykup praw autorskich, licencji i zysk wydawnictwa. Złożoność podręczników szkolnych i ich ceny powoduje, że wielu rodziców zwyczajnie nie stać na zakup całych nowych zestawów książek.

Podręczniki szkolne w 3 kliki

Jak im pomóc? Otóż istnieje rządowy program zapewniający dofinansowanie do wyprawki szkolnej dla dzieci pochodzących z najuboższych rodzin. Na ten cel zostało przeznaczonych 180 milionów złotych. Mimo tego, wielu ekspertów wyrażą opinie, iż ta kwota nie jest wystarczająca, by wspomóc wszystkim potrzebujących. Z tego też powodu wielu zdesperowanych rodziców ucieka się do wzięcia kredytu gotówkowego lub pożyczki, które mogą ciągnąć się za nimi latami.

Od kilku miesięcy można usłyszeć liczne propozycje usprawnienia systemu podręcznikowego w naszym kraju. Niektórzy zwracają uwagę na coroczne wysokie ceny podręczników i podkreślają, że można by było wprowadzić książki wieloletnie, np. jeden podręcznik na trzy lata gimnazjum. Z pewnością jest to kuszące rozwiązanie, lecz czy na pewno sprawi, że większość rodziców nie będzie drżało przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego? – Wątpliwe.

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj