Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Czytelnicy GMP | poniedziałek, 8 gru, 2014 |

Postanowienia noworoczne Polaków

Zjawiskiem spotykanym każdego ostatniego dnia w roku jest wymyślenie sobie tzw. postanowień noworocznych, które mamy zamiar zrealizować podczas najbliższych 365 dni. Obok szampańskiej zabawy, fajerwerków i życzeń na Sylwestra, to właśnie postanowienia noworoczne w największym stopniu zaprzątają nam głowy w tym wyjątkowym czasie. Co najczęściej chcą zmienić w sobie Polacy każdego?

Schemat jest zawsze ten sam -najpierw obmyślenie planu, później wielka zabawa sylwestrowa z życzeniami, szampanem, głośną muzyką i petardami, a na następnie wita nas nowy rok i teoretycznie pierwszy dzień, w którym powinny obowiązywać nas nasze noworoczne postanowienia. Często właśnie wtedy wszelkie plany palą na tzw. panewce. Podobno tylko 8% z nas spełnia swoje noworoczne postanowienia. Co więc najczęściej postanawiają sobie Polacy?

 

Rzucanie palenia

Noworoczna zmora każdego palacza. Polacy najczęściej postanawiają sobie zerwanie z tym właśnie nałogiem i to też postanowienie najczęściej kończy się fiaskiem. Niestety, ale 1 stycznia nie posiada w sobie żadnej magicznej mocy i nie jest dniem, w którym wyjątkowo łatwiej przestać sięgać po papierosy. Osobiste życzenia na Sylwestra, jakie składamy samym sobie po cichu w głowie, są tylko efektem działania pod wpływem chwili i nie ma w nich żadnego oparcia w postaci szczerej chęci zerwania z nałogiem.

 

Częstszy ruch

Za każdym razem nowy rok ma być tym momentem, kiedy zaczniemy bardziej dbać o swój rozwój fizyczny. I tak mężczyźni planują częste wizyty na siłowni, a kobiety już wyznaczają sobie trasy do codziennego porannego joggingu. Niestety, ale wielu nie daje rady wytrwać w tym noworocznym postanowieniu po kilku pierwszych próbach związanych z częstszym ruchem. Lenistwo zazwyczaj bierze górę i sprawia, że szybko zapominamy o swoich planach wysnutych podczas sylwestrowego wieczoru. Podobnie zresztą wygląda sprawa z postanowieniem sobie zrzucenia kilku zbędnych kilogramów.

 

Więcej wolnego czasu

To postanowienie jest o tyle szlachetne, co naiwne jednocześnie. Polacy pragną zagospodarować sobie więcej wolnego czasu, ale nie zdają sobie sprawy, że często nie tylko od nich zależy to, ile tak naprawdę go uzyskają. Z drugiej strony, wolnego czasu zawsze będzie nam za mało, więc trudno o racjonalne oszacowanie tego, ile tak naprawdę chcemy go zyskać.

 

Oszczędzanie

Za każdym razem chcemy zaoszczędzić więcej pieniędzy na własne przyjemności. Wszystko idzie zgodnie z planem, gdy nagle spotykają nas nieprzewidziane wydatki lub przypadkowe zakupy. I tak marzenia o wspaniałych wakacjach lub nowym samochodzie pękają niczym bańka mydlana. Nie od dziś jednak wiadomo, że nie należymy do najlepiej oszczędzających narodów na świecie.

 

Dlaczego Polacy nie spełniają swoich postanowień?

Przede wszystkim dlatego, że noworoczne postanowienia powstają pod wpływem chwili i nie przywiązujemy do nich większego znaczenia. Szybko zapominamy o zapale, jaki towarzyszył nam podczas obmyślania planu postanowień na nowy rok. Inna sprawa, że Polacy często przegrywają walkę z nałogiem lub lenistwem i nie są w stanie przełamać swoich dotychczasowych złych nawyków.

141803462387213500

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie: Życzenia sylwestrowe w iWoman.pl
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.6/10 (Głosujących: 10)
Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Bez kategorii

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo