Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Czytelnicy GMP | piątek, 24 paź, 2014 | 1 Komentarz

Później okazało się, że lubimy wyzwania

Nie śpij, bo stracisz bezpowrotnie czas

Organizacje pozarządowe, NGO, „trzeci sektor”…
Określenia te często padają w mediach, ale dla nie wielu są znane i rozwinięcie ich sprawia wielokrotnie trudności. Oznaczają one przestrzeń pożytku publicznego, którą reprezentują stowarzyszenia i fundacje oraz inne jednostki nie mające lub posiadające osobowość prawną. Chciałabym skupić się na ogólnym przedstawieniu tej struktury oraz pokazaniu w pigułce, czym tak naprawdę jest organizacja pozarządowa, jak działa i jakimi prawami się kieruje.

Samo hasło-organizacja pozarządowa interpretowane jest jako „działająca na rzecz wybranego interesu i niedziałająca w celu osiągnięcia zysku”.
Są różne charaktery organizacji, których zakres określa statut. Statut to kodeks organizacji. Jest on formułowany i zatwierdzany przez założycieli – członków, a w kolejnej fazie, także sąd oraz organ nadzoru (starosta, odpowiedzialny minister). Wszystko to, co jest w nim zawarte stanowi podstawę ich funkcjonowania oraz ważnych zwolnień podatkowych.
Rozróżniamy organizacje społeczne, międzyrządowe, sportowe itp. będące stowarzyszeniami zwykłymi, rejestrowymi bądź fundacjami. Zasada działania jest prosta – chcąc działać prawnie i mieć większe możliwości rozwoju możemy założyć własną bądź wesprzeć pomysłowością już istniejącą organizację. Prowadząc stowarzyszenie rejestrowe od kilku lat mogę śmiało powiedzieć, że nie jest to wcale takie łatwe i wymaga ciężkiej pracy, czasu, cierpliwości oraz dużego bagażu energii i wiedzy. Wszystko oczywiście zależy od tego jak pragniemy i zamierzamy się realizować. Posiadanie osobowości prawnej pozwala ubiegać się o środki, te pochodzące z gminy jak i takie, które ogłaszają na podstawie konkursu inni grantodawcy. Do tego potrzebne są dodatkowe umiejętności, doświadczenie, chęć działania no i oczywiście szczęście, (aby wygrać taki konkurs).
Niewielu wie, że pozyskane w ten sposób pieniądze i ich wydatkowanie jest konkretnie kontrolowane. Wszystko musi się zgadzać, być odpowiednio opisane i sprawdzone, ponieważ uchybienia są wyłapywane natychmiast i odpowiednio sankcjonowane. Poważne zaniedbania mogą prowadzić nawet do zwrotu części lub całości dotacji.
Każda organizacja ma także wiele obowiązków wobec instytucji państwowych. Jest zobligowana do prowadzenia pełnej księgowości (każda kwota pieniędzy musi być odnotowywana i odpowiednio wydatkowana), rozliczeń z US, ZUS, GUS, KRS, starostą lub podległym ministerstwem(OPP). Ma obowiązek wprowadzić politykę rachunkowości, ustosunkować się do ustawy o ochronie danych osobowych, jest wnikliwie monitorowana pod kątem „prania brudnych pieniędzy”, zbiórek publicznych itp. Największym jednak barometrem jej funkcjonowania jest odpowiedzialność społeczna, w której tworzy dobro wspólne. Zdarzają się niestety (tak jak w każdej dziedzinie ) „czarne owce” burzące wizerunek wszystkich organizacji, przez co trudniej jest tym dobrym udowodnić później, że to co wypracowują ma solidne podstawy i umocowanie. Obecny trend to standaryzacja, dążenie do jak najlepszego i najbardziej przejrzystego modelu NGO (angielska nazwa organizacji pozarządowej).
Jeżdżąc na liczne szkolenia z tematyki trzeciego sektora poznałam gro najróżniejszych organizacji o wielorakiej specyfikacji i z tzw. „różnej półki”, czyli od tytanów po małych społeczników. Są to ludzie, którzy walczą o idee i lubią czynić wielkie rzeczy. Nie zapominajmy, że są filarem lokalnych zmian, promowania wartości czy pomocowości. Kształtują młode pokolenia i dają szansę osobom często zagubionym oraz niepełnosprawnym.
W Mosinie według Sejmometru (mojepanstwo.pl) jest 48 stowarzyszeń, 7 fundacji i 2 kluby sportowe.
Zachęcam do zapoznania się z ich różnorodnością, ciekawą ofertą.
Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna Baranówko na przestrzeni 3 lat zrealizowało 21 i realizuje 2 projekty adresowane do wszystkich grup wiekowych, z czego część ze środków Gminy Mosina, a 4 pozyskując fundusze zewnętrzne ( PAFW, PFDIM, EFRWP, FIO- PISOP).
Z dniem 8.10.2014 otrzymało status OPP.
Tworząc organizację chcieliśmy pomagać. Później okazało się, że oprócz tego lubimy wyzwania oraz odkrywanie nowych możliwości. Organizacja poprzez osobowość prawną jest samodzielna, decyduje o misjach, celach oraz założeniach.
Tak jak inne organizacje z otoczenia jesteśmy otwarci na współpracę i zachęcamy do czynnego włączania się i tworzenia kreatywnych inicjatyw .
Drogi Czytelniku – jeśli masz marzenia zgłoś się do którejś już istniejącej bądź załóż nową, ale działaj! „Nie śpij”, bo stracisz bezpowrotnie czas, który mogłeś spożytkować dla dobra ogółu oraz własnej satysfakcji, że udało się i zrobiłeś coś niezwykłego!

Mile widziane pytania

Dorota Lisiak
Stowarzyszenie GIB
stowarzyszenie_gib@tlen.pl

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Wasze komentarze (1)

  • Gość
    czwartek, 6 lis, 2014, 10:17:06 |

    gratulacje – fajnie, ze są tacy ludzie w Mosinie

Skomentuj