Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | piątek, 12 wrz, 2014 | 1 Komentarz

To już 60 lat …

W tym roku, 14 kwietnia minęło 60 lat od powstania Rodzinnych Ogródków Działkowych im. Adama Mickiewicza w Mosinie. Uroczystości związane z 60-cioleciem odbyły się 15 i 16 sierpnia. W święto Wojska Polskiego oraz święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej działkowicze uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym p.w. św. Mikołaja w Mosinie, do którego delegaci działkowi weszli procesyjnie z koszami kwiatów.

Rodzinne Ogródki Działkowe im. Adama Mickiewicza w Mosinie

W tym samym dniu w ogrodzie działkowym, na placu zabaw odbył się piknik dla dzieci, na którym nie zabrakło wspólnych zabaw, konkursów i nagród. Kolejnego dnia miało miejsce uroczyste spotkanie po latach na placu przy Działkowcu, na którym zostały rozdane dyplomy uznaniowe za zaangażowanie na rzecz ogrodu. W sumie 13 dyplomów otrzymały osoby, które użytkują działki od samego początku i te osoby, które są szczególnie zaangażowane w pracę na rzecz działek. Były również upominki dla wyróżnionych w postaci kwiatów i innych roślin ogrodowych. Natomiast w godzinach popołudniowych i wieczornych odbyła się zabawa taneczna z poczęstunkiem. Kiedy już się ściemniło dodatkową atrakcją były fajerwerki. Tak więc Dzień Działkowca zakończył się bardzo radośnie. Święto to już od wielu lat na stałe wpisało się w kalendarz imprez posiadaczy działek na największych w Mosinie ogrodach działkowych.

impreza z okazji 60 lat od powstania Rodzinnych Ogródków Działkowych

impreza z okazji 60 lat od powstania Rodzinnych Ogródków Działkowych

Tak właśnie wyglądały tegoroczne uroczystości jubileuszowe. Warto jednak prześledzić również historię i działalność Rodzinnych Ogródków Działkowych. Ziemia, na której znajdują się ogrody należała kiedyś do Kościoła, później były to tereny gminne. Część tego terenu Gmina przekazała na cmentarz, a drugą część na ogródki działkowe. Rok powstania ogrodów to rok 1954, kolejna część przeznaczona pod ogródki działkowe została dołączona w 1979 roku. Całość ogrodów działkowych to 10 hektarów. W 1972 roku powstał budynek Działkowca. Wcześniej była tylko stara altana. W ciągu jednego roku wybudowano świetlicę Działkowca, która służy do dzisiaj. Pracowało przy tym 85 osób. Każda z tych osób przepracowała 250 godzin. W 2005 roku do ROD im. A. Mickiewicza dołączył ogród działkowy Barwa, co zwiększyło łączną liczbę działek do 204.
Kiedy powstały ogrody 70 procent użytkowników stanowili kolejarze. Połowa rodzin działkowiczów ma swoje działki w posiadaniu od samego początku i jest już kolejnym pokoleniem użytkującym je. Żyją jeszcze dwie osoby, które były na ogrodach od początku. Są to Maria Czajkowa i Maria Ciesielska. Najstarszy z działkowiczów – Czesław Wasilewski zmarł w zeszłym roku w wieku 99 lat. Przez wiele lat, nawet w późnej starości czynnie pracował. Ale jest więcej działkowiczów, którzy przekroczyli już 90-tkę. Obecnym już wieloletnim prezesem ROD im. A. Mickiewicza jest Janusz Łubiński (swoją funkcję piastuje od 1988 roku), który udostępnił informacje na temat ogrodów, za co serdecznie mu dziękuję. Wcześniej prezesami byli Florian Sypniewski – kolejarz i Stefan Parysek. Obecnym wiceprezesem reprezentującym Działkowiec jest Tomasz Wawrzyniak, a wiceprezesem reprezentującym dawne ogródki działkowe Barwa jest Tomasz Koralewski.

impreza działkowców w Mosinie

impreza działkowców w Mosinie

Rodzinne Ogrody Działkowe bardzo dobrze współpracują z Kościołem i Gminą. Już od 23 lat w swoje święto 15 sierpnia działkowcy uczestniczą w uroczystościach w kościele, wprowadzając swój sztandar. Poza atrakcjami związanymi z Dniem Działkowca ROD ma w swej działalności również inne imprezy. Zaliczają się do nich świąteczne spotkania dla dzieci z gwiazdorem, Dzień Kobiet, spotkania opłatkowe, zabawy karnawałowe, czy inne zabawy taneczne także dla dzieci, wystawy kwiatów i plonów, akcja sprzątanie świata – (teren przy ogródkach i las aż do Niwki), majówki, rajdy rowerowe, konkurencje dla całych rodzin, konkurencje sportowe i zręcznościowe dla dzieci, comiesięczne zebrania zarządu (w skład zarządu wchodzi 11 osób, w zebraniu uczestniczy 13 osób, gdyż dochodzą jeszcze członkowie z komisji rewizyjnej i rozjemczej), zebrania dla ogółu działkowiczów, spotkania Kolegium Prezesów (np. z Mosiny, Stęszewa, Rosnówka, Rybojecka, Komornik.; na tych zebraniach omawiane są bieżące sprawy, zdawanie relacji z działalności, czy ustalanie wspólnych działań i wzajemnej pomocy).
W skład działalności członków ROD wchodzą również prace użytkowe, nie chodzi tylko o utrzymanie ogrodów w czystości i porządku. Na przestrzeni lat zdziałano bardzo wiele, m.in. zrobiono ogrodzenie, elektryfikację, własne ujęcie wody, powstał budynek Działkowca, który w 2012 roku został wyremontowany. W najbliższej perspektywie są plany unowocześnienia placu zabaw dla dzieci. Mosińskie ROD im. A. Mickiewicza wprowadziły zasady zwalniające osoby, które ukończyły 75 rok życia z prac na rzecz ogrodów.
W minionych latach odbywały się również rozgrywki drużyn amatorskich działkowiczów w piłce nożnej. Ponadto przez 30 lat organizowano wakacje na działce, tzw. wczasy pod gruszą. Uczestnicy, oprócz odpoczynku mieli również zapewnione inne zajęcia, łącznie z wycieczkami i z wyżywieniem. Wakacje te były organizowane razem z Opieką Społeczną.
W 1997 roku podczas wielkiej powodzi ROD przekazał dary dla powodzian w postaci działkowych zbiorów. Reprezentacja ogrodów bierze również udział w dożynkach, nie tylko na terenie gminy Mosina, ale również na terenie dekanatu Lubońskiego i innych rejonów Archidiecezji Poznańskiej. Udział ogrodów jest zaznaczony także na Ogólnokrajowych Dożynkach Działkowych.
Aby ukazać działania dokonujące się w ROD, podaję dla przykładu plan pracy zarządu z 1995 roku: prace porządkowe, naprawa i wymiana bram, pokrycie dachu kawiarni Działkowiec, ułożenie kabla od rozdzielnicy do hydroforni, zakup zbiorników w celu wyrównania ciśnienia wody, przegląd ogrodów: wiosenny i jesienny, konkurs wewnątrz – ogrodowy z nagrodami, konkurs wojewódzki i krajowy, organizacja czynów użytecznych, zaprojektowanie i wykonanie parkingu.
Ogród funkcjonuje ze składek działkowiczów. Aby ubiegać się o dotacje z Polskiego Związku Działkowców należy przedstawić swój projekt. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Zarząd Okręgowy. Jednym z kosztowniejszych przedsięwzięć było wywiercenie studni, założenie pomp i filtra ciągnącego wodę.
W ostatnim czasie pojawiła się propozycja, aby ROD zmienić w stowarzyszenie. We wrześniu odbędzie się zebranie, na którym ten pomysł będzie poddany pod głosowanie. Jeśli zmiany zostaną wprowadzone w życie, wówczas ogrody zmienią nazwę na Stowarzyszenie Polskiego Związku Działkowców – Rodzinny Ogród Działkowy im. Adama Mickiewicza w Mosinie. Kiedy do tego dojdzie, ogrody działkowe staną się organizacją pożytku publicznego, co pozwoli np. uzyskać środki 1 procenta z odpisu podatku.
Od samego początku istnienia ogrodów działkowych w Polsce, czyli już od ponad 100 lat są organizowane coroczne konkursy, np. na najpiękniejszą działkę lub altanę. Najstarszy ogród działkowy w Polsce powstał w Grudziądzu w 1897 roku. Nagrody, jakie można zdobyć dzielą się na pieniężne, rzeczowe i honorowe. Każdego roku do Konkursu Zielona Gmina jest zgłaszanych pięć ogrodów. W 1985 roku zdarzyło się, że pierwszą ogólnopolską nagrodę zdobył cały mosiński ogród im. A. Mickiewicza. W tym roku w krajowym konkursie jedno z czołowych miejsc zajęła działka nr 33 państwa Jędrzejczaków. Nagrodę odbiorą w Warszawie.
Z okazji tej wspaniałej już 60-tej rocznicy istnienia ROD im. A. Mickiewicza życzę wielu kolejnych sukcesów i dalszego rozwoju. Niech ten związany z naturą i przyrodą kawałek mosińskiej ziemi nadal stanowi oazę zieleni, ciszy i spokoju.

Anna Kreczmer

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

  • działkowiec
    sobota, 13 wrz, 2014, 21:58:25 |

    Piękny jubileusz, zasługuje na uwagę – gratulacje!
    Drobne sprostowanie: najstarszy polski ogród działkowy znajduje się w Koźminie Wlkp. Powstał w 1824 roku i jest tam do dzisiaj. Grudziądz – to pokoleniowo wnuczek tego pierwszego. Cudze chwalicie, a …

    Zanim nowe Państwa stowarzyszenie uzyska status organizacji pożytku publicznego z możliwością pozyskiwania 1 proc. podatku – upłynie nieco czasu i wcale nie jest przesądzone, że tak się stanie. Marzenia trzeba jednak mieć, to dobra rzecz.

Skomentuj