Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Jacek Sobota | sobota, 29 lis, 2014 |

Prognoza pogody na zimę

Dziś mrozy a kiedy nadejdzie ocieplenie?

Przed nami kilka naprawdę mroźnych dni i nocy. Temperatura może spadać nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Czy będzie sypać śnieg? Kiedy nadejdzie ocieplenie i czy długo się ono utrzyma?

Pogoda na początek grudnia

Zgodnie z prognozami, które od kilku dni nie ulegają większym zmianom, wtorek (2.12) miałyby być ostatnim dniem z całodobowym mrozem, jeśli brać pod uwagę cały obszar Polski. W środę (3.12) odwilż dotrze do województw zachodnich i północnych, a w czwartek (4.12) miałaby się rozprzestrzenić już na cały kraj.

Temperatura ma wówczas wzrosnąć do 3-5 stopni, a na wybrzeżu nawet do 10 stopni. Musimy się jednak liczyć z tym, że w momencie, gdy front atmosferyczny przyniesie nam odwilż, to przejdą obfite opady śniegu, które zmieniać się będą w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz.

zima_pogoda_mróz

Początkowo więc sytuacja pogodowa może być nie najlepsza, na drogach i chodnikach będzie ślisko, ale na szczęście nie potrwa to długo. Zmianę pogody przyniesie ten sam niż, który teraz wędruje nad kanadyjską Nową Fundlandią, przynosząc tam ulewy i sztorm.

U nas również będzie mocno wiać, niewykluczone, że będziemy mieć do czynienia z pierwszymi w tym sezonie wichurami. Jeśli taki scenariusz się potwierdzi, to mogą nas one nawiedzić około czwartku (4.12). W przypadku, gdy wichury nas ominą, to i tak nie unikniemy silniejszego wiatru, który o tej porze roku towarzyszy zdecydowanej większości nagłych ociepleń.

Czy podczas mrozów spadnie śnieg?

Nic na to nie wskazuje. Pogoda w Polsce, jak i w całej środkowej i wschodniej części Europy, jest sterowana z okolic Moskwy przez potężny wyż imieniem Robert (Robin). Zapewnia on suchą pogodę. Jednak w powietrzu unosi się wciąż sporo wilgoci, co może się objawić w postaci bardzo słabych, wręcz symbolicznych opadów śniegu na krańcach wschodnich i południowych. Prawdopodobieństwo takich opadów wynosi jednak zaledwie 30 procent.

Opady nadejdą dopiero raz z układem niżowym, przynoszącym odwilż. Padać zacznie w środę (3.12) i będą to początkowo opady śniegu, szybko przechodzące w deszcz ze śniegiem i w sam deszcz, który może miejscami marznąć i powodować gołoledź.

Poślizg Znak A-15

Najdłużej śnieg może prószyć w dzielnicach wschodnich, gdzie najdłużej też utrzyma się ujemna temperatura. Od piątku (5.12) dodatnio będzie już przez całą dobę w całym kraju, a to oznacza, że jeśli coś spadnie, to będzie to wyłącznie deszcz.

Kiedy prawdziwa zima zacznie się na dłużej?

Po ociepleniu spodziewanym w połowie przyszłego tygodnia, aura będzie następnie balansować na granicy przedzimia i zimy. W większości regionów kraju temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie dodatnia, a nocami spadać będzie w okolice zera. Na wschodzie noce z lekkim mrozem, zaś za dnia około zera i nieznacznie powyżej niego.

To oznacza, że dominować będą opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a na wschodzie także śniegu. Nic nie wskazuje na powrót mrozów lub dłuższego utrzymywania się typowo zimowej pogody ze śniegiem i mrozem. Do końca pierwszej dekady grudnia będzie można mówić co najwyżej o lekkich powiewach zimy.

mróz na jeziorze; zima
 

Tą stronę wyszukiwano za pomocą słów:

  • zima 2014 pogoda
  • mrozy grudzień
  • pogoda zima 14/15
  • zima 2014
  • kiedy nadejdzie ocieplenie
  • czy będzie sypać śnieg
  • pogoda grudzień 2014
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.1/10 (Głosujących: 22)
Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo