Jaki jest związek między poetą Janem Kasprowiczem a Leninem?
Podczas drugiego spotkania w kwietniu DKK spróbowaliśmy nowej formuły: nasze panie miały zaprezentować ulubione biografie. Ze swojego zadania wywiązały się z godną podziwu sumiennością. Tyle było chętnych osób zamierzających omówić życie artystów, polityków, sportowców, aktorów, że nie starczyło nam czasu – temat zostanie dokończony na następnym, majowym spotkaniu.
Pani Irena zaskoczyła nas starannie napisaną „recenzją” w zeszyciku w kratkę z przeczytanej przez jedną noc biografii Yoko Ono. Książka „Yoko i John. Dni, których nigdy nie zapomnę” to osobista opowieść o jednej z najbardziej fascynujących par wszechczasów. On: niekwestionowana ikona kultury XX wieku. Ona: awangardowa artystka, wnuczka bankierów pochodząca z arystokratycznego rodu, która studiowała razem z obecnym cesarzem Japonii – Akihito. Pani Wanda z kolei uraczyła nas opowieścią o córce pastora z NRD, czyli Angeli Merkel, która stała się twarzą dzisiejszych Niemiec, a w swym gabinecie trzyma portret carycy Katarzyny II. Przy okazji biografii Arkadiusza Stempina wywiązała się żywa dyskusja na temat przypuszczalnych polskich korzeni niemieckiej kanclerz.
Pani dyrektor biblioteki polecała napisane z polotem życiorysy cyganerii artystycznej, m.in. Stanisława Przybyszewskiego, okrzykniętego już za życia legendą, bohatera wielu plotek i anegdot oraz jego żony – pisarki i pianistki – Dagny Przybyszewskiej.
A jeśli chcecie wiedzieć, jaki związek istniał pomiędzy poetą Janem Kasprowiczem a Leninem, trzeba zapytać panią Anię, która zakończyła nasze spotkanie ciekawostkami z życia młodopolskiego twórcy.
Zofia Staniszewska