Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | poniedziałek, 31 mar, 2014 |

Co ma wpływ na zysk z lokaty?

Rodzajów lokat jest obecnie wiele. Jak się okazuje, każda z nich wyróżnia się nieco innymi parametrami, a co za tym idzie – przynosi inny zysk. Jeśli zatem planujemy założyć lokatę, powinniśmy się zastanowić, co właściwie wpływa na nasze zyski z lokaty.

Większość z nas zyski na lokacie kojarzy przede wszystkim z oprocentowaniem. Jest to oczywiście prawda, gdyż oprocentowanie w dużej mierze wpływa na korzyści finansowe, jakich możemy się spodziewać, jednakże w rzeczywistości decydujących jest jeszcze kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest czas, przez jaki zamierzamy deponować nasze środki w banku. Z reguły im dłuższy okres trwania naszej lokaty, tym większego zysku możemy się spodziewać. Z całą pewnością lokata założona na rok lub dłużej może być wyższa nawet o jeden czy dwa punkty procentowe niż lokaty krótkoterminowe, trwające miesiąc, dwa czy kwartał. Pomimo, że nie jest to reguła – czasem można się spotkać z niezwykle korzystną lokatą krótkoterminową, to jednak jest to raczej rzadkość.

comperia

Oczywiście największym wabikiem na klientów jest wysokie oprocentowanie. Stawka oprocentowania może być stała (mamy gwarancję stałego zysku przez cały czas trwania umowy z bankiem) lub zmienna (bank może dokonać pewnych zmian w wartości stawki procentowej). Wydawać by się mogło, że lokata o stałym oprocentowaniu za każdym razem jest korzystniejsza. Warunki w tym przypadku są bardzo jasne: zakładamy lokatę na rok i wiemy od początku, na jaki zysk możemy liczyć, gdy skończy się nasza umowa z bankiem. Pamiętajmy jednak, że oprócz długości depozytu oraz wysokości oprocentowania, bardzo duży wpływ na zysk z lokaty ma również sposób naliczania odsetek oraz inflacja. Jeśli więc w czasie trwania naszej lokaty zmienią się warunki rynkowe i oprocentowanie lokat w innych bankach wzrośnie, może się okazać, że nasze długoterminowe deponowanie gotówki wcale już nie będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której podpisujemy z bankiem umowę na roczną lokatę o wartości 3 procent w skali roku, a za trzy miesiące dowiadujemy się, że standardem rynkowym jest 4 procent. Niestety w takim przypadku będziemy nieco stratni. Cytując portal comperia.pl „za atrakcyjną lokatę półroczną należy uznać taką, która przewyższa poziom 3,50 procent – taki depozyt pozwoli realnie zarobić ponad 3 procent”. Biorąc po uwagę aktualny stan oprocentowania na rynku, które według specjalistów raczej w najbliższym czasie nie wzrośnie, jest to dość rozsądna stawka.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 10.0/10 (Głosujących: 1)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo