T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | czwartek, 27 sie, 2015 |

Bracia Różańscy cd.

Majowy i czerwcowy numer Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej zawierał treści dotyczące braci Różańskich. Kierowaliśmy wtedy pytanie do czytelników dotyczące fresku Hieronima Różańskiego. Jak dotychczas otrzymaliśmy jedną, ale jakże ważną odpowiedź od ich siostry:

„Jakiś czas temu, Mirka Różańska – moja bratowa, zaprezentowała mi czerwcowy numer Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej, w której znalazły się artykuły – wspomnienia o moich nieżyjących braciach Witku i Hieronimie Różańskich.  Pomyślałam, że może warto napisać kilka słów. Co do fresku – być może jest to jedna z naszych kuzynek, która w czasach młodości słynęła z urody i wdzięku, ale równie dobrze może to być kopia jakiegoś obrazu na co może wskazywać ozdobna stylizacja. Hieronim, wówczas początkujący artysta ćwiczył technikę i umiejętności, wyraźnie wtedy jeszcze  pozbawione  jego indywidualnego stylu. Taki wniosek wysnuwam na podstawie zdjęć, nie pamiętam tych malowideł z czasów dzieciństwa, może ściany strychu były czymś zastawione.

Pani Joanna pisze też o braciach:

Hieronim i Witek byli tymi, dzięki którym literatura i sztuka były zawsze obecne w naszym domu. Myślę, że w jego murach musiała przetrwać aura ich niepospolitych osobowości i talentów. Cieszę się, że obaj moi bracia są w Mosinie pamiętani. Doceniam to i jestem wdzięczna za zainteresowanie i uwagę poświęcone ich osobom.   

Z pozdrowieniami

Joanna Różańska”

Pytanie, kogo przedstawia piękna dziewczyna uwieczniona przez Hieronima na fresku namalowanym na strychu rodzinnego domu pozostaje otwarte. Dzięki Panu Krzysztofowi Wiśniewskiemu, młodemu poecie i entuzjaście poezji Witka (zob. też lipcowy numer gazety) nastąpił renesans wspomnień. Pan Krzysztof nadal oczekuje na zgłaszanie się kolejnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoje wspomnienia o Witku Różańskim, Czekamy na odzew: tel. 61-8-132-332, e-mail biblioteka@bibliotekamosina.pl lub bezpośrednio w bibliotece.

Krystyna Przynoga
Mosińska Biblioteka Publiczna

dziewczyna uwieczniona przez Hieronima na fresku

dziewczyna uwieczniona przez Hieronima na fresku

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj