Bracia Różańscy cd.
Majowy i czerwcowy numer Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej zawierał treści dotyczące braci Różańskich. Kierowaliśmy wtedy pytanie do czytelników dotyczące fresku Hieronima Różańskiego. Jak dotychczas otrzymaliśmy jedną, ale jakże ważną odpowiedź od ich siostry:
„Jakiś czas temu, Mirka Różańska – moja bratowa, zaprezentowała mi czerwcowy numer Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej, w której znalazły się artykuły – wspomnienia o moich nieżyjących braciach Witku i Hieronimie Różańskich. Pomyślałam, że może warto napisać kilka słów. Co do fresku – być może jest to jedna z naszych kuzynek, która w czasach młodości słynęła z urody i wdzięku, ale równie dobrze może to być kopia jakiegoś obrazu na co może wskazywać ozdobna stylizacja. Hieronim, wówczas początkujący artysta ćwiczył technikę i umiejętności, wyraźnie wtedy jeszcze pozbawione jego indywidualnego stylu. Taki wniosek wysnuwam na podstawie zdjęć, nie pamiętam tych malowideł z czasów dzieciństwa, może ściany strychu były czymś zastawione.
Pani Joanna pisze też o braciach:
Hieronim i Witek byli tymi, dzięki którym literatura i sztuka były zawsze obecne w naszym domu. Myślę, że w jego murach musiała przetrwać aura ich niepospolitych osobowości i talentów. Cieszę się, że obaj moi bracia są w Mosinie pamiętani. Doceniam to i jestem wdzięczna za zainteresowanie i uwagę poświęcone ich osobom.
Z pozdrowieniami
Joanna Różańska”
Pytanie, kogo przedstawia piękna dziewczyna uwieczniona przez Hieronima na fresku namalowanym na strychu rodzinnego domu pozostaje otwarte. Dzięki Panu Krzysztofowi Wiśniewskiemu, młodemu poecie i entuzjaście poezji Witka (zob. też lipcowy numer gazety) nastąpił renesans wspomnień. Pan Krzysztof nadal oczekuje na zgłaszanie się kolejnych osób, które chciałyby opowiedzieć swoje wspomnienia o Witku Różańskim, Czekamy na odzew: tel. 61-8-132-332, e-mail biblioteka@bibliotekamosina.pl lub bezpośrednio w bibliotece.
Krystyna Przynoga
Mosińska Biblioteka Publiczna