Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | czwartek, 17 gru, 2015 |

Cloud computing jako sposób na obniżenie kosztów informatycznych

Chmura obliczeniowa staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w przedsiębiorstwach z branży IT. Już 6 proc. polskich firm korzysta z usług cloud computingu, a w przyszłości ich liczba na pewno się znacznie zwiększy, bowiem są one elementem ograniczania kosztów informatycznych. Jak to możliwe?

Jak przedsiębiorcy korzystają z chmury?

Właściwie wielu przedsiębiorców nie wie, że korzysta z programów i aplikacji w chmurze obliczeniowej, tymczasem tak się właśnie dzieje. W biznesie wciąż wzrasta zapotrzebowanie na moc obliczeniową i powierzchnię dyskową, na której można przetwarzać dane. Na oczekiwania sfery biznesowej odpowiadają usługodawcy cloud computingu. Nie wymagają oni wykupienia mocy obliczeniowej i miejsca na serwerze o określonej pojemności, ale opłacenia abonamentu dostępu do chmury obliczeniowej – w pełni skalowalnej, którą można dostosować do dynamicznie zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów.

Oprogramowanie w chmurze

Nie ulega wątpliwości, że chmura obliczeniowa stwarza szerokie możliwości rozwoju oprogramowania i aplikacji. Użytkownicy cloud computingu nie muszą już kupować licencji na oprogramowanie danego typu, z dostępem na kilka stanowisk pracy. Mogą z niego korzystać na dowolnym komputerze, jako że może być ono zainstalowane na serwerach dostawcy usługi cloud computingu. Klient nie musi dbać o zabezpieczenie programu i swoich danych, rozwój aplikacji i jej aktualizowanie. Wszystkie te czynności przejmuje usługodawca. Pozwala to na wypracowanie niebagatelnych oszczędności na działalności informatycznej firmy, ceny hostingu w chmurze mogą się wahać od 20 do nawet 200 zł miesięcznie, idealny do wyliczenia kosztów jest dostępny w odnośniku cennik firmy Snipcloud.

informatyka

Dzięki chmurze obliczeniowej można pozyskać w niskiej cenie środowisko pracy dla programistów, grafików i webmasterów. Mogą oni tworzyć i instalować narzędzia na platformie oddanej do ich dyspozycji. Jest to chmura obliczeniowa w modelu PaaS.

Sfera biznesu często korzysta też z rozwiązań typu IaaS, czyli Infrastrukture as a Service. Odpowiednio dobrana oferta tego rodzaju dostarczy do docelowego odbiorcy firmowego chmurową platformę sprzętowo-programową, która będzie służyć mu do przechowywania i użytkowania istotnych pod kątem biznesowym aplikacji i danych.

Główną zaletą korzystania z usług cloud computingu jest możliwość zapewnienia najwyższej jakości dostarczanych sobie i pracownikom produktów oraz usług, przy ograniczonych kosztach. Przedsiębiorca użytkujący chmurę obliczeniową w odpowiednim dla siebie modelu może zrezygnować z utrzymywania kosztownych serwerowni, z zakupu dedykowanego serwera i osprzętu sieciowego. Nie musi kupować licencji na oprogramowanie, aktualizować je i odpowiednio konfigurować po instalacji. Wszystkie te czynności przejmuje na siebie usługodawca. Zakup usługi cloud computingu pozwala na ograniczenie wstępnych kosztów ponoszonych na nabycie, uruchomienie i utrzymanie serwerów niezbędnych do obsługi aplikacji biznesowych i do przechowywania danych. W modelach chmury obliczeniowej firma wynajmuje maszyny serwerowe wraz z systemem operacyjnym, powierzchnią dyskową i mocą obliczeniową od wybranej firmy.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj