Rzepecki Mroczkowski - serwis Volkswagen Wiosenne moda - Stary Browar Berdychowski VW - T-Roc
Redakcja GMP | poniedziałek, 5 paź, 2015 |

Czy styropian jest niepalny?

W Europie obowiązuje specjalna klasyfikacja materiałów budowlanych, do której zaliczamy między innymi normę EN 13501-1. Według tej normy materiał izolacyjny w tym styropian musi zostać przebadany na palność przed dopuszczeniem do sprzedaży.

W Polsce możemy stosować jedynie styropian posiadający Euroklasę E, co oznacza, że jest on materiałem samogasnącym. Warstwa samogasnącego styropianu z reguły znajduje się pomiędzy dwoma warstwami materiałów niepalnych (beton, ceramika lub tynk).

Gdzie zlokalizowana jest warstwa samogasnąca w przypadku ścian zewnętrznych? Wszystko zależy od tego jaki to jest rodzaj ściany. Jeśli mamy do czynienia ze ścianą dwuwarstwową, styropian znajduje się pomiędzy betonowym lub ceramicznym murem, a klejem i tynkiem. Jeśli ściana jest trójwarstwowa styropian znajduje się pomiędzy betonowym lub ceramicznym murem, a cegłą klinkierową.

W przypadku domów jednorodzinnych nie ma nie ma żadnych ograniczeń w stosowaniu styropianu. Inaczej to wygląda w przypadku wysokich budynków wielokondygnacyjnych, które powinny być zbudowane z materiałów o podwyższonej odporności na ogień. Jak podają przepisy jeśli budynek ma powyżej 25 metrów, jesteśmy zobowiązania do stosowania na fasadzie materiałów niepalnych.

Biorąc pod lupę dach płaski lub podłogę najpopularniejszym materiałem, który stanowi barierę dla ognia jest beton. W podłodze, styropian zwykle pokryty jest wylewką betonową. Styropian na dachu pokryty jest również wylewką betonową ale wzbogaconą o hydroizolację, warstwę żwiru a w przypadku dachów zielonych substrat.

Styropian mięknie i kurczy się przy temperaturze ponad 100 °C przy dalszym podgrzewaniu topi się. Styropian dopiero w temperaturze ponad 350 °C zaczyna się palić. Jeżeli nie ma źródła ognia, to do samozapłonu dochodzi przy temperaturach pomiędzy 450 i 500 °C. Pod działaniem ognia, np. zapałki, styropian kurczy się, ale nie zapala. Płomień może się pojawić dopiero po długim działaniu ognia.

Warto pamiętać że na rynku nie ma niepalnych materiałów przeznaczonych do termoizolacji. Klasyfikacja ogniowa określa jedynie przez jaki czas, w określonych warunkach (m.in. temperatura), np. styropian będzie stanowił barierę dla ognia. Jeśli mamy do czynienia z pożarem wszystko idzie z dymem. Więc nie ma się co łudzić że styropian w stu procentach zabezpieczy nasz dom przed żywiołem.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj