T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Czytelnicy GMP | poniedziałek, 23 lut, 2015 | Możliwość komentowania Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe? została wyłączona

Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Domy i mieszkania najczęściej ogrzewamy przy pomocy ciepłej wody, która jest w ciągłym ruchu. Najpierw jest ogrzewana w kotle co, następnie pompka tłoczy ją do kaloryferów, gdzie zostawia ciepło w pomieszczeniu i wraca do kotła aby się znowu ogrzać. Tak w skrócie wygląda tradycyjne centralne ogrzewanie w większości domów jednorodzinnych.

Coraz częściej jednak inwestorzy sięgają po nowocześniejsze rozwiązania i w wielu domach nie ujrzymy kaloryferów. Bowiem źródło ciepła ogrzewające pomieszczenia mieszkalne znajduje się w podłodze. Paliwo, jakiego użyjemy do ogrzewania podłogowego będzie takie samo jak w tradycyjnym ogrzewaniu. Ogrzewanie podłogowe możemy instalować tylko w domach jednorodzinnych, w blokach i kamienicach taka instalacja jest niemożliwa. Niektóre jednorodzinne projekty domów typowych mają domyślnie zaplanowaną instalację ogrzewania podłogowego.

ogrzewanie podłogowe montaż

ogrzewanie podłogowe montaż

W zasadzie nie spotyka się aby w tego typu ogrzewaniu jako paliwa używano węgla, ale nie ma technicznych przeszkód aby węglowy piec zainstalować do takiego ogrzewania. Rodzaj ogrzewania (podłogowe lub tradycyjne) musimy wybrać już na etapie projektowania domu, bowiem wymaga ono specjalnych instalacji i należy do tego celu przystosować konstrukcję całego budynku. Poza tym w przypadku ogrzewania podłogowego nasza grubość naszej podłogi będzie zdecydowanie większa niż w ogrzewaniu tradycyjnym. Dzieje się tak dlatego, że musimy tam umieścić elementy grzewcze. Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie wodne to pod podłogą należy zainstalować specjalne rurki, które będą pełniły rolę kaloryferów. Rury układamy w taki sposób, aby jeden koniec łączył się z zasileniem w ciepłą wodę, a drugi z rdzeniem odprowadzającym schłodzoną wodę. Ilość rur na danej kondygnacji zależy od wielkości budynku i najlepiej skonsultować to z fachowcem. Rozdzielacze zimnej i ciepłej wody łączymy ze źródłem ciepła. Do złączy powinien być swobodny dostęp, dlatego specjaliści zalecają aby przygotować dla nich specjalne wnęki w ścianach, które potem można zabudować szafkami. Może to być piec spalający olej opałowy, gaz, Eko groszek itp. Piec do centralnego ogrzewania instalujemy zgodnie z instrukcją producenta.

Poza wymienionymi źródłami ciepła możemy również zastosować ogrzewanie elektryczne. W tym przypadku instalacje będzie wyglądała nieco inaczej. Najpierw należy przygotować puszkę instalacyjną z której poprowadzimy kabel grzewczy wzdłuż najdłuższej ściany pomieszczenia, poza kablem należy zainstalować przewód do czujnika temperatury. Kable grzejne rozmieszczamy zgodnie z instrukcją, należy również pamiętać, aby co 0,5 m mocować kabel do podłogi. W celu ułatwienia montażu ogrzewania podłogowego producenci oferują specjalne maty grzewcze w których zamontowane są wszystkie kabli i inne potrzebne akcesoria. Jeżeli zamierzamy kable grzejne zalać betonem, to specjaliści zalecają oddzielić je od warstwy izolacyjnej. Bowiem kabel mógłby się nadmiernie nagrzać i ulec uszkodzeniu. Aby uniknąć takich kłopotów producenci polecają specjalne siatki lub taśmy, dzięki którym instalacja nie będzie przylegać do podłoża. Kable grzejne można umieścić na warstwie izolacji jeżeli nad nimi nie będzie beton tylko drewniana podłoga, w tym przypadku instalacja nie powinna dotykać podłogi.

Po rozmieszczeniu instalacji w całym domu powinien ją obejrzeć elektryk z uprawnieniami, najlepiej jeżeli jest zatrudniony przez producenta. Wtedy mamy gwarancję, że wszystko jest prawidłowo wykonane. Pozostaje tylko podłączyć termostat, czujnik temperatury, zasilić prądem i w zasadzie ogrzewanie jest gotowe.

Ogrzewania elektrycznego nie należy instalować przy minusowych temperaturach, bowiem sztywniejące kable zmieniają swoje właściwości. Jednak aby cieszyć się ciepłem płynącym z podłogi należy ją wykończyć. W przypadku podłogi drewnianej instalacja grzewcza opiera się na legarach i nad nią należy zamontować podłogę. Jeżeli zamierzamy wylać posadzkę to instalacja jest zawieszona nad warstwą izolacji cieplnej. Po wylaniu betonu nie wolno włączać ogrzewania gdy posadzka schnie, bowiem nadmiar ciepła może doprowadzić do jej uszkodzenia. Potem pozostaje tylko wykończyć podłogę i cieszyć się ciepłem.

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: