Defibrylatory, które mogą uratować życie w wielkopolskich pociągach
Koleje Wielkopolskie to pierwszy krajowy przewoźnik kolejowy, w którego pojazdach znajdą się dostępne publicznie dla wszystkich pasażerów defibrylatory AED. Dodatkowe urządzenie będzie umieszczone na Dworcu Letnim. Akcja zakupu defibrylatorów jest wspólną inicjatywą Kolei Wielkopolskich i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Defibrylatory AED pozwolą zapewnić bezpieczeństwo osobom, które doznają nagłego zatrzymania krążenia podczas podróży lub na stacjach, na których zatrzymują się pociągi Kolei Wielkopolskich. Urządzenia są dostępne i gotowe do użycia przez 24 godziny na dobę. Sprzęt za pomocą komend głosowych prowadzi krok po kroku osobę udzielającą pomocy, instruując, co należy robić. Może służyć dzieciom i dorosłym.
Spółka Koleje Wielkopolskie została powołana na mocy Uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 28 września 2009 roku. Obecnie z usług regionalnego przewoźnika korzysta 7,2 mln pasażerów rocznie, którzy mogą podróżować zarówno na liniach obsługiwanych trakcją spalinową, jak i na szlakach zelektryfikowanych. We flocie przewoźnika znajdują się m.in. 22 nowoczesne pociągi Elf, których zakup był realizowany w ramach projektu kluczowego WRPO na lata 2007-2013. Jak podkreśla Marszałek Marek Woźniak, inwestycja o wartości 470 milionów złotych to największy zakup inwestycyjny w historii wielkopolskiego samorządu.
Anna Parzyńska – Paschke, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego