Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | piątek, 10 lip, 2015 |

Dieta wegetariańska, czyli droga do zdrowia korzystając z natury

W obiegowej opinii istnieje przeświadczenie, że dieta wegetariańska jest dietą niedoborową, niezbilansowaną, która jedyne, co może zapewnić to mnóstwo niedoborów po jej zastosowaniu.

Jednak dieta roślinna, jak żadna inna obfituje w dużą ilość mitów i stereotypów. Wynika to na pewno z faktu, że ludzie, a szczególnie Polacy są przyzwyczajeni do jedzenia mięsa, można śmiało rzecz, że produkty te stanowią podstawę polskiej diety na równi z produktami zbożowymi. Dieta wegetariańska to zdecydowanie coś więcej, niż powszechnie mniemanie o niejedzeniu mięsa. Mówi się, że to określony styl życia, rodzaj nadrzędnej życiowej filozofii życia, z którą nie sposób się nie zgodzić.


Dlaczego właśnie dieta wegetariańska?
Powodów, dla których ludzie wybierają i przechodzą na dietę wegetariańską jest bardzo wiele. Jedni robią to ze względów etycznych, jako wyraz buntu i protestu przeciwko zabijaniu i krzywdzeniu zwierząt oraz fatalnym warunkom ich życia. Z perspektywy innego człowieka, wegetarianizm może mieć charakter sticte ekologiczny. Opiera się on na twierdzeniu, że trzoda gospodarcza, a raczej jej odchody są niebotycznym źródłem metanu- gazu, który dostaje się do atmosfery i odpowiedzialny jest za stopniowe ocieplaniu się klimatu, uszkadza ozonosferę i może powodować powiększanie się dziury ozonowej. Innym powodem, dla których porzucamy mięso są względy religijne. Przykładem jest tu filozofia buddyzmu, która wierząc w reinkarnację, darzy wielkim szacunkiem każde żywe stworzenie na ziemi, od owada do człowieka. Dodatkowym powodem dokonania wyboru przejścia na dietę wegetariańską jest chęć zachowania zdrowia, traktując mięso jako źródło niekorzystnych związków i składników, które to należy w diecie unikać.
Rodzaje wegetarianizmu
W diecie to należy wymienić różne warianty i modyfikacje. Nie ma tu głównych zasad uważanych za jedyne i słuszne. Istnieje kilka odmian wegetarianizmu, które różnią się od siebie ilością i rodzajem spożywanych produktów nie mięsnych, są to:
•    Laktowegetarianizm –  w tej odmianie wegetarianizmu dopuszcza się spożywanie, prócz produktów roślinnych i zbożowych, także mleko i produkty mleczne
•    Owowegetarianizm –  odmiana wegetarianizmu, która dopuszcza spożywanie jaj, jako produktów pochodzących od zwierząt
•    Laktoowowegetarianizm- uważany za najbezpieczniejszą i najbardziej polecana na szeroką skalę odmianę wegetarianizmu. Zezwala się tu na spożywanie zarówno mleka i produktów mlecznych, jak i jaj.
•    Pescowegetarianizm – nurt ten dopuszcza spożywanie ryb obok produktów pochodzenia roślinnego
•    Frutarianizm – nurt ten pozwala na spożywanie tylko warzyw i owoców. Należy spożywać tylko te części rośliny, których zerwanie nie powoduje śmierci rośliny
•    Witarianizm – zakazuje spożywanie pokarmów poddanych obróbce termicznej. Bardzo restrykcyjna
•    Weganizm- opiera się na produktach wyłącznie pochodzenia roślinnego.
Jak widać z przedstawionych powyżej informacji, rodzajów diety wegetariańskiej jest dość sporo. Niektóre z nich są bardzo restrykcyjne, a ich odpowiednie zbilansowanie jest nie lada wyzwaniem dla dietetyków, nie wspominając już o nieprofesjonalistów w tej dziedzinie. Dlatego też warto, w celach zdrowotnych, skonsultować swą dietę, w celu wyłapania ewentualnych błędów z dietetykiem. Jednak najlepszym  sposobem na uniknięcie niedoborów pokarmowych będzie udanie się do eksperta, aby to on zaproponował i ułożył odpowiednio zbilansowany plan żywieniowy. Dietę wegetariańską, jak i wiele innych znajdziesz na portalu DIETMAP.PL. Skonstruowane we współpracy z dietetykami diety Dietmap dobierane są indywidualnie do użytkownika, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Korzystając z usług DIETMAP.PL możesz być pewny, że Twój plan żywieniowy będzie zbilansowany, urozmaicony, a więc bezpieczny.

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj