Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Czytelnicy GMP | środa, 2 wrz, 2015 |

Dlaczego warto jeść sushi?

Z dnia na dzień sushi staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Ten japoński przysmak tak dobrze znany jednym, wciąż jest nieodkrytą zagadką i nie lada ciekawostką dla wielu. Wszystko przez to, że wyjście do restauracji sushi jest w naszym kraju dość kosztowne. Nic dziwnego więc, że tak wiele osób zastanawia się, czy jest tego warte? Czy warto spróbować tego japońskiego przysmaku i czego można się po nim spodziewać?

Sushi – azjatycki sekret młodości

Nie od dziś wiadomo, że Japończycy są narodem długowiecznym. Liczne badania pokazują, że przeciętny mieszkaniec kraju kwitnącej wiśni żyje 82,8 lata, przy czym mężczyźni 79,2 lat, a kobiety 86,0. Gdzie kryje się ich sekret? Odpowiedź jest banalnie prosta – w najzdrowszej kuchni na świecie. Jest niskokaloryczna, uboga w cholesterol i tłuszcze. Mieszkańcy Japonii żywią się w głównej mierze ryżem, surowymi rybami, warzywami i prawie w ogóle nie używają soli. Taka dieta nie tylko zmniejsza ryzyko wielu chorób, lecz także sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.

kobiety jedzące sushi

kobiety jedzące sushi

Odżywcze właściwości sushi

Głównym składnikiem sushi jest ryba, bogata w kwasy omega3, które obniżają poziom cholesterolu i zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu oraz blokowaniu się naczyń krwionośnych. Równie ważny jest ryż przyprawiany octem (notabene również wytwarzanym z ryżu), który ma silne działanie przeciwbakteryjne i przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Kolejnym składnikiem o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwobrzękowych oraz przeciwbólowym zarazem jest marynowany imbir, stanowiący nieodłączną część japońskiego posiłku. Pomaga on nie tylko odświeżyć kubki smakowe, lecz także zwiększa koncentracj, łagodzi bóle głowy i bóle miesiączkowe. Nikt nie wyobraża sobie sushi bez sosu sojowego, w którym duża ilość żelaza i białka wspomagają trawienie. W zestawieniu tym pominąć nie sposób także wodorostów nori (wzmacniacz metabolizmu, a także cenne źródło witamin i minerałów) oraz chrzanu wasabi (zawiera witaminę C oraz wykazuje działania antybakteryjne).

Modne i niskokaloryczne

Pasjonaci sushi twierdzą, że to „miłość od pierwszego spróbowania”. Kto raz miał okazję zjeść dobre sushi, np. z http://www.sushi-tokyo.pl/, czy też to przygotowywane w jego ojczyźnie, ten nigdy więcej nie będzie chciał zjeść fastfoodowego tłustego jedzenia. Czy to jednak tylko kwestia mody, która przyszła do nas z wiecznie odchudzającego się zachodu, czy może Polacy rzeczywiście zaczynają przykładać większą wagę do tego czym się żywią? Mamy nadzieję, że chwilowa moda przekształci się w zdrowy nawyk.

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Skomentuj