T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Redakcja GMP | wtorek, 2 cze, 2015 |

Dni Mosiny na sportowo

Cykl wydarzeń sportowo – rekreacyjnych w ramach Dni Mosiny rozpoczął XVI Rajd Śladami Rzeczypospolitej Mosińskiej organizowany przez Krąg Instruktorski T.W.A. Elita. Rajd skupił wokół siebie reprezentantów klas, szkół oraz drużyn z terenu gminy Mosina.

T.W.A ELITA Mosina

Tegoroczny rajd odbył się pod hasłem: Drzewo – ozdoba świata. Miał na celu nie tylko poznanie walorów turystyczno-edukacyjnych Wielkopolskiego Parku Narodowego i roli drzew w naszym życiu, ale również integrację dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Wyniki tegorocznego rajdu przedstawiają się w sposób następujący:

Dni Mosiny - dzieciaki biegają

Dni Mosiny – dzieciaki biegają

Tego samego dnia, mieszkańcy gminy  mieli niebywałą okazję zobaczyć XXIII Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Bałtyk – Karkonosze Tour”. III etap tego wyścigu na odcinku 210,7 km przebiegał między innymi przez Mosinę, gdzie na wysokości Urzędu Miejskiego w Mosinie znajdowała się Lotna Premia.  W skład peletonu wchodzili zawodnicy z Polski, Dani, Niemiec, Ukrainy, Kazachstanu, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Maroka, Francji, Luksenburga oraz Izraela. Na lotną premię w Mosinie pierwszy dotarł Radoslav Konstantinov    (MARTIGUES SPORT Cyclisme). Drugie miejsce zajął Grzegorz Pawlak (WHISTLE ESKOM Ziemia Brzeska), a trzecie Max Woerner (MLP Team-bergstrasse). Wyścig kolarski na trasie Dymaczewo Nowe – Mosina – Czempiń podziwiało wielu mosiniaków.

bieganie w Mosinie

bieganie w Mosinie

W sobotni poranek młodzież oraz dorośli mogli wziąć udział w Otwartym Turnieju Piłki Siatkowej Plażowej. Rozgrywki miały miejsce na stadionie OSiR w Mosinie, gdzie na specjalnie przygotowanych boiskach rozegrano turniej w dwóch kategoriach: drużyny zrzeszone oraz drużyny nie zrzeszone. Bez względu na poziom umiejętności, każdy znalazł coś dla siebie. Głównym organizatorem turnieju był UKS Mosińska Jedynka.

Kulminacyjnym dniem okazała się niedziela. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogli wziąć udział w szeregu imprez sportowo – rekreacyjnych. W niedzielny poranek o godz. 6 rano rozpoczęły się Otwarte Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Gminy Mosina. W zawodach, które odbywały się na Kanale Mosińskim wzięło udział 65 zawodników. W indywidualnych zawodach spławikowych w kategorii senior zwyciężył Tadeusz Pieczyński. Drugie miejsce zajął Stanisław Łakomy, a trzecie Zbigniew Nowak. W kategorii junior, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce – Filip Kosicki

II miejsce – Wiktor Piotrowski

III miejsce – Nikodem Tyma

O godzinie 10 rozpoczęły się cztery kolejne imprezy. W Mosińskim Ośrodku Kultury odbył się Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Burmistrza Gminy Mosina. Na Przystani Żeglarskiej w Dymaczewie Nowym rozpoczynały się Regaty Żeglarskie o Puchar Burmistrza Gminy Mosina. Na stadionie sportowym OSiR w Mosinie – Otwarty Turniej Piłki Nożnej z okazji 95-lecia KS 1920 Mosina. Każdy mieszkaniec naszej gminy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dni Mosiny na sportowo

Dni Mosiny na sportowo

Także o godzinie 10 rozpoczął się Bieg „Elegant na 5”. W największym biegu na terenie gminy  wzięło udział ponad 950 uczestników. Cała impreza podzielona była na biegi młodzieżowe, które zostały wpisane w ogólnopolską akcję „POLSKA BIEGA” oraz bieg główny „Elegant na 5”. Zgłoszenia przerosły oczekiwania samych organizatorów. Entuzjastyczne podejście do dyscypliny sportowej, jaką jest bieganie spotkało się z niezwykły przełożeniem na ilość uczestników. W biegach młodzieżowych wystartowali uczniowie wszystkich szkół i przedszkoli z terenu gminy oraz uczniowie z gmin ościennych. Rywalizacja odbywała się na poziomie: przedszkoli na dystansie 200 m., kl. I-III na dystansie 300m., kl. IV-VI oraz gimnazjum na dystansie 800m. Naszym młodym sportowcom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Na trasie pojawiło się setki kibiców, którzy dopingowali swoich faworytów. Po biegu każde dziecko otrzymało pamiątkowy medal. Z pewnością dla wielu z nich był to nie tylko pierwszy wyścig tego typu, ale również pierwszy w życiu medal.

Po biegach młodzieżowych nadszedł czas na bieg główny na dystansie 5 km. Bezpośrednio przed biegiem uczestnicy mieli okazję wziąć udział w rozgrzewce przygotowanej przez  Agnieszkę Gąsiorek. Bieg spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem. Na starcie stanęło ponad 300 zawodników z takich miejscowości,  jak Mosina, Poznań, Puszczykowo, Rogalin, Rogalinek, Borkowice, Luboń, Mieczewo, Nowinki, Krosno, Krosinko, Stęszew, Wiry, Czempiń, Robakowo, Śrem, Bydgoszcz, Krąplewo, Wolsztyn, Sierniki, Grodzisk Wielkopolski, Leszno, Toruń, Kamionki, Komorniki, Granowo, Biedrusko, Góra, Kórnik, Drezdenko, Drużyna, Żabno,  Murowana Goślina, Golina, Kościan, Bukówiec Górny, Sadzia, Łęczyca, Skórzewo, Ostrów Wielkopolski, Głogów, Zaniemyśl, Daszewice, Belęcin, Oborniki, Września, Wronczyn, Gniezno, Sasinowo, Czerwonak, Plewiska, Wągrowiec, Buk, Swarzędz, Kruszwica, Rokietnica. Dodatkowo na biegu gościło czterech zawodników z Ukrainy. Wspaniały doping kibiców nie tylko na starcie i mecie, ale na całej trasie biegu umilał czas i motywował do biegu naszych zawodników. Zarówno na biegach młodzieżowych jak i w biegu głównym, specjalnie dla naszych biegaczy przygrywał lokalny zespół „Kierownik” w składzie Hubert Gajewski (gitara elektryczna), Patryk Wiliński (gitara elektryczna) oraz Jakub Olejniczak(instrumenty perkusyjne).

  1. Na mecie biegu pierwszy pojawił się reprezentant Ukrainy Sergii Krovlaidis (16:23), zaraz za nim wbiegł Yuriy Blahodir (16:26). Jako trzeci na mecie pojawił się Mateusz Fabisiak z Krosinka, który uzyskał czas 17:24. Pierwszą kobietą na mecie była Tatiana Kozubowa (19:07). Drugie miejsce zajęła Natalia Nahimiak (19:43), a trzecie Magdalena Wiśniewska.

Po biegu uczestnicy mogli zmierzyć się w zawodach kajakowych „GIBanie po kanale” przygotowanych przez Grupę Inicjatywną Baranówko. W tym roku  w konkursie wzięło udział 34 załogi czyli 68 osób, które próbowały swoich sił w kajaku, płynąc pomiędzy specjalnie przygotowanymi przeszkodami. Czwartą edycja konkursu zakończono sukcesem panów  Huberta Gajewskiego i Patryka Wilińskiego, którzy osiągnęli fenomenalny wynik minuta 1.23.63. Drugi czas minuta 1.25.05 należał do państwa Agnieszki Światowej i Łukasza Osiurak. Trzecia nagroda powędrowała do dwójki panów Tomasza Kaczmarka i Bartosza Chudzińskiego. Na mecie osiągnęli oni minutę 1.25.81.

Dni Mosiny - zwycięzcy

Dni Mosiny – zwycięzcy

Po południu rozpoczął się pokaz szermierki – walka pokazowa z udziałem Mistrza Polski w szpadzie Wojciecha Kolańczyka. To właśnie jego efektowna walka z Jędrzejem Lisiakiem rozpoczęła widowisko. Następnie na przygotowaną matę weszli zawodnicy UKS Muszkieter Mosina: Monika Lisiecka, Zofia Lachowicz, Antoni Nieckarz oraz Filip Murawski. Wykonali oni pokazowe walki prezentując zebranym swoje umiejętności. Na zakończenie ochotnicy z publiczności mieli okazję spróbować swych sił przymierzając stroje szermierzy i mierząc się w walce na szpady. Każdy z amatorów otrzymał pamiątkowy dyplom.

Następnie nasi mieszkańcy mogli podziwiać pokazy football freestyle w wykonaniu finalisty 6 edycji programu Mam Talent – Marka Borna. Warto nadmienić, że tego typu występy można zobaczyć tylko w telewizji. Po pokazach dla publiczności Marek Born przeprowadził warsztaty dla dzieci oraz młodzieży. Mieli oni niebywałą okazję uczyć się różnego rodzaju technik pod okiem specjalisty.

O godzinie 15 nastąpiło wręczenie nagród w Zawodach Powrotnolotnych Gołębi Pocztowych o Puchar Burmistrza Gminy Mosina: Wittstock I/Niemcy/ – Mosina. Klasyfikacja końcowa przedstawia się w następujący sposób:

I miejsce     Robert Żabiński

II miejsce     Dariusz Fabisiak

III miejsce     Andrzej Roszak

Podsumowaniem sportowej rywalizacji był konkurs na Sportowego Elegancika z Mosina w oprawie Kabaretu z Woźnej. W rywalizacji wzięło udział 6 zawodników: Ignacy Bendlewski (ZS Daszewice), Jakub Kurek    (SP Czapury), Jan Ławecki (SP Krosinko), Zosia Białożyt (SP Nr 1 Mosina), Adam Urbański (ZS Krosno), Dawid Vogt (ZS Rogalin). Dzieci z kl. I-III rywalizowały w 11 konkurencjach. Sprawdzane były nie tylko ich umiejętności sportowe, ale również wiedza o naszej gminie. Po zaciętej, pełnej emocji rywalizacji tytuł Elegancika z Mosiny uzyskał Ignacy Bendlewski z Zespołu Szkół w Daszewicach. (osir)

Dni Mosiny - dzieci

Dni Mosiny – dzieci

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj