Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Czytelnicy GMP | niedziela, 30 sie, 2015 | komentarzy 5

Granit czy marmur – jaki rodzaj kamienia wybrać?

Wykończanie wnętrza domu to nie lada wyzwanie. W końcu nic nie jest robione tylko na rok. Decyzja o tym jak będzie wyglądało miejsce, w którym spędzimy wiele lat, nigdy nie jest przypadkowa. Dlatego wybór takich rzeczy jak okładzina schodów, płytki łazienkowe i kuchenne czy blaty w kuchni również nie może być przypadkowy.

Postaw na kamień, bo jest trwały!

Naturalny kamień zapewnia trwałość, a także estetyczny wystrój wnętrza. Najbardziej popularnymi rodzajami kamienia są oczywiście marmur i granit. Oczywiście oba kamienie występują w różnych odmianach, a przede wszystkim – cenach. Zarówno jeden, jak i drugi ma swoje wady i zalety. Marmur to kamień, który kojarzy się bardziej z dostojeństwem. Jednak jest bardziej narażony na zmiany niż granit. Jego podatność na pojawienie się trwałych plam jest większa. Jeśli marzą się wam np. płytki marmurowe w łazience, pamiętajcie, że należy poświęcać im więcej uwagi podczas pielęgnacji. Warto zatem rozważyć czy kuchenne blaty marmurowe to dobry wybór. W końcu przez kuchnię przewijają się różne substancje (oleje itp.), które mogą trwale uszkodzić ten kamień. Granit pod tym względem raczej wygrywa, jednak nie należy zapominać, że jak każdy kamień zmienia się pod wpływem warunków otoczenia. Czyszczenie granitu jest raczej mniej wyspecjalizowane niż czyszczenie marmuru – jest większy wybór środków do jego pielęgnacji. Jednak wybór odpowiednich preparatów nie może być przypadkowy.

schody marmurowe granit

schody marmurowe granit

Do wyboru, do koloru… i do ceny

Na rynku można znaleźć wiele odmian zarówno granitu, jak i marmuru. Różnią się od siebie nie tylko kolorem, lecz także fakturą. Warto przeszukać Internet i znaleźć zdjęcia różnych rodzajów takiego kamienia. Wiele firm zajmujących się kamieniarstwem ma swoje strony internetowe i prezentuje zdjęcia oferowanych produktów, a także zdjęcia całych produktów. Przykład takiej firmy można znaleźć pod adresem: http://fkb.pl/pl/materialy/granit/. Co więcej, jeśli chodzi o cenę marmuru i granitu, to trzeba przestać myśleć stereotypowo w tej kwestii. Gdy myślimy o marmurze od razu nasuwają nam się skojarzenia z wydaniem wielkiej sumy pieniędzy. Może jednak okazać się, że niektóre rodzaje granitu będą droższe od danych rodzajów marmuru.

W wyborze odpowiedniego kamienia do wystroju domu należy wziąć wszystkie wymienione powyżej aspekty. Nie należy kierować się jedynie ceną, ale też miejscem, do którego kamień ma być przeznaczony.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.2/10 (Głosujących: 16)
Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (5)

 • Grupa PSC
  sobota, 26 wrz, 2015, 9:14:11 |

  Jeśli chodzi o pielęgnację to rozsądniejszym wyborem jest granit.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +2 (Głosujących: 2)
 • Kamila
  czwartek, 9 lis, 2017, 9:08:12 |

  Moim zdaniem marmur lepiej się prezentuje.
  Zresztą przekonaliśmy się o tym dzięki Kominki Stylowe Burgrabice.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)
 • Marek80
  środa, 18 kw., 2018, 12:40:17 |

  Marmur jak i granit to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli chodzi o wszelkie wykończenia wnętrz domu, a co komu się bardziej podoba to już kwestia subiektywna. Mi w wyborze materiału na schody pomogła oferta firmy Marmur Dulemba polecam sprawdzić ich realizacje.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)
 • Lidka
  środa, 16 sty, 2019, 11:30:37 |

  Ja mam piękne schody, ale to wszystko dzięki firmie Kominki Stylowe Burgrabice.
  Serdecznie polecam ! :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)
 • Robert
  czwartek, 17 sty, 2019, 20:16:44 |

  Zależy od przeznaczenia i od ceny wiadomo. Im tańszy tym gorszy. A co do wyglądu to każdemu się podoba co innego.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: +1 (Głosujących: 1)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo