Złap zająca w aplikacji Starego Browaru Salon Berdychowski Volkswagen - Tiguan
Czytelnicy GMP | piątek, 11 gru, 2015 |

Jak pomaga osteopata?

Standardowe myślenie o chorobach i przypadłościach zdrowotnych często sprowadza się do pracy nad organem, który wykazuje niepokojące objawy. Gdy jednak ktoś zabierze się za dokładniejszą diagnozę, często okazuje się, że bóle określonej części ciała mogą być skutkiem nieprawidłowości w zupełnie innej części organizmu.

Pacjent to nie zbiór tkanek

To, ze ciało ludzkie jest systemem naczyń połączonych, jest faktem powszechnie znanym i nikt nie poddaje tej tezy w wątpliwość. Problem pojawia się w momencie, w którym lekarz badający pacjenta nadmiernie skupia się na jednym tylko organie, szukając przyczyn jego dysfunkcji tylko i wyłącznie w jego obrębie. Tymczasem powód zaburzeń w jego funkcjonowaniu może leżeć zupełnie gdzie indziej. Szersze spojrzenie na badanie pacjenta jest o tyle istotne, że eliminacja bólu nie zawsze równa się usunięciu jego przyczyny – a właśnie to ostatnie powinno być podstawą procesu leczenia.

Osteopathie

Aby sprawę zrozumieć całkowicie warto posłużyć się analogią. Jeśli pojawiają się problemy skórne, mogą one wynikać z choroby, ale równie dobrze przyczyną może być brak jakieś substancji w diecie. Bóle kręgosłupa mogą być powiązane ze złym stanem mięśni głębokich. Zatory w układzie krwionośnym mogą powodować objawy wtórne w innych obrębach organizmu, w tym stany zapalne tkanek. Podobnych przykładów można podawać wiele. Wniosek? Jakakolwiek diagnoza powinna opierać się o badanie całościowe. Odpowiednią osobą do wykonania takowego może okazać się osteopata.

W tym momencie należy się małe wyjaśnienie samego terminu osteopatii. Najogólniej rzecz ujmując jest to dziedzina, w ramach której przejęte zostało założenie, iż jakiekolwiek badanie pacjenta powinno odnosić się do niego jako całości. Co więcej, założenie to należy traktować bardzo szeroko, nie ograniczając się do analizy organów, bóli ich dotykających, czy urazów, na które ciało jest narażone. Z punktu widzenia osteopatii istnieje też dwustronna zależność pomiędzy ciałem, a stanami psychicznymi (w tym depresją, czy stanami nerwicowymi), chociażby na płaszczyźnie objawów psychosomatycznych.

Po nitce do kłębka

Podejście takie jest szczególnie przydatne w przypadkach, w których przyczyny problemów zdrowotnych są skomplikowane i trudniejsze do wykrycia. Właśnie w takich sytuacjach wskazana jest pomoc, jakiej może udzielić osteopata, który dokładnie przeanalizuje stan chorego i spróbuje zlokalizować wszelkie dysfunkcje i zaburzenia. Taki sposób prowadzenia badania chorego ma co najmniej dwie wielkie zalety.

Po pierwsze odnalezienie i leczenie pierwotnych przyczyn, a nie tylko skutków, znacząco zmniejsza ryzyko wszelkich nawrotów. Jednocześnie może się okazać, że ta sama przyczyna może być powodem innych, jeszcze nie ujawnionych, problemów. Wykrycie jej przez specjalistę od osteopatii pozwoli zabezpieczyć się przed przyszłymi kłopotami zdrowotnymi.

Drugą mocną stroną osteopatii jest fakt, że w trakcie całościowego badania, gdy analizowana jest cała wewnętrzna równowaga ludzkiego organizmu, a nie tylko poszczególne jego obszary, można wyryć dodatkowe obszary warte zadbania.

Siła organizmu

Co ważne, diagnoza uzyskana dzięki osteopatii to coś więcej, niż zbiór informacji odnośnie tego, co działa nieprawidłowo i w jaki sposób zaburza funkcjonowanie reszty organizmu. W podejściu przyjmowanym przez osteopatę przyjmuje się za pewnik, że ciało ludzkie ma całkiem spore możliwości samoregeneracji. Jeśli ich brakuje, należy zidentyfikować czynnik zaburzający i go usunąć. Przykładowo w przypadku niedoborów – uzupełnić, w przypadku gdy konieczne jest udrożnienie naczyń – usunąć zatory żylne. Takie wzmocnienie naturalnych możliwości samoleczniczych nie tylko wesprze organizm w leczeniu, ale tez poprawi ogólny stan zdrowia leczonej osoby.

Pomoc osteopatyczna jest tez szczególnie przydatna gdy pierwotna przyczyną okaże się jakiś organ lub układ o bardzo szerokim wpływie na ogólną kondycję organizmu, jak chociażby układ kostno-mięśniowy, czy kwestie związane z zaburzeniami neurologicznymi.

Wsparcia dla tradycyjnego leczenia

Co ważne, osteopatii w żaden sposób nie powinno się przeciwstawiać „tradycyjnej” medycynie, gdyż świetnie się z nią uzupełnia. Pomaga wskazać przyczyny zaburzeń, a przy okazji może być przydatna, gdy trwa rehabilitacja po złamaniach, czy rekonwalescencja zabiegach operacyjnych – w tych ostatnich przypadkach wsparcie osteopaty pomaga w przyspieszeniu naturalnego procesu regeneracji organizmu.

Zapraszamy na www.centrumosteopatii.pl.

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj