Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Czytelnicy GMP | czwartek, 10 gru, 2015 |

Jak sprawnie wymienić akumulator?

Akumulator stanowi, obok alternatora, podstawowe źródło prądu w każdym samochodzie wyposażonym w silnik spalinowy. To właśnie dzięki niemu możliwe jest uruchomienie samochodu, a także dostarczenie prądu do elektrycznych części pojazdu podczas postoju i w momencie, gdy prędkość wału korbowego jest niedostateczna.

Fachowa pomoc

Kiedy jednak urządzenie to zaczyna zawodzić, światła świecą coraz ciemniej, a uruchomienie silnika sprawia kłopoty, jedynym rozwiązaniem może okazać się wówczas wymiana akumulatora. Nie jest to czynność trudna i można ją wykonać samodzielnie. Nie wymaga również użycia dużej ilości skomplikowanych narzędzi. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak właściwa kolejność odłączania klem. Aby jednak mieć pewność, że akumulator zostanie właściwie podłączony, należy udać się do mechanika.

Oceni on stan urządzenia i sprawdzi, czy faktycznie powinno ono zostać usunięte. Za wadliwą pracę akumulatora może bowiem odpowiadać nie jego awaria lub zużycie, a zanieczyszczone klemy, na których osadziła się rdza lub pojawił się niebiesko-biały osad.

W serwisie samochodowym można nie tylko wymienić uszkodzony akumulator. Profesjonalna obsługa sprawdzi również całą instalację elektryczną.

wymiana akumulatora

Nowoczesne rozwiązania techniczne

Współczesne akumulatory to urządzenia bezobsługowe. Charakteryzują się one przede wszystkim mniejszymi ubytkami elektrolitu. Są one również łatwiejsze w obsłudze, gdyż nie trzeba ich tak często kontrolować, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych akumulatorów kwasowych. Zwiększa się tym samym wygoda użytkownika. Akumulatory te zazwyczaj nie dają dostępu do wnętrza urządzenia. Niemożliwe staje się zatem samodzielne uzupełnianie poziomu elektrolitu.

Nowoczesne akumulatory wyposażone zostały w wizjer, który dostarcza informacji o stanie baterii. Tak zwane magiczne oko może przybrać kolory zielony, czarny bądź biały (żółty), co kolejno oznacza, że urządzenie jest naładowane, wymaga ładowania, należy je wymienić.

Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Skomentuj