Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Czytelnicy GMP | wtorek, 14 kw., 2015 | komentarze 2

Jak wybrać wózek widłowy do naszego magazynu

Właściwe działanie zakładów produkcyjnych, magazynów oraz wielu przedsiębiorstw z różnych branż jest uzależnione od wykorzystania sprawnych pojazdów i urządzeń. Wśród najbardziej potrzebnych i najczęściej stosowanych maszyn znajdują się wózki widłowe, czyli nieduże pojazdy służące do przewożenia ciężkich ładunków.

W czasie wielu lat użytkowania rozwinęły się różne rodzaje wózków widłowych, które różnią się kilkoma parametrami. Jednym z podstawowych kryteriów podziału tego typu urządzeń jest rodzaj napędu. Pod tym względem wyróżnia się wózki elektryczne, czyli sieciowe, a także akumulatorowe, dieslowskie, benzynowe oraz inne.

Wózki widłowe można również podzielić pod względem eksploatacyjnym, czyli zastosowań, do których mogą być wykorzystywane. Wyróżnia się np. wózki kontenerowe używane do ładunków o najwyższej masie. W krętych i ciasnych korytarzach zastosowanie znajdują wózki skrętne oraz wielokierunkowe, które doskonale nadają się do manewrowania w takich warunkach. Ponieważ regały magazynowe w dużym stopniu ograniczają swobodę poruszania się, duże znaczenie ma stosowanie niedużych, zwrotnych urządzeń, które pozwolą na wygodne transportowanie ładunków w wąskich korytarzach. Małe i zwrotne są także wózki podwieszane, które transportowane są razem z towarem przez ciężarówkę. W zakładach produkujących niebezpieczne substancje, np. wodór, można używać specjalnych modeli antywybuchowych. Najbardziej uniwersalne są tzw. wózki systemowe, które można przystosować do każdego pomieszczenia roboczego. Innym istotnym kryterium podziału tych pojazdów jest sposób kierowania. Pod tym względem wyróżnia się kilka rodzajów wózków widłowych – podestowe, prowadzone, wyposażone w fotel oraz sterowane zdalnie.

magazyn - regały magazynowe

magazyn – regały magazynowe

Wybór konkretnego rodzaju wózka widłowego jest uzależniony przede wszystkim od jego zastosowania. Parametrem, który ma bardzo duże znaczenie w przypadku tego urządzenia, jest udźwig, determinujący masę transportowanych ładunków. W zależności od przeznaczenia trzeba również zwrócić dużą uwagę na zwrotność oraz sposób kierowania pojazdem. Właściwie wybrane urządzenia będą gwarancją sprawnego i wydajnego wykonywania prac, co przełoży się na bardzo wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.8/10 (Głosujących: 10)
Napisano przez Czytelnicy GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (2)

 • JakJ
  czwartek, 2 lut, 2017, 22:44:33 |

  W magazynach ważne są też odpowiednie regały – muszą być trwałe i odporne na uszkodzenia (ktoś może przez nieuwagę zahaczyć wózkiem itp.) dlatego też warto zdecydować sie na reały od Transmag – bardzo dobra jakość.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)
 • poniedziałek, 12 lut, 2018, 12:47:22 |

  Moim zdaniem najważniejszy jest napęd – np. nie można używać spalinowych wózków na zapleczu sklepu spożywczego, a na zewnątrz sprawdzą się idealnie.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo