Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Jacek Sobota | wtorek, 29 gru, 2015 |

Jaka będzie zima, wiosna i lato?

Czy będą tornada, susze, prądy konwekcyjne – ruch materii, który przenosi energię cieplną, to czeka nas latem? Już zawsze ostrzegam, że im dłuższy okres prognoz pogody, tym mniejsza sprawdzalność.  Sprawdziłem najnowsze przewidywania największych instytucji na świecie, na co dzień zajmujących się prognozowaniem. wśród nich amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (CDC) należące do amerykańskiej Krajowej Służby Pogodowej (NWS), brytyjska narodowa służba meteorologiczna Met Office, oraz jak zwykle sprawdziłem prąd Elminno i to dało mi poniższy wynik.


Musimy pamiętać, że prognozy sezonowe mają charakter orientacyjny, stąd ich niedokładność.

Rok 2016

Styczeń

Uważany za najzimniejszy, w tym roku będzie najcieplejszych styczniem w historii polskiej meteorologii. Dotyczy to Polski, jak i całego naszego kontynentu, jakim jest Europa. W tym miesiącu wystąpią porywiste wiatry, to dotyczy głównie północy kraju, tu też najwięcej opadów niesionych przez liczne chmury. Na południu kraju najspokojniej.

Luty

Będzie miesiącem nadzwyczaj wysokich temperatur, które na południu kraju przekroczą 17 stopni. Podobnie jak w styczniu na północy spore opady deszczu ze śniegiem i samego deszczu, którego opad przekroczy średnią kilka razy – to efekt częstych niskich układów sferycznych, które w tym miesiącu najbardziej zainteresują się polskim wybrzeżem, niosąc sztormy.

Marzec

Wiosna, nadejdzie wcześniej, temperaturowo w tym roku podobnie jak w poprzednich latach wyższa od normy, lecz podobnie jak w poprzednim miesiącu sporo chmur, a co zatem idzie sporych opadów.

Kwiecień

Obfite, częste deszcze, ciepło, które nie powinno przekroczyć normy. W tym miesiącu będą bardo obfite opady.

Maj

Temperatury w normie wieloletniej, lecz opady deszczu będą wysokie. Jeśli zaatakują nas spodziewane niże genueńskie, to opady mogą przekroczyć 40 l/m kwadratowych, a to oznacza stany powodziowe.

Czerwiec

Ciepły i mokry, to wynik licznych burz nadchodzących częściej niż norma, a przekraczając normy wieloletnie. Przerywnikiem burz będą nie rzadkie słoneczne dni
Tak dużo wilgoci w pierwszej połowie roku, to głównie działanie prądu El Nino.

Napisano przez Jacek Sobota opublikowano w kategorii Aktualności, Felieton

Jacek Sobota

Kapitan żeglugi wielkiej zawsze "pochłonięty" morzem i wszystkim co z tym związane. Autor wielu publikacji związanych z polską żeglugą morską oraz ekspert w dziedzinie prognozowania pogody.

Skomentuj