Black Friday - Stary Browar Poznań Salon Berdychowski Volkswagen - T-Cross
Redakcja GMP | poniedziałek, 2 mar, 2015 | Możliwość komentowania Jakie drewno kominkowe wybrać? została wyłączona

Jakie drewno kominkowe wybrać?

Niezależnie od tego, czy traktujemy kominek w domu jako źródło ciepła czy tylko wizualną dekorację, należy zadbać o to, aby działał zawsze wtedy, kiedy jest to konieczne. Zwykle palimy w nim drewnem, które pochodzi z pobliskiego lasu. Jakie jednak właściwości powinno posiadać idealne drewno kominkowe?

Przede wszystkim należy określić typ drzewa. Zdecydowanie nie poleca się drewna drzew iglastych, bowiem zawiera sporą ilość żywicy, która w trakcie spalania zanieczyszcza otoczenie trudnymi do usunięcia plamami. Dodatkowo wytwarza uciążliwy dym i sadzę, która osiada na ścianach kominka. O wiele lepszą opcją będzie zastosowanie drewna drzew liściastych, zwłaszcza tzw. drewna twardego (grab, dąb, buk), ponieważ jest najbardziej ciepłodajne. Z kolei drewno miękkie (lipa, topola) jest lżejsze, ale mniej kaloryczne, co w przeciwieństwie do ludzkich diet, staje się minusem.

Należy pamiętać, iż drewno kominkowe musi być sezonowane, czyli pozostawione do wyschnięcia. W tym celu najlepiej połupać je na szczapy – powoduje to szybsze schnięcie i jest praktycznie od razu gotowe do użytku. Następnie należy przechowywać w pryzmach pod zadaszeniem przez co najmniej rok, a najlepiej dwa lata.

drewno kominkowe

drewno kominkowe

Do palenia w kominkach nie wolno używać części z drewna, które podlegały impregnowaniu, lakierowaniu bądź pomalowaniu chemicznym preparatem – muszą być całkowicie naturalne. Powinno być gęste, twarde i suche. Najlepsze są belki o długości 20, maksymalnie 30 cm. Trzeba je przeciąć na pół lub nawet drobniej.

Najpopularniejsze gatunki drewna, prócz wspomnianego wyżej grabu, dębu, buku, lipy i topoli, to również jesion, olcha i brzoza. Wartościowe też są drzewa owocowe, w szczególności śliwa, jabłoń i grusza.

Gdzie nabyć drewno do kominka? Jeśli nie mamy możliwości pobierać drewna prosto z lasu, warto poszukać odpowiedniego w nadleśnictwach, ponieważ tam cena jest nierzadko trzykrotnie niższa niż drewna gotowego do użycia. Inną opcją są składy opałowe. W tym miejscu z kolei można nabyć drewno sezonowane przez cały rok.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Opałowy Skład mającej w swojej ofercie najlepszej jakości drewno kominkowe.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 8.2/10 (Głosujących: 11)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo