Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 25 mar, 2015 | komentarze 4

Jakie konsekwencje poniesie nietrzeźwy sprawca wypadku drogowego?

W sytuacjach podobnych do niedzielnej tragedii, łączna wysokość odszkodowań może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Z reguły więc, sprawca takiego wypadku będzie do końca życia spłacał swój dług. Oczywiście już sama obawa przed odebraniem komuś życia i zdrowia powinna być wystarczającą przestrogą przed wsiadaniem za kierownicę po spożyciu alkoholu. Niestety jednak, często tak nie jest. Może zatem strach przed dożywotnim bankructwem wywoła pożądany skutek prewencyjny?

Problem wypadków z udziałem nietrzeźwych kierowców jest złożony i trudny do rozwiązania. Na pewno jednak takich sytuacji byłoby mniej, gdyby potencjalni sprawcy mieli świadomość, jakie realne konsekwencje im grożą.

Nietrzeźwy sprawca wypadku drogowego poniesie odpowiedzialność karną, a także będzie musiał wyłożyć z własnej kieszeni być może nawet kilkaset tysięcy złotych. Podobne ryzyko ciąży na osobie nie posiadającej prawa jazdy. Obowiązkowe ubezpieczenie OC w żaden sposób ich nie ochroni.

Odpowiedzialność karna

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 2. Spowodowanie wypadku w takich okolicznościach powoduje zaostrzenie kary oraz obowiązek wymierzenia zakazu prowadzenia pojazdów. W przypadku spowodowania śmierci albo tzw. ciężkiego uszczerbku na zdrowiu sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd nakłada wówczas na sprawcę zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na zawsze, co dożywotnio pozbawia go prawa jazdy. Sąd może także nakazać sprawcy wpłacenie nawiązki na rzecz odpowiedniego funduszu, instytucji, czy organizacji społecznej. Najcięższe konsekwencje finansowe dla sprawcy wiążą się jednak z odpowiedzialnością cywilną.

wypadek na ul. Rzeczpospolitej Mosińskiej

wypadek na ul. Rzeczpospolitej Mosińskiej

Odpowiedzialność finansowa

Kierowca mający we krwi co najmniej 0,2 promila alkoholu, jak i kierowca nie posiadający prawa jazdy musi naprawić całą wyrządzoną przez siebie szkodę. Niezależnie od tego czy posiadał obowiązkowe ubezpieczenie OC, ostatecznie to on zostanie obciążony wszelkimi skutkami finansowymi wypadku. Jeżeli skutkiem wypadku będą poważne obrażenia ciała lub śmierć poszkodowanego, bądź też poszkodowanych będzie kilka osób, zadłużenie sprawcy może łatwo przekroczyć sto tysięcy złotych. Każdemu z poszkodowanych może bowiem przysługiwać kilka różnych roszczeń.

Wypadek ze skutkiem śmiertelnym daje najbliższym zmarłego prawo żądania zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę oraz odszkodowania za pogorszenie ich sytuacji życiowej. Sprawca będzie musiał także zwrócić koszty pogrzebu. Z kolei w przypadku spowodowania rozstroju zdrowia, poszkodowany może dochodzić zadośćuczynienia odpowiedniego do rozmiarów doznanej krzywdy. Ponadto, przysługuje mu odszkodowanie za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji. Jeżeli poszkodowany trwale utraci zdolność do pracy, albo będzie wymagał stałej opieki, może domagać się od sprawcy stosownej renty. Oczywiście sprawca będzie też odpowiadał za wszelkie szkody na mieniu.

Niewypłacalny sprawca, co wtedy?

Sprawca wypadku może nie dysponować majątkiem, ani zarobkami pozwalającymi na natychmiastowe pokrycie wyrządzonych szkód. Poszkodowany nie ponosi jednak ryzyka związanego z jego niewypłacalnością. Zasada jest taka, że poszkodowany otrzymuje odszkodowanie bezpośrednio od zakładu ubezpieczeń na podstawie ubezpieczenia OC, który następnie dochodzi jego zwrotu od sprawcy. Jeżeli okazałoby się, że pojazd sprawcy nie był objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, to poszkodowany winien zwrócić się do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Zakład ubezpieczeń lub UFG wypłacą poszkodowanym należne świadczenia, a następnie skierują egzekucję do sprawcy o ich zwrot. Jest to tzw. prawo regresu unormowane w art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

ŁUKASZ GIL

Prawnik i redaktor w portalu:

OdszkodowaniaMotoryzacyjne.pl

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Felieton

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (4)

 • Gość
  czwartek, 26 mar, 2015, 10:42:02 |

  Ku przestrodze dla wszystkich jeżdżących na podwójnym gazie

 • pol63
  czwartek, 26 mar, 2015, 20:46:33 |

  powinni jeszcze karać w tempie błyskawicznym i w całości podawać do publicznej wiadomości bez chowania twarzy i danych tych morderców.

 • Gość
  czwartek, 26 mar, 2015, 20:56:46 |

  Obawiam się, że te pijaki tego nigdy nie przeczytają i im to nie pomoże.

 • Gość
  piątek, 27 mar, 2015, 10:42:03 |

  Zawsze jest szansa, że ktoś pomyśli za nich (rodzina, znajomi) i nie pozwoli im jechać. Wszystkich się nie wytępi, ale jak społeczeństwo zmądrzeje, to będzie ich mniej

Skomentuj