Kaczmarek Electric Mosina Berdychowski Volkswagen - Nowy T-Roc
Redakcja GMP | piątek, 3 kw., 2015 | 1 Komentarz

Kącik Eleganta z Mosiny

W roku 2000 miesięcznik „Twój Styl” ogłosił listę najlepiej ubierających się mężczyzn w Polsce. Znalazł się na niej, zapewne zasłużenie, profesor Antoni Dziadkowiak mieszkający i pracujący w Krakowie, a urodzony w Mosinie. Korzystając z okazji, że pan profesor przyjechał do rodzinnych stron na spotkanie z koleżeństwem z czasów gimnazjum, udało mi się wręczyć mu statuetkę eleganta z dedykacją za zasługi w promowaniu naszej Małej Ojczyzny. Wobec większego grona w Domu Kultury pan profesor tak opowiadał:

– Tak, proszę państwa, doskonale pamiętam. Dlaczego miałbym nie pamiętać! Wcale się tego nie wstydzę! To powiedzenie wiąże się ściśle z pobytem w Mosinie wojsk Stefana Czarnieckiego. Tak, tak. Oni przebywali tutaj całą zimę. W tym czasie miejscowi krawcy przygotowali dla nich nowe, wspaniałe mundury. Później pośród pozostałych wojsk w ten właśnie sposób się wyróżniali, bo byli doskonale ubrani i zadbani. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości, że tak było. Zresztą, co tutaj dużo mówić, Elegant z Mosiny nie jest wymysłem, jest co prawda legendą, ale mającą swe źródło historyczne zawarte w pamiętnikach Jana Chryzostoma Paska, który używa tego określenia. On był tutaj w tym czasie i wszystko dokładnie spisał jako naoczny świadek.

Fragment artykułu w „Głosie Wielkopolskim” (24. XII. 2010):

…a profesor, dzisiaj honorowy obywatel Mosiny, ze zwykłą sobie skromnością chwali się nie światowymi zaszczytami, jakie go spotkały, ale…tytułem „Eleganta z Mosiny”. W powszechnej opinii oznacza to „wystrojony jak cieć w Boże Ciało”, ale dla niego to brzmi dumnie, bo przyznano mu za zasługi w promowaniu Małej Ojczyzny…”.

Roman Czeski

elegant w Mosinie

elegant w Mosinie

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena artykułu: 9.2/10 (Głosujących: 28)
Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Felieton, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (1)

 • stary mieszkaniec
  sobota, 4 kw., 2015, 9:37:25 |

  Antoni Jan Dziatkowiak (ur. 26 maja 1931 w Rogaczewie Wielkim[1]) – polski kardiochirurg, profesor nauk medycznych.
  Uzyskał tzw. małą maturę w Miejskim Gimnazjum Koedukacyjnym w Mosinie. W 1951 zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu[2]. W 1957 ukończył studia na Akademii Medycznej w Poznaniu[3][4].

  VA:F [1.9.22_1171]
  Popularność: 0 (Głosujących: 0)

Skomentuj


Ten wpis nie powstałby bez kawy. Jeśli uważasz, że to co robimy jest potrzebne, postaw nam małą czarną. Z przyjemnością i jeszcze większym zapałem opiszemy dla Ciebie coś ciekawego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Gazeta Mosińsko-Puszczykowska - logo