Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | wtorek, 7 kwi, 2015 | komentarzy 9

Kilka pytań do burmistrza Mosiny

Redakcja GMP:

Do Redakcji gazety zgłaszają się mieszkańcy, którzy skorzystali z usług przychodni przy ul. Dworcowej w Mosinie. Skarżą się na obecnie działającą tam spółkę. Chodzi m.in. o to: spółka zorganizowała bezpłatne badania okulistyczne i pod pozorem tych badań podsuwała pacjentom do wypełnienia deklaracje o zmianie lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Wiele osób nieświadomie, wcale tego nie chcąc, zmieniło lekarza rodzinnego. Osoby te są takimi działaniami oburzone. Wpływają także skargi na jakość leczenia i traktowanie pacjentów. Mieszkańcy pytają, dlaczego burmistrz, który odpowiada za opiekę zdrowotną w gminie toleruje taką sytuację i czy nie mógłby swoimi działaniami spowodować zmiany na lepsze. Czy wydzierżawienie budynku jest nieodwracalne? Pacjenci zaznaczają, że przychodnia na Dworcowej leczyła mieszkańców przez dziesięciolecia i nigdy nie było tam tak źle, jak jest obecnie.

Jerzy Ryś burmistrz Mosiny

Jerzy Ryś burmistrz Mosiny

Burmistrz Jerzy Ryś: Od pierwszego dnia urzędowania nowych burmistrzów odbyło się około 25 rozmów ze spółkami lekarskimi świadczącymi usługi lekarskie na terenie gminy Mosina. Rozmowy są trudne, a ich głównym celem jest spokojne uporządkowanie niełatwej sytuacji. Jest nadzieja, że do końca miesiąca marca z budynku przy ulicy Dworcowej w Mosinie wyprowadzi się – zgodnie z oświadczeniem – przychodnia lekarza rodzinnego „Consensus”. Dopiero wówczas, zgodnie z umową budynek może zostać przekazany ostatecznie firmie medycznej Allmedica Sp. z o.o.

Mam nadzieję, że powoli zbliżamy się do szczęśliwego rozwiązania tej mało komfortowej sytuacji, w jakiej znaleźli się pacjenci.

budynek przy dworcowej - przychodnia w Mosinie

budynek przy dworcowej – przychodnia w Mosinie

Straż Miejska – czy jest już zapowiadany przez Pana plan pracy dla strażników miejskich? Co będzie priorytetem w działalności Straży? Padają często pytania, czy nie powinno się zatrudnić w Straży osób młodych, które nie mają pracy, zamiast zatrudniać emerytowanych policjantów i wojskowych (są to głosy oburzenia, że: „starzy, którzy mają z czego żyć zajmują miejsca młodym, bez środków do życia”).

W najbliższym czasie nie przewiduję zmian osobowych w Straży Miejskiej w Mosinie. Ta formacja jest bardzo potrzebna Gminie między innymi do skutecznej realizacji zadań wynikających z ustawy o zachowaniu czystości i porządku w gminie. W tej służbie potrzebni są zarówno pracownicy młodzi jak i dojrzali oraz doświadczeni. Praca Straży Miejskiej to między innymi: interwencje porządkowe, interwencje drogowe, kontrola sklepów i posesji, nadzór nad ukaranymi wyrokami Sądu Rejonowego, wspólne patrole z Policją i inne. Obecnie trwają przygotowania do reorganizacji pracy mosińskiej Straży Miejskiej. Mam nadzieje, że efekty tych prac zaczniemy obserwować już niebawem.

straż miejska Mosina - strażnicy

straż miejska Mosina – strażnicy

Jak Pan ocenia pomysł młodzieży na temat nocnych, dodatkowych połączeń – kursów autobusów do i z Poznania. Czy jest to w ogóle możliwe? Czy można w tej sprawie porozumieć się z Puszczykowem i wspólnie zadość uczynić potrzebom młodych mieszkańców obu gmin, tym bardziej, że powołują się oni na brak dostępu do dóbr kultury, nie mogąc uczestniczyć w wieczornych imprezach kulturalnych?

Pomysł jest dobry i godny poparcia ze strony burmistrza. Oczywiście w tej sprawie możliwa jest także współpraca z Puszczykowem. Jeśli analiza tego pomysłu okaże się korzystna dla przewoźnika, wówczas pojawi się realna szansa na uruchomienie kursów autobusowych zgodnie z oczekiwaniami młodzieży.

autobus miejski 691 Poznań

autobus miejski 691 Poznań

Proszę o komentarz na temat odwołania się Gminy od wyroku Sądu Pracy w sprawie pracownika Urzędu Miejskiego, p. Ambrożewicza. W jednej z lokalnych gazet napisano, że wyszły nowe okoliczności, które go obciążają.

W apelacji burmistrza od wyroku Sądu Rejonowego w Lesznie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 22 grudnia 2014 roku burmistrz zaskarżył w całości w/w wyrok. W sprawach tak poważnych jak przytaczana nie komentuję informacji pochodzących z gazet. Teraz czekamy na decyzję sądu.

Czy są już jakieś pewne informacje na temat prac na przejeździe kolejowym przy ul. Śremskiej? Mieszkańcy pytają jak długo przejazd pozostanie zamknięty i czy będzie przejście dla pieszych?

Natychmiast po potwierdzeniu informacji o przerwaniu prac na przejeździe kolejowym zlokalizowanym na ulicy Śremskiej, zwróciliśmy się do PKP PLK o jak najszybsze przywrócenie przejezdności tego przejazdu. Mija miesiąc od naszej interwencji po tym, jak PKP PLK zerwał umowę z głównym wykonawcą projektu, hiszpańskim konsorcjum FCC Construccion. Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie. Nasze żądanie ponowiliśmy 25 marca. Nadal czekamy na stanowisko PKP PLK w sprawie przywrócenia przejezdności przejazdu kolejowego na ulicy Śremskiej.

pkp śremska - przed remontem

PKP śremska – przed remontem

Sprawa Aquanetu i programu wyemitowanego w WTK – czy Gmina ma szansę na wzmocnienie swojej pozycji wobec faktu posiadania złóż wody? Z jednej strony to niezwykłe dobro, z drugiej – problem, bo ograniczenia, które wprowadził Aquanet mocno hamują rozwój gospodarczy gminy.

Od czasu audycji wyemitowanej przez WTK wiele zmieniło się w relacjach Gminy ze Spółką Aquanet. Oczywiście usprawiedliwiłem swoją nieobecność w emitowanej debacie. W efekcie doszło do spotkania z panią senator Jadwigą Rotnicką oraz dyrektorem Biura Kształtowania Relacji Społecznych Urzędu Miasta Poznania, panem Włodzimierzem Groblewskim. Podczas spotkania rozmawialiśmy między innymi o wyjątkowej sytuacji, w jakiej znalazła się Gmina Mosina w związku z szeregiem ograniczeń występujących na jej terenie. Te ograniczenia, jak wiadomo to także obecność ujęć wody na terenie gminy, to obecność stref ochronnych, obecność Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Od 10 grudnia ubiegłego roku wiele razy spotykaliśmy się z przedstawicielami Spółki Aquanet nie tylko w celach kurtuazyjnych, ale przede wszystkim w celu nawiązania najlepszej z możliwych współpracy. Dotyczy to między innymi realizacji wspólnych inwestycji oraz działań, zmierzających do wykonania zadań zgodnych z zapisami Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK), obowiązujących dla aglomeracji Mosińsko-Puszczykowskiej.

logo aquanet

logo aquanet

Co mógłby Pan powiedzieć o naszej gminie po 100 dniach zarządzania? Jakie inwestycje są obecnie priorytetem dla władz Mosiny?

Podtrzymuję dotychczasowe zdanie na temat gminy. To miejsce wyjątkowe, piękne i historycznie ważne. Jest to miejsce, któremu musimy wciąż poświęcać wiele uwagi i wzmożonej pracy. Ufam w to, że dzięki wspólnemu wysiłkowi zdołamy osiągnąć cele, które mobilizowały nas do zmian, jakie stały się naszym udziałem pod koniec 2014 roku.

W kolejności priorytetowe inwestycje to rozbudowa szkoły w Krośnie, projekt i budowa drogi Czerwonki, modernizacja ulicy Sowinieckiej, wykonanie projektów szkół w Czapurach i Krosinku. W dalszej kolejności są: budowa szkół w Krosinku i Czapurach, budowa pływalni. Oczywiście wymieniam tylko te inwestycje, które sfinansuje bądź będzie współfinansowała Gmina.

Jak układa się Panu współpraca z wszystkimi radnymi Rady Miejskiej?

Współpraca z radnymi Rady Miejskiej w Mosinie jest wzorcowa i sprawia mi wiele przyjemności.

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (9)

 • kaśka
  wtorek, 7 kwi, 2015, 13:48:43 |

  za bałagan w służbie zdrowia i skargi jest odpowiedzialna poprzednia ekipa – to nowa przychodnia organizuje te badania i proponuje okulistę za darmo, jeśli wybierze się u nich lekarza rodzinnego, a kto tak forsował to, żeby Medicopmlex urzędował na Dworcowej? a teraz nowy burmistrz ma kłopot i musi go rozwiązać

  • wow
   wtorek, 7 kwi, 2015, 18:44:27 |

   Poprzednia władza Bee, obecna, biedna nic nie może zrobić i ma związane ręce… takie bzdury mogła napisać tylko właśnie ta obecna, która propagandę i manipulowanie miała zawsze do perfekcji. Do roboty byście się wzięli w końcu a nie zganiacie na poprzedników

   • kaśka
    wtorek, 7 kwi, 2015, 23:31:27 |

    Jeśli ten wpis odnosi się do mojego – nie mam nic wspólnego z poprzednią ani obecną władzą, nie napisałam, że ma związane ręce.Po prostu z racji terminów przetargów, wyborów itp. tak się stało, że za decyzje poprzedników konsekwencje ponosi obecna ekipa rządząca i tyle. A faktem jest, że Medicopmplex forsowała i promowała poprzednia burmistrz i z tym raczej dyskutować się nie da. Obecnego burmistrza nawet chyba nie znaliśmy jako kandydata.

 • wiórecki
  wtorek, 7 kwi, 2015, 17:13:25 |

  buhhhhaaaaa.

  Co za woda:)

 • Gość
  wtorek, 7 kwi, 2015, 22:56:54 |

  Do redakcji – ograniczeń nie wprowadził Aquanet tylko:

  https://www.gazeta-mosina.pl/2012/strefa-ochronna-
  ujecia-wody/

 • wow
  środa, 8 kwi, 2015, 9:29:21 |

  @kaśka nie znasz tematu widzę, Medicomlex był promowany właśnie przez obecną ekipę czyli byłą opozycję

 • stary mieszkaniec
  środa, 8 kwi, 2015, 10:16:58 |

  Znawca się odezwał. Zejdź na ziemię. Wskaż przykłady, a może lepiej nie bo i tak pokręcisz.

 • Marta
  środa, 8 kwi, 2015, 10:35:19 |

  wow chyba masz na myśli Vis Medica, a nie medicomplex?

 • kaśka
  środa, 8 kwi, 2015, 13:59:51 |

  raczej widywałam czy czytałam o nich z okazji różnego typu białych sobót czy niedziel firmowanych przez byłą p. burmistrz i stowarzyszenia ją wspierające, często pokazywali się też na imprezach gminnych (pamiętam coś na Pożegowie, związanego z Napoleonem na przykład). Tych imprez nie organizowała opozycja obecnie będąca u sterów.

Skomentuj