Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Elżbieta Bylczyńska | poniedziałek, 28 wrz, 2015 | komentarzy 9

Konkurencja szaleje

W Puszczykowskim szpitalu 22 września na posiedzeniu wyjazdowym obradowała Komisja Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu Poznańskiego. Wzięli w niej udział także mieszkańcy Puszczykowa. Na początku prezes Ewa Wieja przedstawiła informacje o funkcjonowaniu szpitala, podkreślając, że sytuacja służby zdrowia jest bardzo trudna.

Konkurencja na rynku medycznym szaleje, mówiła pani prezes. – Minęło 40 lat od rozpoczęcia eksploatacji budynku szpitala, co jest bardzo istotne, jeśli chodzi o warunki funkcjonowania. Od sześciu lat funkcję właścicielską pełni Powiat.

Bolączką są oczywiście kontrakty na usługi z NFZ. Szpitalna spółka zależna Medicor leczy m.in. pacjentów w systemie POZ (podstawowej opieki zdrowotnej), współpracę z nią prezes ocenia pozytywnie, bo to „podstawa leczenia”.

szpital w Puszczykowie - przed remontem

szpital w Puszczykowie – przed remontem

– Przejęliśmy też rehabilitację, ale kontrakt z NFZ jest bardzo niski, trudno więc sprostać potrzebom pacjentów. Chcemy rozszerzyć działalność ambulatoryjną. Liczba pacjentów wzrosła o jedną trzecią, a kontrakt jest za mały w stosunku do tego, co wykonujemy. Jeśli NFZ nam nie płaci, rosną koszty – mamy niezapłacone usługi. Fundusz robi wszystko, żeby obniżyć kontrakty, a bogatsza konkurencja odbiera nam lekarzy i pielęgniarki. Niepokojące są nadwykonania, za które NFZ nie chce płacić. Zamierzamy iść do sądu, sądy już zaczynają orzekać w takich sprawach.

Prezes podkreśliła, że szpital funkcjonuje w systemie SOR, co ma wielkie znaczenie i dla mieszkańców, i dla szpitala.

– Renoma szpitala Puszczykowskiego kiedyś była doskonała, potem trochę spadła, a teraz rośnie, wyjaśniała. – Personel szpitala jest bardzo dobrze wykształcony, a Medicor i SOR to nasza mocna strona. Budujemy system motywacyjny i wynagrodzenia dla pracowników. Natomiast naprawy wymaga infrastruktura szpitala. Brak jest odpowiedniego finansowania z NFZ, dlatego naszą szansą jest współpraca z Powiatem i komercja, bo każdy pieniądz jest ważny, (jeśli mamy pacjenta, który chce płacić za leczenie).

Radni i goście mieli też okazję przyjrzeć się najpierw kwotom wydanym na remonty i modernizację szpitala przedstawionych w tabelach na ekranie (kilkadziesiąt milionów), a potem zwiedzić poszczególne oddziały.

 

Ziemia uratowana

Obecni na posiedzeniu mieszkańcy hotelu byli natomiast zainteresowani losem ich budynku. Prezes Reiter zapewnił ponownie, że aby sprzedać hotel spółka szuka inwestora branżowego, zajmującego się mieszkalnictwem, który wyremontuje mieszkania i będzie tam prowadził najem. Mieszkańcy więc nie powinni się tym martwić, nowe umowy najmu zostaną z nimi zawarte, jak co roku jesienią.

– Szpital w Puszczykowie ma leczyć ludzi, a nie zajmować się prowadzeniem nieruchomości pod wynajem, wyjaśniał. – Kontrakt z NFZ nie przewiduje utrzymywania budynków mieszkalnych.

Co do terenu tzw. parku przyszpitalnego starosta Jan Grabkowski poinformował, że Powiat odstąpił od sprzedaży nieruchomości wokół szpitala, bo „kto szybko sprzedaje ten traci”.

projektowane osiedle przy szpitalu w Puszczykowie - starosta poznański Jan Grabkowski

projektowane osiedle przy szpitalu w Puszczykowie – starosta poznański Jan Grabkowski

Ważnym aspektem jest konieczność wybudowania nowego bloku operacyjnego do roku 2017, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości i hotelu miały być na ten cel przeznaczone, jednak starosta zapewnił, że w budżecie Powiatu na inwestycje szpitala przeznaczono 8,5 mln zł.

Doktor Zofia Skibińska, mieszkanka Puszczykowa wyraziła zadowolenie, że ziemia (wokół szpitala) jest uratowana. (eb)

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (9)

 • jaroslaw
  wtorek, 29 wrz, 2015, 22:39:45 |

  szpital w puszczykowie super pracownicy fachowcami super warunki leczenia super jestem nie tylko pacjentem ale rowniez osoba przebywajaca z chorymi z rodziny i znajomych bylem dzisiaj na 9-tym kardiologia super pacjenci powracajacy do zdrowia dziekujemy personelowi PANIE ORDYNATORZE DR,GORNY DZIEKUJEMY !!!!!!!

 • Zosia
  środa, 30 wrz, 2015, 14:31:13 |

  Nie prawda przebywałam w szpitalu na 9-tym kardiologia, jestem zawiedziona diagnoza żadna. Po znajomości obsługa dobra lek. wiadomo dlaczego. Szpital w Puszczykowie nie cieszy się dobrą opinią, lekarze nie obrażając wszystkich są butni zarozumiali i kasa, kasa….

 • Jacek
  środa, 18 sty, 2017, 13:29:46 |

  Szpital to nawet trudno nazwać szpitalem nawet za pieniądze niechcą przyjąć h-wo i arogancja i nic więcej

 • zbulwersowana
  czwartek, 9 lis, 2017, 8:31:18 |

  Prosze Panstwa,o lekarzach i personelu to nie powiem zlego slowa,ale pacjent nie moze imrzec z glodu.Jedzenie w tym szpitalu jest po prostu urągające pacjentowi,Np.na kolacje skladalo sie:odrobinka chyba masla cwiartka pomidora i lyzka marmolady no i 3 kromko chleba,to podane na plastikowym talerzu,,,,masakra

  • mieszkaniec
   poniedziałek, 29 lip, 2019, 14:39:20 |

   A co? Na porcelanie kolację z Sheratona mają Ci podać? Szpital ma leczyć a nie karmić. Zresztą, to i tak jakieś bzdury, może była Pani na diecie albo coś? Też tam leżałem i nie mogę powiedzieć nic złego ani na jakoś jedzenia ani na ilość. Być może na monotonię, ale taka już jest specyfika jedzenia szpitalnego. A jak nie pasuje to zawsze można zejść do baru i zjeść to co się chce – oczywiście za swoje.

 • Kacha
  czwartek, 9 lis, 2017, 9:10:56 |

  Co za grajdoł! Czy jest coś, co się tutaj ludziom podoba? Nie podoba się, to złóżcie petycję o likwidację szpitala. Po co macie się stresować? Wzamian wykopać ziemiankę, wstawić tam znachora i fertig!

 • mosiniak
  czwartek, 9 lis, 2017, 9:20:05 |

  A to sie Starosta ucieszy…

 • Kacha
  czwartek, 9 lis, 2017, 9:21:27 |

  To jakiś żart?

 • Andrzej Wysocki Zgierz
  poniedziałek, 29 lip, 2019, 11:24:21 |

  Prosze napisac opinie jak naprawde jest na oddziale rehabilitacyjnym

Skomentuj